به گزارش پارس به نقل از فارس، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان پیش از ترک رم به مقصد ژنو در جمع خبرنگاران ایرانی درباره دستور کار نشست فردا در ژنو گفت: دستور کار نشست فردا رسیدن به توافق است که در این زمینه تلاش خواهیم کرد، البته بستگی دارد به اینکه طرف مقابل تا چه حد آمادگی داشته باشد حقوق مردم ایران را به رسمیت بشناسد و از موضع برابر با ما برخورد کند.

وی درباره ملاقاتش با وزیر خارجه ایتالیا این مذاکرات را بسیار خوب بر شمرد و اظهارداشت: ایتالیا هم سابقه رابطه گسترده با ایران دارد و هم در چند ماهه بعد از انتخابات اخیر ریاست جمهوری حضور خوبی در ایران داشته و ملاقات خوبی بین رئیس جمهور کشورمان و نخست وزیر ایتالیا انجام شده و ما نیز مذاکرات خوبی در نیویورک داشتیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی این سفر را به منظور پیگیری گفتگوها در حوزه منطقه ای، در بحث هسته ای، سوریه و افغانستان عنوان کرد و افزود: در بحث روابط دو جانبه مباحث خوبی داشتیم.

وی با بیان اینکه مدیر کل وزارت امور خارجه ایتالیا به زودی به ایران سفر می کند، خاطرنشان کرد: قرار است کارهای عملیاتی را در روابط دو جانبه پیگیری کنیم و قرار شد وزیر خارجه ایتالیا و نخست وزیر این کشور در آینده به ایران سفر کنند.

ظریف در پاسخ به این پرسش که آیا این دیدار و سفر کمکی به مذاکرات ژنو می کند، با بیان اینکه این سفر اثر مستقیمی در مذاکرات فردا ندارد، عنوان کرد: معتقدیم بحث هسته ای را باید از طریق مذاکره و رسیدن به راه حلی که منافع همه و حقوق مردم ایران در آن لحاظ شود، حل کرد.

به گفته وزیر خارجه هرچه بیشتر بتوانیم گفتگوهای دو جانبه و چند جانبه برگزار کرده و موضوعات را توضیح داده و تشریح کنیم، کمک می کند تا فضاسازی هایی که توسط بدخواهان جمهوری اسلامی صورت می گیرد، از بین ببرد.

وی با اشاره به بیانیه ای که توسط سفارت رژیم صهیونیستی در رم صادر و در آن اعلام شده که دولت ایتالیا در پذیرش میزبانی وزیر امور خارجه ایران قدری زودهنگام عمل کرده، گفت: این اقدام وقاحت آنها را نشان می دهد که تا چه حد به خود اجازه می دهند در روابط ایران با کشورهای مستقل دخالت کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی با اشاره به حضور ایران در جامعه بین الملل و پایتخت ها و برگزاری چنین مذاکراتی، گفت: این ها باعث می شود فضایی که بدخواهان مردم ایران و جمهوری اسلامی تلاش کردند در دنیا علیه ما ایجاد کنند به یاری خدا متزلزل شود و این بهترین کمک برای به نتیجه رسیدن مذاکرات است.

وی در خصوص اقدام تروریستی امروز در بیروت به تماس تلفنی اش با سفیر ایران در لبنان اشاره کرد و گفت: نیاز بود ضمن صحبت با سفارت مراتب تسلیت خود را به دوستان اعلام کنم و هم اینکه از دوستان خواهش کنم که تسلیت ما را به خانواده های شهدا اعلام کنند و هم از این اقدام تروریستی که کل منطقه را به خطر انداخته و ناشی از افراط گرایی در منطقه است ابراز انزجار کرده و ضرورت همکاری جمعی برای مقابله با اینگونه اقدامات را یادآور شوم.

ظریف در پاسخ به این سوال که که آیا حمله تروریستی امروز بیروت در راستای لطمه زدن به مذاکرات ایران و ۱+۵ صورت گرفته، افزود: ممکن است این حمله تروریستی اهداف مختلفی داشته باشد، اما نتیجه رشد افراط گرایی در منطقه است که قطعا برای همه خطرناک است.