به گزارش پارس به نقل از مهر، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم نمادین اهدا اثر هنری نماد مبارزه با نژاد پرستی به نلسون ماندلا ضمن خوش آمد به میهمانان این مراسم گفت: زمانی که ماندلا در زندان بود انقلابیان ایران او را می شناختند در آن زمان ما دانشجو بودیم و در بین دانشجویان ماندلا به عنوان شخصیتی که علیه استعمار غرب مبارزه می کرد شهر داشت.

مردم نماینده قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: حتما این اثر هنری حکایت از یک دل مشغولی دارد این هنرمند نمی خواست فقط بگوید که ما یک وضعیت اصف باری از ظلم را در گوشه ای از افریقا می خواهیم ترسیم کنیم بلکه زبان حالی از وضعیت امروز داشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در دوره ای که از ظلم صداها بلند بود در همان زمان عده ای می خواستند نظام برده داری با رفتارهای نفرت برانگیز و نژاد پرستانه داشته باشند.

وی افزود: با مبارزات مردم افریقا ماندلا توانست این انقلاب را به پیروزی برساند اما سوالاتی مطرح است که چه کسانی این ظلم را علیه مردم آفریقا انجام داده است و چه روشی این مبارزه را پیروز کرد.

لاریجانی در پاسخ به این سوالات اظهار داشت: آمریکا و غرب این ستم ناجوانمردانه را انجام دادند، امام همیشه تاکید داشتند مردم افریقا تحت ستم استعماری غرب زندگی می کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد در این چند دهه که مردم افریقا تحت ستم بودند چه کسانی مردم را به بند کشیدند؟ در همان زمان در ایران دیکتاتوری وابسته به امریکا روی کار بود اما امریکا از شاه حمایت می کرد و انقلابیون را شکنجه کرده و امام را تبعید کرد.

وی اظهار داشت: همان زمان کارتر فریاد حمایت از دموکراسی سر می داد اما در دقیقه آخر از شاهد و جنایاتش حمایت کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خیلی از کشورهای هم پیمان آمریکا آن زمان از رژیم شاه حمایت می کردند گفت همین کشورها در آن زمان از آپارتاید آفریقا نیز دفاع می کردند بسیاری از کشورها نیز سکوت می کردند.

لاریجانی ادامه داد: گاهی این روزها می شنویم و گله می کنند و می گویند آمریکاییها وفا ندارند، هر زمان که آمریکا کارش تمام شد این سفلگان را از قدرت بر می دارد.

وی مقاومت را تنها رمز پیروزی مردم ایران و افریقا خواند گفت: آیا جز مقاومت راه کاری برای شکست آمریکا وجود داشت، اگر ماندلا و مقاومت در افریقا نبود آنها این نظام را کنار می گذاشتند؟ آیا در ایران اگر مقاومت نبود امریکاییها حاضر بودند کنار بروند؟ آیا این رژیم ها و رفتارهای تعبیض آمیز بعد از اتفاقات افریقا پایان یافته و آمریکاییها رفتارشان عوض شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با خطاب قرار دادن سفیر فلسطین که در مراسم بزرگداشت ماندلا حاضر بود گفت: سفیر فلسطین غیر از این است که رژیم صهیونیستی مردم فلسطین را آواره کرده و از شهرها بیرون کرده و بدبخت کرده است؟ کدام یک از مذاکرات صلح کمکی به مردم فلسطین کرده است؟ امروز این همه سفر می کنند، تحرک می کنند تا اسرائیل خانه سازی ها برای یهودی ها را ادامه دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وضعیت ظلمی که امروز به مردم فلسطین می شود به مراتب بدتر از ظلمی است که به مردم افریقا می کردند این درندگی تبعیض آمیز جهان را خلاص نکرده است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگر از سخنان خود در خصوص مساله هسته ای ای گفت: آیا در مسئله هسته ای ایران این درندگی تبعیض آمیز را نمی بینید چه دلیلی دارد که چند کشور از انرژی هسته ای برخوردار باشند مگر ایران عضو معاهده ای بین المللی NPT نیست، مگر بنا نیست هر کشوری که به NPT پیوست بتواند از انرژی صلح آمیز هسته ای استفاده کند.

وی ادامه داد: رفتار آمریکا و کشورهای غربی در آغوش نتانیاهو غش کرده اند همان گونه، مگر نمی دانند NPT مقرراتی برای تمام کشورهاست آیا این نمونه ای دیگر از تبعیض بین المللی نیست؟ این نگاه تبعیض آمیز در صحنه بین المللی پایان نیافته است.

رئیس مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه امریکا و غرب همان خوی درندگی را دارند گفت: بر حسب شرایط نوع گفتار غرب و امریکا تغییر کرده اما همچنان دنبال ستم هستند.

لاریجانی تنها کلید پیروزی را مقاومت خواند و گفت: این کشورها بدون مقاومت حاضر نیستند حقوق ملتها را بدهند، دروغ می گویند که دنبال حقوق بشر هستند، همین امروز از کشورهایی حمایت می کنند که از اولیات حقوق بشر برخوردار نیستند اما از اقمار آنها هستند.

