به گزارش پارس ، به نقل از فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان سه شنبه شب در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما به تشریح برنامه های دستگاه سیاست خارجی دولت یازدهم پرداخت و به سؤالات مطرح شده پاسخ گفت.

وی در ابتدا در خصوص سالگرد شهادت شهیدان رجایی و باهنر گفت: هر چه داریم از این انقلاب، کشور و مردم است و باید همه چیز خود را برای این کشور و مردم فدا کنیم. این شهدا این سعادت را داشتند که با جانشان این موضوع را به اثبات برسانند و امیدواریم با هر چیز دیگری این به اثبات برسانیم.

وزیر امور خارجه محورهای سفر جفری فلتمن معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل و همچنین سلطان قابوس پادشاه عمان به تهران را متفاوت و در عین حال دارای شباهت هایی خواند و عنوان کرد: پادشاه عمان به دلیل روابط بسیار خوب ۲ کشور به عنوان همسایه قصد داشت در اقدامی نمادین، اولین رئیس کشوری باشد که بعد از مراسم تحلیف آقای روحانی به ایران سفر و درباره موضوعات مختلف صحبت کند. مباحث مختلف روابط دوجانبه همکاری های اقتصادی و تجاری در حوزه نفت و گاز و ترانزیت بین دو کشور مطرح و توافقات خوبی بین ۲ دولت و وزرای مربوطه انجام شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه در این سفر مباحث منطقه ای مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت، اظهار داشت: منطقه ما با تهدیدات و خطراتی مواجه است از جمله تهدید فرقه گرایی، افراط، سوء استفاده از وضعیت های بحرانی، دخالت خارجی، کوتاه بینی و کوتاه نظری و پیگیری اهداف سیاسی به قیمت حیات مردم و جان انسان های بیگناه که ۲ کشور دیدگاه های نزدیکی نسبت به این تهدیدات داریم که در این زمینه ها صحبت شد.

وی ادامه داد: با توجه به تحرک نسبتا قابل توجه عمان در صحنه جهانی، تحولات بین المللی مورد گفت وگوی مقامات دو کشور بود و پادشاه عمان ملاقات خوبی نیز با مقام معظم رهبری داشت.

ظریف درباره سفر فلتمن نیز گفت: آقای فلتمن مأموریت ویژه در رابطه با سوریه و تحولات خاورمیانه از جمله مصر داشت. ملاقات کوتاهی با من و با همکاران ملاقاتی طولانی تر و محتوایی تر داشت. ما بر مواضعمان در سوریه از جمله ضرورت یافتن راه حل سیاسی و پایان دادن به کشتار، برادرکشی، جنگ و خونریزی در سوریه، پایان دادن به دخالت خارجی و یافتن راه حل سیاسی تأکید کردیم.

ظریف با بیان اینکه برخی معقتدند که سوریه راه حل نظامی دارد، عنوان کرد: متاسفانه این روزها اخبار زیادی از تهدید به استفاده از زور می شنویم که نگران کننده است.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا این تهدیدات را جدی می دانید؟ پاسخ داد: اصلا مهم نیست که جدی باشد یا نه؛ مهم این است که یکسری از دولت ها به خود اجازه می دهند در قرن ۲۱ به روش قرن ۱۹ زندگی کنند. فراموش کرده اند که کشورهای متمدن ۶۰ سال پیش تصمیم گرفتند تهدید به استفاده از زور را از روی میز بردارند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: اینگونه نیست که هر کشوری اجازه داشته باشد مثل قرون وسطی هر زمانی که خواست به زور متوسل شود، این قانون جنگل مدت هاست که در روابط بین الملل حذف شده است.

امروز برخی خود را در موضع قاضی و هیئت منصفه، دادستان قرار داده و در آخر می خواهند تصمیم خود را اعمال کنند که بسیار باعث تأسف است.

وی با ابراز تأسف از جنگ در سوریه و کشتار مردم بیگناه و اینکه امکان استفاده از سلاح شیمیایی ایجاد شده، خاطرنشان کرد: ایران قربانی سلاح شیمیایی است و هیچ کس و هیچ دولتی به اندازه ایران این حق را ندارد که استفاده از این سلاح را به هر شکل آن محکوم کند. دیگرانی که دیروز اسنادش منتشر شد علی رغم اینکه می دانستند رژیم صدام از سلاح شیمیایی استفاده می کند به صدام اطلاعاتی می دادند که در استفاده از همان سلاح شیمیایی به کار می گرفت و علیه غیرنظامیان در سردشت و حلبچه از آن سلاح ها استفاده می کرد. امروز به یک بهانه و بدون اینکه چیزی ثابت شده باشد و اینکه چه کسی مسئول این جنایت عظیم علیه بشریت است برای خود تصمیم می گیرند که جنایت دیگری مرتکب شوند و آن تهدید به استفاده از زور است.

