به گزارش پارس ، مهدی محمدی کارشناس مسائل هسته ای در گفت وگو بافارس در واکنش به مقاله ناصر هادیان که از وی به عنوان یکی از اعضای اتاق فکر تیم هسته ای حسن روحانی یاد می شود، که در یک روزنامه اصلاح طلب به موضوع امتیاز دهی یکجانبه به غرب درباره موضوع هسته ای پرداخته است اظهار داشت: تصور می کنم برخلاف وعده ای که از طرف آقای روحانی به ملت ایران داده شده بود که این دولت قصد دارد بدون کوتاه آمدن از حقوق ملت، تنش ها را کاهش و تحریم ها را رفع کند طی این دو ماه عملا یک خط سازش رادیکال تلاش دارد خود را سخنگوی دولت مطرح کرده و دیدگاه هایش را درباره ضرورت سازش در موضوع هسته ای به دولت تحمیل کند.

این کارشناس مسائل هسته ای بر همین اساس به چند ویژگی خط سازش اشاره و تصریح کرد: اولین ویژگی این است که تلاش دارد مشکلات اقتصادی را به تحریم ها و تحریم ها را به مذاکرات هسته ای پیوند دهد؛ دومین ویژگی نیز آسان نمایی حل موضوع هسته ای است و اینکه حل آن بسیار آسان است به شرط اینکه انعطافی از جانب دو طرف صورت گیرد.

وی در عین حال سومین ویژگی خط سازش را این دانست که عده ای تلاش می کنند این موضوع را چنین القا کنند که مشکل مذاکرات هسته ای از جانب ایران بوده نه غرب و به دلیل شکل نادرست مذاکرات از سوی ایران این مشکل به وجود آمده و به وضع فعلی رسیده است.

محمدی ادامه داد: همچنین این خط سازش تلاش می کند سازش در موضوع هسته ای را به عنوان مطالبه عمومی و تقاضای مردمی جا زده و القا کند مردم خواهان سازش هستند.

وی اضافه کرد: در واقع تلاش می کنند بگویند رای ۲۴ خرداد رای به سازش در موضوع هسته ای بود؛ این خط ظرف دو ماه گذشته با جدیت از سوی افراد مختلفی از داخل دولت و بیرون آن تعقیب شده و متاسفانه از جانب آقای روحانی و تیم سیاست خارجی وی پاسخ درخوری به این القائات داده نشده است بلکه طراحی هایی نیز با این نوع تفکر صورت گرفته به گونه ای که این تلقی به وجود آمده است که این افراد موضع دولت را منعکس می کنند.

محمدی با بیان اینکه این در حالی است که دولت تلاش می کند با احتیاط در مسئله هسته ای سخن بگوید و عجله نکند، افزود: آقای روحانی اگر هرچه سریعتر تکلیف خود را با خط سازش در موضوع هسته ای روشن نکند تبعات فاجعه باری برای دولت به همراه خواهد داشت که اولین اتفاقی که در این راستا خواهد افتاد این است که آمریکایی ها چنین تصور می کنند که فشارهای آنها تاثیر گذار بوده و تلاش می کنند آن را افزایش دهند.

محمدی با تاکید بر اینکه آنچه در رفتار آمریکایی ها دیدیم این بود که در ظاهر سعی کردند لفاظی هایشان را علیه ایران کاهش دهند اما در عمل اقدامات خصمانه شان به ویژه در حوزه فشار اقتصادی شدید تر شده است، گفت: اگر آقای روحانی نتواند خط سازش و ارسال پالس های سازش به خارج از کشور را کنترل کند باید منتظر آغاز دوران بی سابقه فشار تحریمی بر روی دولت خود باشد.

این کارشناس مسائل هسته ای بر همین اساس اتفاق دوم را افزایش قابل توجه درخواست های غرب از ایران دانست و اظهار داشت: غرب در دوران قبلی دیپلماسی هسته ای به این نتیجه رسید که برخی از تاسیسات هسته ای خط قرمز ایران است و تلاش کرد به آنها نزدیک نشود اما در عین حال به دنبال یک راه حل مسالمت آمیز با وجود خط قرمز ها بود اما این در حالی است که از دو ماه گذشته صدای تسلیم و سازش و آنچه که آقای هادیان در روزنامه بهار نوشته و برخی مقام های دولتی با آن همراهی داشته اند کف درخواست های غرب را افزایش داده است.

وی به موضوع اراک که در مذاکرات گذشته مطرح نبود اشاره کرد و افزود: در حال حاضر اراک به فهرست درخواست های غرب اضافه شده است.

محمدی با تاکید بر اینکه آقای روحانی باید فکری در این راستا داشته باشد وگرنه به زودی مجبور خواهد شد هزینه های سنگینی را بپردازد، تصریح کرد: اگر اینگونه نشود آقای روحانی نخواهد توانست وعده های خود را در بهبود وضع اقتصادی تحقق بخشد؛ تقویت خط سازش در کشور به مهمترین عامل ناکامی شعارهای اقتصادی آقای روحانی تبدیل خواهد شد و شرایطی به وجود می آید که آقای روحانی نمی تواند در حوزه مذاکرات موفق و در حوزه مسائل اقتصادی گره ای از کار مردم باز کند.

این کارشناس مسائل هسته ای در پایان تاکید کرد: آقای روحانی سکوت خود را بشکند و هرچه سریعتر تکلیف خود را با موضوع سازش و معامله درباره حقوق ملت ایران مشخص کند.