لاریجانی با تاکید بر اینکه ما در دوره ای زندگی می کنیم که ملتها بیدار شده اند ادامه داد: غرب نباید تصورکند با الفاظ گول آنها را می خوریم در مساله هسته ای نیاز به الفاظ نداریم باید مطمئن شویم حقوق مردم ایران استیفا شده اند، دوران شفافیت است قبل از شفافیت در مساله هسته ای ما نیازمند شفافیت و صدق سیاسی هستیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: آن زمان که ماندلا علیه آپارتاید مبارزه می کرد صدای او را برخی کشورها می شنیدند و حمایت می کردند اما برخی کشورها خود را به خواب می زدند از کنار آن موضوع می گذشتند چه حالی برای مبارزان آفریقایی حاصل می شد وقتی می دیدند عده ای از کشورها سکوت می کنند و یا دو پهلو حرف می زنند یا از آپارتاید حمایت می کنند، برایشان سخت بود احساس می کردند هنوز بیداری به وجود نیامده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به کشورهای آفریقایی اظهار داشت: امروز دوستان در افریقا باید بدانند زمانی که در برابر ظلم به مردم فلسطین سکوت می کنند مردم فلسطین همان حال را دارند، نباید به خاطر منافع در برابر ظلم به مردم فلسطین سکوت کرد. باید مسئولیت شناس بود.

وی تاکید کرد: از این رخنه مسئولیت نشناسی نظام های دیکتاتور غرب استفاده می کند و نگاه استعماری را افزایش می دهند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: خوشحالیم که افریقای جنوبی دارای نظام دموکراتیک است و امیدواریم کشورهای منطقه نسبت به مردم فلسطین حساس شوند.

وی ادامه داد: انقلاب اسلامی چندین زبان دارد زبان انقلاب ایران زبان مبارزه با ظلم است.

لاریجانی تاکید کرد: کشورهای زورگو بدانند ملت ایران ملت مقاومت است و پای آرمانهای خود ایستاده است ما از مذاکرات حمایت می کنیم اما با دقت شرایط را رصد می کنیم.

وی خطاب به کشورهای غربی و امریکایی اظهار داشت: دنبال فریبکاری نباشید اگر در آن مسیر گامهای روشنی بردارید ما دنبال سلاح نیستیم اما نمی توانیم زیر لفافه این الفاظ حقوق هسته ای ملت ایران را نادیده بگیریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر غرب و امریکا حرفهایی که در علن می زنند بخواهند به زبان دیپلماتیک ترجمه کنند باید حقوق ملت ایران برای دستیابی به انرژی صلح آمیز هسته ای بپذیریند.

وی خاطر نشان کرد: اگر غرب و آمریکا تصوری می کنند می توانند در گام اول مقداری از حقوق ملت ایران را سلب کنند و در گام بعدی نیز مابقی حقوق را، تصوری واهی است اشتباهات محاسباتی نداشته باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: رهبر انقلاب تاکید دارد که دولت بتواند از مسیر دیپلماتیک مسئله هسته ای را به پیش برد اما در یک چارچوب مشخص.

وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی به سمت سلاح نمی رود اما مانعی برای حفظ حقوق هسته ای ملت ایران وجود ندارد. باید حقوق هسته ای ملت ایران را به رسمیت بشناسد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ما در این راه مقاوم هستیم و امیدواریم ۱+۵ هم از عقلانیتی برخوردار باشد که رفتارهای گذشته را تکرار نکند.

علی لاریجانی در بخش دیگری از سخنرانی خود با اشاره به مشکلات مردم سوریه اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که امروز در منطقه ما ایجاد شده آتشی است که راه انداخته اند و تفرقه بین مسلمانان ایجاد کرده اند. این هم از شگردهای استعمار است. آن ها از کلمه واحدی که امام می گفت در هراس بودند و به دنبال رخنه در این اتحاد بودند.

وی با تاکید بر این که باید در این زمینه روشنگری کنیم اظهار داشت: ایران تلاش دارد با همه کشورها روابط صلح آمیزی داشته باشد و به تئوری وحدت مسلمانان اعتقاد دارد.

لاریجانی با تاکید بر این که ما حساب این تروریست ها را از جریان ها و فرق اسلامی جدا می کنیم تصریح کرد: آنچه در سوریه رخ می دهد آتش بازی ای است که غرب راه انداخته. از یک طرف می گویند با تروریست ها مخالفند و از طرفی به تروریست ها سلاح می دهند.

مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: آنچه در سوریه رخ می دهد و اقدامات تروریستی در عراق، افغانستان و لبنان پرده های سیاهی است که در دوره جدید با آن مواجهیم.

لاریجانی با بیان این که مبارزه با این اقدامات دشوار است گفت: این اقدامات تروریستی در لفافه دین انجام می شود به همین دلیل مبارزه با آن دشوار است. باید صبور بود و مقاومت کرد.

وی ادامه داد: باید مقاومتی از جنس مقاومتی حزب الله در لبنان داشته باشیم. هیچ گاه حزب الله دنبال درگیری فرقه ای نبوده و نیست. ممکن است حرکاتی علیه آن ها انجام شود اما حزب الله صبوری می کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تردیدی ندارم بعد از مدتی این گروه های تکفیری ماهیتشان مشخص می شود و روشن می شود که چه صدمه ای به حیثیت مسلمانان زده. باید روشن گری کرد و با صبوری و ایستادگی اقدام کرد.

در مراسم بزرگداشت ننسون ماندلا تابلویی یادبودی به عنوان نماد مبارزه با تبعیض به سفیر آفریقای جنوبی اعطا شد.