به گفته وزیر امور خارجه تهدید به استفاده از زور در جهان کنونی موضوعیت ندارد.

*حمایت هایی که در آخر بلای جان خودشان شد

ظریف در ادامه و در پاسخ به این سؤال که خصومت آمریکا و برخی کشورهای عربی منطقه و رژیم صهیونیستی با دولت سوریه چیست؟ گفت: اینها از شرایطی که متاسفانه در سوریه اتفاق افتاده استفاده و این شرایط را برای پیشبرد اهداف خود تشدید می کنند. برخی از این اهداف توسعه طلبانه و در حمایت از رژیم صهیونیستی است و برخی از آنها دامن زدن به اختلافات فرقه ای است و برخی نگاه کوتاه بینانه از شرایط و وارد شدن به رقابت هایی است که اصلا وجود ندارد.

وی افزود: ما اعتقاد نداریم که نیازمندیم با کشورهای دیگر در منطقه رقابت کنیم. ما با همه کشورهای منطقه و کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس، کشورهای همسایه مسلمان و سایر کشورهای مسلمان منافع و نگرانی های مشترکی داریم.

ظریف با بیان اینکه خطر افراط همه ما را تهدید می کند، اظهار داشت: شاید این خطر آنها را بیش از دیگران تهدید می کند؛ ولی متاسفانه در طول چند دهه گذشته بعد از انقلاب اسلامی با نگاه کوتاه و بدون تحلیل واقعی از گروه ها و رژیم هایی مثل صدام، القاعده و طالبان حمایت کردند که در آخر بلای جان خودشان شده و خودشان را گرفتار کردند. اینکه در منطقه ما جنگ داخلی، کشتار و قتل مردم بیگناه اتفاق می افتد باعث نگرانی است و باید محکوم شود.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: کشتن حتی یک انسان جرم است و حتی استفاده از کمترین سلاح شیمیایی یک جرم بین المللی است و باید به هر شکل و در هر صورت محکوم شود.

*لشکرکشی به منطقه را تحمل نمی کنیم

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه ایران به عنوان قربانی سلاح شیمیایی به هیچ وجه آمادگی ندارد که استفاده از سلاح شیمیایی را تحمل کند، عنوان کرد: ایران آمادگی ندارد که تحمل کند گروهی از کشورها علی رغم سابقه خودشان به یک بهانه یا بهانه های دیگری به منطقه لشکرکشی کرده و منطقه را به خاک و خون بکشند و افراط را در منطقه ترویج کرده و منطقه را به پرتگاه خشونت و درگیری ببرند که حتما آثار و تبعات آن از مرزهای سوریه و مصر فراتر می رود و دامن بسیاری از این کشورها و خارج از منطقه را خواهد گرفت.

*تبعات هرگونه ماجراجویی در منطقه کل منطقه را در برمی گیرد

ظریف درباره اینکه آیا با فلتمن درباره حمله نظامی آمریکا به سوریه صحبت کردید؟ پاسخ داد: به آقای فلتمن گفتم تبعات هرگونه ماجراجویی و دخالت خارجی در منطقه، حتما فراتر از مرزهای آن کشور خواهد بود و کل منطقه را به آتش می کشد و این آتش که آتش فرقه گرایی، اختلافات طائفی و اختلافاتی است که وجود ندارد و برای منافع کوته بینانه خود بی جهت به آن دامن می ز نند، نمی تواند در یک منطقه محصور شود.

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: پاسخ افراط گرایی که در افغانستان ترویج دادند در برج های دوقلوی نیویورک گرفتند. افراط و خشونت حد و مرز نمی شناسد. شما باید با مبنای افراط و خشونت برخورد کنید نه اینکه فکر کنید اگر آتش افراط را در خانه همسایه به پا کردید این آتش را از خودتان دور کردید، این در دنیای به هم پیوسته کنونی یک خیال خام باطل است.

* شأن پادشاه عمان بالاتر از آوردن پیام است

به گزارش فارس، رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به این سؤال که آیا فلتمن و پادشاه عمان حامل پیامی برای ایران بودند؟ با بیان اینکه شأن پادشاه عمان بالاتر از آن است که پیام بیاورد، خاطرنشان کرد: روش های رسمی بین آمریکا و ایران برای انتقال پیام وجود دارد و دولت سوئیس به عنوان حافظ منافع آمریکا، پیام های رسمی ۲ کشور را منتقل می کند.

وی با بیان اینکه آمریکا و ایران ۳۵ سال گفت وگوی مستقیم نداشتند، گفت: کشورهایی که با دو طرف ارتباط و امکان برقراری تماس دارند برداشت های خود را از دیدگاه های آمریکا به ما و احتمالا برداشت هایشان را از دیدگاه های ما به آمریکایی ها منتقل می کنند که من این را انتقال پیام نمی نامم و بیشتر به عنوان انتقال برداشت ها و کمک به فهم بیشتر شرایط و مساعی جمیله و استفاده از امکاناتی است که کشورهای دوست برای کم کردن تنش و حل و فصل مشکلات صورت می دهند.

