به گزارش پارس ، ایسنا به نقل از رویترز، بر این اساس بهای نفت برنت پس از افزایش سه دلار و ۶۳ سنتی، مجددا بیش از سه دلار دیگر بالا رفت و از ۱۱۴ دلار و ۳۶ سنت به قیمت کم سابقه ۱۱۷ دلار و ۱۴ سنت در هر بشکه رسید. همزمان با افزایش نگرانیها مبنی بر دخالت غرب در امور سوریه و بی ثباتی بیشتر خاورمیانه که یک سوم نفت جهان را تامین می کند، نفت برنت و نفت سبک آمریکا هر دو با افزایش قیمت مواجه شده اند.

افزایش قیمت نفت به بالاترین سطح طی شش ماه گذشته در شرایطی است که تحلیل گران دلایلی را برای اهمیت تحولات سوریه برای بازار های نفتی جهان ارائه دادند که در ادامه به مواردی از آنها اشاره می شود. سوریه از اواخر سال ۲۰۱۱ تاکنون نفت صادر نکرده و یک تولید کننده بزرگ نفت و یا یک مسیر ترانزیتی مهم صادرات نفت و گاز نیست اما به گفته جولیان یسوپ تحلیلگر نفتی، نگرانی ها از این بابت است که با توجه به حمایت ایران از سوریه، دخالت غرب در سوریه باعث گسترده تر شدن مناقشات منطقه ای خواهد شد.

پیش از تحریم ها علیه سوریه این کشور روزانه ۳۷۰ هزار بشکه نفت (تقریبا ۰.۴ درصد تولید جهانی) را تامین کرد و صادرات نفت این کشور به اروپا کمتر از ۱۵۰ هزار بشکه در روز بود و مهمترین شرکتهای نفتی فعال در این کشور شل و توتال بودند.

به گزارش رویترز، تولید نفت کنونی سوریه تنها ۵۰ هزار بشکه در روز برآورد می شود که تمام آن در داخل کشور پالایش می شود. این کشور هم اکنون با کمبود فرآورده های نفتی مواجه است و مجبور است آنها را از خارج وارد کند. فروش فرآورده های نفتی به سوریه هنوز مجاز است اگرچه بیشتر فعالان از تجارت با سوریه خودداری می کنند و این کشور مجبور به دریافت کمک از ایران شده است.

حلیما کرافت دیگر تحلیگر نفتی در موسسه بارکلی گفت: وضعیت امنیتی در عراق که در حال حاضر از بزرگ ترین تولید کنندگان نفت در اوپک است به دلیل سوریه به شکل قابل توجهی وخیم شده است. کرافت گفت: بروز جنگ در سوریه هم چنین احتمال تشدید تنش ها در دیگر کشور های تولید کننده نفت در خاورمیانه که جمعیت قابل توجه شیعه دارند (نظیر عربستان و کویت) را به همراه خواهد داشت. پیچیده شدن بن بست در سوریه باعث کشیده شدن پای دیگر بازیگران بزرگ در این درگیری نظیر حمایت روسیه از بشار اسد خواهد شد.

آمریتا سن دیگر تحلیگر نفتی گفت: سوریه در خط مقدم یک جنگ نیابتی بین قدرت های منطقه ای قرار دارد و حمایت از یک گروه یا گروه دیگری در این کشور تا حد زیادی در حال کشیده شدن به اختلاف نظر بین ایران، عربستان، روسیه و کویت است. جاکوب افزود: سوریه می تواند خطری برای صادرات نفت از عراق و جمهوری آذربایجان باشد. وی گفت: خلیج اسکندرون در ترکیه که در چند مایلی مرز سوریه قرار دارد یک مسیر صادراتی مهم نفت از عراق و جمهوری آذربایجان است. وی برآورد کرد که نفت صادراتی از این خلیج روزانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه (یک درصد کل تولید جهانی) است.