به گزارش پارس ، به نقل ازفارس- اواخر خردادماه سال ۹۰ بود که نیروی زمینی سپاه دست به یک سلسله عملیات برای برقراری امنیت در منطقه شمالغرب زد.

اگرچه سابقه جهاد برای برقراری امنیت در مناطق کردنشین در انقلاب اسلامی به ماه های اول پیروزی انقلاب بر می گردد اما این بار با وجود گذشت بیش از سه دهه از آن سالها، یک بار دیگر پاسداران انقلاب باید خون خود را برای امنیت هموطنان کُرد می دادند.

فتح قله های امنیت در شمال غرب البته به راحتی نبود چراکه گروهک های ضدانقلاب با حمایت های همه جانبه اطلاعاتی و حتی لجستیکی غرب (به سردمداری آمریکا) این بار با تمام توان آمده بودند تا خاک بخشی از ایران را به توبره بکشند.

این عملیات ها که در نیمه اول سال ۹۰ انجام شد، تا اواخر شهریور به طول انجامید تا نهایتا با تقدیم ده ها شهید و جانباز در این عملیاتها، بار دیگر امنیت به منطقه بازگشت و گروهک های ضدانقلاب مجبور به ترک خاک ایران شدند.

گروه امنیتی دفاعی خبرگزاری فارس، در دومین سالگرد این عملیات در نظر دارد تا طی سلسله مطالبی تحت عنوان « فتح قله های امنیت» به بررسی جنبه های مختلف و اقدامات صورت گرفته در جهت ایجاد امنیت در این مناطق شمالغرب بپردازد؛ امنیتی که نه با زور اسلحه، بلکه با رویکرد بکارگیری توان مردم منطقه و سازندگی و آبادانی مناطق، بومی شده است.

آنچه به عنوان اولین مطلب در این ویژه نامه می خوانید، مواضع و بیانات حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص مناطق کردنشین است که در مقاطع و سالهای مختلف صورت گرفته و گویای رویکرد و موضع جمهوری اسلامی ایران در قبال هموطنان کُرد است.

***

* القلب یهدى الى القلب

من مردم کُرد را دوست دارم و مطمئنم که مردم کُرد هم نظام و امام و رهبرى و مسؤولان را دوست مى دارند؛ دلیلش هم همین مطلبى است که خودتان گفتید؛ مردم مى گویند بی صبرانه منتظریم فلانى به اینجا بیاید.

من به مناطق کُردنشین سفر کرده ام؛ هم به کردستان رفته ام، هم به آذربایجان غربى. هرجا هم رفتم، با محبت بى دریغ و صمیمانه مردم مواجه شدم.

البته من از این ابراز محبت هیچ تعجب نکردم؛ چون مى دانستم « القلب یهدى الى القلب» اما بعضی ها تعجب مى کردند که این چه شور و شوقى است! من اغلب نقاط کردستان را از نزدیک دیده ام و معتقدم وضعیت اینطورى است.

بیانات در دیدار جمعى از نمایندگان مجلس شورای اسلامی۱۵/۰۲/۱۳۸۲

* جمهورى اسلامى براى همه

مسائل غرب کشور، مسائل مبسوط و مشروح و تا حدودى پیچیده است. در غرب کشور به طور عمده ما منطقه کردنشین را داریم که شامل کردستان و قسمتى از آذربایجان غربى و قسمتى از استان کرمانشاهان است.

مسائل آنجا به طور خلاصه در یک جمله قابل بیان کردن است. در آنجا دو عامل تفرقه به طور طبیعى وجود دارد: عمل دو قومیتى و عمل دو مذهبى.

مردم آنجا کُردند، قومیت کُردى دارند و نیز اکثرا از لحاظ مذهب اهل تسنن اند. هیچ کدام از این دو تا، موجب آن نمى شود که میان آنها و برادران فارس زبانشان اختلافى وجود داشته باشد به طور طبیعى زیرا جمهورى اسلامى میان فارس و کُرد و ترک و عرب و ترکمن و بلوچ تفاوتى نمى گذارد. همه اینها با هم برابرند.

* بغضاء ریشه وحدت را مى سوزاند

ما دو گروه مُسلم که همدیگر را مُسلم مى دانیم، همدیگر را مؤمن مى دانیم. بله، با همدیگر اختلاف سلیقه داریم، اختلاف عقیده داریم. اما اختلاف عقیده نباید موجب بغض بشود، اختلاف عقیده اختلاف عقیده است. بین متکلمین شیعه هم در بعضى از مسائل اختلاف عقیده است، بین متکلمین سنى هم، بین معتزله و اشاعره اختلاف عقیده هاى زیاد هست.

اختلاف فقهى داریم؛ بین فقهاى شیعه اختلافات زیاد است، بین فقهاى مذاهب اربعه اختلافات زیاد است، حتى در موارد کمى بین فقهاى یک مذهب؛ حنابله، شافعیه اختلاف است. اما اختلاف در فتواى فقهى، اختلاف در استنباط، یا اختلاف در عقیده. اختلاف است، بغضاء چرا باشد؟ بغضاء نباید به وجود بیاید.

آنچه امروز ریشه وحدت ما را مى سوزاند بغضاء است. خب، این بغض موجب آن مى شود که دشمن از این بغض استفاده کند براى بر هم زدن اساس وحدت؛ وحدتى که امروز انقلاب ما به آن نیازمند است، امروز اسلام که در این انقلاب احیاء شده است و این انقلاب آبرویى براى اسلام در سراسر عالم شده، به این انقلاب ضربه و صدمه مى زند.

