به گزارش پارس ، تسنیم به نقل از پرس تی وی، جان کری روز دوشنبه (۲۷ آبان، ۱۸ نوامبر) در یک نشست خبری مشترک با احمد داووداغلو، وزیر خارجه ترکیه، در واشنگتن گفت: « به عقیده من، چیزی که ما این جا انجام می دهیم اسرائیل را در معرض هیچ خطر اضافی قرار نمی دهد. در واقع، ما بر این باوریم که این موضوع خطر را کاهش می دهد. »

وی افزود: « ما معتقدیم که این مسئله به همه ما کمک می کند تا به هدف توافق فراگیر نزدیک تر شویم. »

همچنین، این دیپلمات ارشد امریکایی یاد آور شد که برای نگرانی ها بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل « احترام زیادی» قائل است.

جان کری گفت: « نخست وزیر [بنیامین نتانیاهو] باید نگرانی های خود را بیان کند و او این حق را دارد که آشکارا موضع خود را بیان کند و از هر چیزی که معتقد است به نفع اوست دفاع کند. »

به گفته جان کری، واشنگتن قصد دارد برای رسیدن به توافق با ایران بر سر برنامه انرژی هسته ای این کشور با حسن نیت مذاکره کند.

وی تصریح کرد: « من در رابطه با مذاکره ژنو انتظارات خاصی ندارم، مگر آن که با حسن نیت مذاکره کنیم و سعی خواهیم کرد به مراحل اولیه توافق دست یابیم. »

وزیر خارجه امریکا ابراز امیدواری کرد که « ایران اهمیت مذاکرات پیش رو را درک کند و سندی ارائه دهد که به جهان اثبات کند برنامه هسته ای این کشور صلح آمیز است. »

همچنین، وی از ارئه جزئیات درباره طرح پیشنهادی مورد بحث خودداری کرد.

جمهوری اسلامی ایران و شش قدرت جهانی شامل امریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین به اضافه آلمان، پشت درهای بسته درباره موضوع برنامه انرژی هسته ای تهران در ژنو سوئیس گفت وگو کردند. این گفت وگوهای فشرده ۱۶ آبان (۷ نوامبر) آغاز شد و تا ساعات نخستین روز شنبه (۱۹ آبان، ۱۰ نوامبر) ادامه یافت.

دو طرف نتوانستند در گفت وگوهای ژنو به توافق برسند، اما تاکید کردند که پیشرفت های مهمی در این مذاکرات حاصل شده است. همچنین، دو طرف درباره چشم انداز دستیابی به یک توافق ابراز امیدواری کردند.

دور بعدی گفت وگوهای بین ایران و شش قدرت جهانی ۲۹ آبان (۲۰ نوامبر) در ژنو سوئیس برگزار خواهد شد.