به گزارش پارس ، سرتیپ" طلعت مسلم" درگفت وگو با تسنیم، درارتباط با افزایش احتمال حمله آمریکا ومتحدانش به سوریه گفت: آمریکا درسوریه نیروی نظامی پیاده نخواهد کرد بلکه این حمله بصورت بمباران یا موشکباران مراکز مهم و حساس سوریه خواهد بود تا از این طریق قدرت ارتش سوریه ضعیف شود و توازن قوا درمیدان جنگ داخلی این کشور به نفع معارضان تغییر پیدا کند.

 

عدم شناخت واکنش سوریه
این سرتیپ بازنشسته ارتش مصر با بیان  اینکه آمریکا می تواند حملات محدودی علیه سوریه انجام دهد گفت: مشکلی که واشنگتن با آن مواجه است این است که نمی تواند ارزیابی دقیقی از واکنش سوریه داشته باشد. کاخ سفید نمی داند که دمشق به حملات احتمالی آمریکا از داخل سرزمین سوریه پاسخ خواهد داد یا اینکه حزب الله و متحدان دمشق پاسخ این حملات را می دهند. این به علاوه تعداد زیاد شهروندان سوری است که طرفدار نظام بشاراسد هستند وحاضرند برای دفاع از کشورشان و دولت دمشق دست به سلاح ببرند. دراین زمینه باید موضع گیری و واکنش روسیه و چین به حملات غرب علیه سوریه را اضافه کنیم. تمام این بازیگران مخالف حمله آمریکا به سوریه هستند.

 

استفاده از سلاح شیمیایی فریب آمریکا
این کارشناس مساتل راهبردی خاورمیانه در پاسخ به این سئوال" آمریکا به بهانه واهی سلاح های کشتار جمعی به عراق حمله کرد که بعداز اشغال این کشور مشخص شد، عراق فاقد چنین سلاحی است آیا می توان به ادعاهای اثبات نشده کاخ سفید علیه دمشق اطمینان کرد؟ گفت: موضوع استفاده ازسلاح شیمیایی فریب آمریکا برای دخالت نظامی در سوریه است. این عقلانی نیست که ارتش سوریه درجایی که نیروهایش استقرار دارد از سلاح شیمیایی استفاده کند لذا به نظر می رسد که گروه های مسلح از این سلاح استفاده کرده و ارتش سوریه را عامل آن معرفی کرده اند تا از این طریق دمشق را تحت فشار قرار دهند و زمینه های لازم را برای دخالت نظامی غرب در بحران داخلی سوریه فراهم کنند.

 

تهدیدات فراتر از جنگ روانی
وی درارتباط با برخی تحلیل ها مبنی براینکه تهدیدات نظامی آمریکا علیه سوریه یک نوع جنگ روانی است. گفت: فکرنمی کنم که این تهدیدات یک نوع جنگ روانی باشد. معمولا تهدیدات نظامی با اهداف گوناگونی انجام می شود. مثل اینکه هدف از چنین تهدیداتی مقاصد سیاسی، دیپلماتیک، اقتصادی و حتی نظامی است. این تهدیدات مراتب مختلفی دارند  که دراین خصوص باید به نوع آن توجه داشت تا ارتباط تهدیدات با مقاصد نظامی در کشور هدف دریافت شود.

درهمین حال،   باید توجه داشت که سوریه وارد یک جنگ واقعی شده که دشمنانش از ملیت های مختلفی هستند. آنان سوریه را مورد حملات خود قرار داده اند که دربین آنها ناتو نیز به چشم می خورد. لذا تهدیدات غرب علیه سوریه به نوعی رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای عربی حضور دارند. دمشق تمام این مسائل را می داند و این موضوع فراتر از جنگ روانی است.

 

مرحله جدید
طلعت مسلم در پایان تاکید کرد: چنانچه آمریکا اقدام به دخالت نظامی در سوریه بکند، تحولات خاورمیانه وارد مرحله جدید خواهد شد و آتش جنگ و ناآرامی این منطقه را فرا خواهد گرفت.