… در کدام یک از کشورهاى اسلامى چنین وضعیتى وجود داشت؟ کجا بود که حکم خدا و حکم قرآن، قانون باشد، امروز کجاست؟ امروز تنها کشورى که ملاک براى قبول و رد یک قانون، حکم خدا و حکم شرع است ایران است، فقط این جاست که اگر یک قانون را ببینند بر خلاف اسلام است، این قانون مردود است.

دیدار با روحانیون اهل تسنن استانهاى کردستان و سیستان و بلوچستان و مازندران ۱۴/۱۰/۱۳۶۱

* مُشت کُرد بر سینه استکبار

من با یکایک شما احساس یک علقه و محبت برادرى بسیار صمیمى را در خودم مى کنم. حقیقت این است که شما برادران کُرد آنچنان ضربه اى بر استکبار جهانى وارد کردید که از اثر آن ضربه هنوز که هنوز است مغزهاى استکبار گیج مى خورند. ضربه گیج کننده اى از میان برادران و خواهران کُرد بر مغز طراحان توطئه استکبار جهانى وارد آمد.

هنوز زود است که ما درست بتوانیم ارزیابى کنیم، اما انشاءالله دیرى نخواهد گذشت که با پیروزی هاى ملت ایران در عرصه هاى مختلف - نظامى، اقتصادى و غیرو - معلوم خواهد شد که مُشت کُرد چگونه جواب طمع ها و امیدها و یاوه گوئی هاى استکبار جهانى را داد.

مردم کُرد نشان دادند که به میهن خودشان و به انقلاب خودشان و به نظام جمهورى اسلامى علاقمند و وفادارند و این بزرگترین مُشتى بود که به سینه دشمنان وارد آمد.

بیانات در دیدار مسلمانان کرد ۰۸/۱۲/۱۳۶۳

* گزارش به امام درباره سفر به مناطق کردنشین

محبت و صمیمیت و وحدت کلمه اى که در همه نقاط کشور، از جمله در مناطق کردستان و شهرها و روستاها و بخشهاى کردنشین نشان داده شد، مظهر عظمت و علو اسلام است و بدون شک دشمنان جمهورى اسلامى را مأیوس خواهد کرد و از ادامه توطئه نسبت به اسلام و انقلاب اسلامى، ناامید خواهد ساخت.

در سفرى که به کردستان و آذربایجان غربى کرده بودم و با مردم سنندج و مهاباد و عزیزان کُرد و روحانیون و روشنفکرهاى آن مناطق دیدار داشتم، آنها نسبت به امام و انقلاب اظهار اخلاص مى کردند، که حقیقتا تودهنى محکمى به دشمنان و مدعیان و تفرقه افکنان بود. وقتى به تهران برگشتم، خدمت امام رسیدم و شرح آن دیدارها را براى ایشان گفتم.

دیدم دل منور آن مرد روحانى شاد شد و آثار آن در چهره پاک و مطهر او آشکار گردید.

سخنرانى در مراسم بیعت اقشار مختلف مردم کُرد از استانهاى کردستان، آذربایجان غربى و کرمانشاه ۱۳/۰۴/۱۳۶۸

* روزی که تمام شهر تعطیل شد

من در اواخر دوره ریاست جمهورى به کردستان سفر کردم و به مهاباد هم رفتم. وقتى وارد شهر شدم، تمام شهر تعطیل بود!

دوستان ما به وحشت افتادند که شاید مردم اعتصاب کرده اند. علت وحشت آنها این بود که قبلا همان رادیوى دمکرات و امثال آن گفته بودند: « مردم! روزى که فلانى به این شهر مى آید، اعتصاب کنید. » اما من دلم روشن بود. به میدان شهر آمدم و دیدم همه مردم شهر آنجا هستند و اجتماع عظیمى را تشکیل داده اند.

مرحوم قاضى خضرى -امام جمعه اشنویه- با زحمت خودش را به آنجا رسانده بود و با آنکه در برنامه نبود که پیش از سخنرانى من صحبت کند، اما خواهش کرد و گفت من مى خواهم چند لحظه اى صحبت کنم.

او در سخنان خود گفت: ما در احادیث داریم « ان الأئمة من قریش» . امروز این مطلب واقعیت پیدا کرده است. امام از قریش است، رئیس جمهور از قریش است، نخست وزیر از قریش است، رئیس قوه قضاییه از قریش است. »

مردم نیز همینطور با هیجان به سخنان او پاسخ مى دادند. بعد من آ نجا به گروههاى ضدانقلاب خطاب کردم و گفتم، شما دائما از قوم کُرد و ملت کُرد صحبت مى کنید؛ ملت کرد کجاست؟ ملت کُرد اینجاست و حرفش این است. مردم کرد الان نیز همینطورند. بنده وقتى سال ۶۷ - بعد از جنگ - به سنندج رفتم، همینطور بود؛ امروز نیز همان گونه است.

همان موقع وقتى به سنندج رفتیم، خیابانهاى این شهر از جمعیت پر شد. آقاى موسوى که با من در ماشین نشسته بود، گفت من هیچ وقت این شهر را اینطور ندیده بودم. الان هم اگر کسى از مسئولان به آ نجا برود، همینطور است. متن مردم اینگونه اند.

دیدار استانداران سراسر کشور ۲۵/۰۱/۱۳۸۰

* ویژه نامه « فتح قله های امنیت»

پاسداشت دومین سالگرد عملیات سپاه در شمالغرب