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: سلطان عمان دیدگاه های طرف آمریکایی و سایر کشورها در سطح بین الملل را در گفت وگو با مقامات عالی ایران مطرح و نظرات ما را شنیدند و تصور می رود ممکن است این نظرات را در گفت وگوهایی که دارد به طرف های دیگر منتقل کند. این طبیعت روابط دوجانبه وروابط بین الملل است.

*سفر فلتمن به عنوان معاون دبیرکل

وی اینکه فلتمن حامل پیامی باشد را رد کرد و افزود: درست است آقای فلتمن شهروند آمریکاست و قبلا مقام وزارت خارجه آمریکا بوده، ولی ایشان این کلاه را از سرش برداشته است. زمانی که افراد به سازمان بین المللی می پیوندند باید خدمتگذار جامعه بین المللی باشند. البته ممکن است برخی منافع کشور خود و کشوری که تابع آن هستند را کماکان دنبال کنند. اما سفر آقای فلتمن به ایران به عنوان معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل بود و در آن قالب با ما در خصوص مسائل منطقه و سوریه گفت وگو و نظرات خود و سایر کنشگران را به ما منتقل کرد و ما نیز نظرات خود را بیان کردیم.

ظریف با بیان اینکه معتقدیم سازمان ملل متحد می تواند و می باید نقش برجسته و محوری در پایان دادن به این درگیری و خشونت ایفا کند، اظهار داشت: معتقدیم باید دنبال راه حل سیاسی رفت و روشی را پیدا کرد که همه مردم، گروه ها، اقوام، ادیان و مذاهب در سوریه با هم زندگی کنند؛ کما اینکه سال ها در صلح و آرامش زندگی کردند.

وی خاطرنشان کرد: این یک بازی خطرناک خارجی است که این گروه ها را به جان هم انداخته، امروز مردم بیگناه در سوریه کشته می شوند و هنوز برخی ها فکر می کنند سوریه راه حل نظامی دارد. بسیار متاسفم که می شنوم برخی از همسایگان در مذاکراتشان گفته اند که باید برای سوریه راه حل نظامی پیدا کرد. این نشانگر آن است که اصلا درک صحیحی از شرایط در منطقه و درک صحیحی از قرن ۲۱ ندارند.

رئیس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: امروز نمی توان برای مشکلات پاسخ نظامی پیدا کرد، امروز باید برای مشکلات پاسخ هایی از طریق یافتن منافع مشترک و روش های همکاری پیدا کرد.

وزیر خارجه یادآور شد: اگر بخواهید با پاسخ نظامی مشکل را حل کنید، یک آتشی را زیر خاکستر می کنید که هیچ گاه متوقف نخواهد شد و با نیروی نظامی و سرکوب نمی شود مشکلات را حل کرد.

*سوریه راه حل نظامی ندارد

به گفته وی این تصور که می شود برای سوریه پاسخ نظامی پیدا کرد، تصوری واهی و باطل است و باید سازمان ملل نقش ایفا کرده و به این تصور پایان دهد تا گروه های مختلف سوریه به راه حل مورد توافق برسند.

ظریف ابراز امیدواری کرد که سازمان ملل در عمل به دنبال حل سیاسی موضوع سوریه باشد و یادآور شد: اگر دنبال راه دیگری باشند حتما محکوم به شکست است.

وی با اشاره به گفت وگوهای تلفنی با همتایان و مقامات برخی سازمان ها و رایزنی درباره تحولات مصر و سوریه، خاطرنشان کرد: این گفت وگوها ادامه دارد و مشغول رایزنی گسترده با کشورهای مختلف منطقه، کشورهای غربی، روسیه و دیگر کنشگران در صحنه بین المللی هستیم تا مانع یک فاجعه در منطقه شویم. فاجعه ای که ممکن است شروع شود ولی پایان آن معلوم نیست. فاجعه ای که به اعتقاد من یک تله است، تله ای که افراطیون برای آمریکا و دیگران ایجاد کردند.

* تله ای که برای اوباما در منطقه ایجاد کرده اند

رئیس دستگاه دیپلماسی با اشاره به شرایط کنونی آمریکا، گفت: به نظر نمی رسد در شرایط کنونی داخلی آمریکا آقای اوباما نیاز به جنگ داشته باشد. وضعیت اقتصادی آمریکا نشانگر آن است که رئیس جمهور آمریکا با مشکلات جدی مواجه است.

وی با بیان اینکه تله خطرناکی را برای اوباما در منطقه ما ایجاد کرده اند، اظهار داشت: اگر در این دام گرفتار شود حتما خاطره بسیار بدی از دوران ریاست جمهوری اوباما در ذهن ها باقی خواهد ماند.

این خبر بروزرسانی می شود.