به گزارش پارس ، به نقل ازوب سایت رادیو زمانه که با چند تن از اعضای جوان تر حزب مشارکت گفت وگو کرده از قول یکی از آنها می نویسد: « نمی شود واقعیت را نادیده گرفت. بین چیزهایی که چهره های برجسته اصلاحات می گفتند و اتفاقی که افتاد خیلی فرق است. بعضی جاها ما اشتراک نظر داشتیم اما در بعضی موارد از خوش بینی عبور کرده و به رویاپردازی رسیده بودیم. خود من شاهد بودم در جلساتی، بچه ها گفتند این طور که بویش می آید به اصلاح طلبان پست نمی دهند. گفتند اشتباه می کنید و داریم مذاکره می کنیم. سیاه نمایی هم نباید کرد، بالاخره افرادی در کابینه بودند که رای نیاوردند. بعضی ها در سطح پایین تر حضور دارند. این جا دیگر جای نقد دارد که روحانی بر چه مبنایی مصالحه کرده؟ چه چیزی داده و چه چیزی گرفته؟ شاید ما چون ریز جزئیات را نمی دانیم این طور به نظر می رسد که فرصت را از دست داده ایم. بحث روحانی داخلی نیست. آقای روحانی اصلاح طلب نیستند به آن معنا. شاید اصلاً قبول ندارند که بعضی چهره ها بیایند. همچنان اعتقاد دارم باید سطح مطالبات را پایین نگه داریم تا به حداقل هایی که به دست آمده آسیب نرسد اما به نظر من بزرگان جریان اصلاحات باید صحبت کنند تا روشن بشود روی چه مواردی با روحانی مذاکره کرده اند و حالا وضعیت سهم سیاسی جریان ما چه می شود. »


رادیو زمانه می افزاید: ترکیبی از احساس پیروزی، تردید و نگرانی از خطر دور خوردن چیزی است که در صحبت های بدنه اصلاح طلبان موج می زند. از لحن قاطع و محکم آنها قبل از معرفی کابینه حالا دیگر خبری نیست. عده ای همچنان تلاش می کنند تا وضعیت را عادی جلوه دهند و عده ای دیگر نمی توانند پنهان کنند که از ترکیب کابینه حسن روحانی راضی نیستند. عده ای رای اعتماد مجلس به کابینه را یک پیروزی می نامند و عده ای دیگر آن را شکستی سخت برای اصلاح طلبان می دانند که « کف مطالبات حداقلی» را نیز تامین نکرده است.
« م» از اعضای جبهه مشارکت کرمان با وجود رای نیاوردن سه نفر از وزرای پیشنهادی می گوید: « فکر کنم تاکتیک بود. حواس همه رفت طرف وزیر آموزش و پرورش، وزیر نفت و مسکن رای آوردند. سطح مطالبات را نباید بالا ببریم. توقع نداشته باشیم یک شبه همه چیز درست بشود. با انتخابات مجلس اگر بتوانیم تندروها را بیرون کنیم، در کابینه بعدی افراد قوی تر وارد می شوند. »
رادیو زمانه همچنین از قول یکی دیگر از اعضای جبهه مشارکت که او را زاده یکی از شهرهای زاگرس نشین معرفی کرده، وضعیت امروز اصلاح طلبان را به انتخابات گذشته و موسوی مرتبط می داند و می گوید: « اگر تندروی نمی شد الان وزرای اصلاح طلب مجبور نبودند بروند پشت میکروفون و اعلام برائت کنند از فتنه. بهانه به دست اصول گرایان افتاد تا مانع ورود اصلاح طلبان به کابینه شوند. تنها دلیل مخالفت نمایندگان اتفاقاتی بود که بعد از سال ۱۳۸۸ رخ داد. باید به نتیجه انتخابات احترام گذاشت. ببینید اگر الان اصولگرایان نتیجه انتخابات را نمی پذیرفتند و اردوکشی خیابانی می شد چقدر به ضرر ما بود. »
در این گزارش همچنین از قول عضو سوم شاخه جوانان حزب مشارکت خاطرنشان کرده که « اصلاح طلبان در انتخابات سال ۸۸ درباره وقوع تقلب دروغ نگفتند بلکه اشتباه کردند. موسوی مدت زیادی از سیاست فاصله داشت و طبیعی بود که نتواند با یک پختگی ۱۰۰درصدی در آن فضای رادیکال و احساسی تصمیم بگیرد. جمعی از بزرگان اصلاح طلب هشدار دادند به ایشان ولی متأسفانه تندروی هایی صورت گرفت و زمینه برای جولان دادن محافظه کاران تندرو مهیا شد. او در این مدت که از کار اجرایی فاصله داشت، مشغول نقاشی و امورات شخصی بود، تقریبا ۲۰ سال دور بود. »
رضا از اعضای مشارکت شاخه مازندران نیز در این گزارش می گوید: « ما باید سهم خودمان را از کابینه می گرفتیم. سهم خواهی در ادبیات ما معنی بد می دهد. بگوییم حق و حقوق بهتر است. کاندیدای ما در انتخابات به نفع آقای روحانی کنار کشیدند. انصاف این بود که آقای روحانی حق و حقوق حامی اصلی خود را بدهد و آقای عارف را به عنوان معاون اول خود معرفی کند. این روزها می شنوم که بعضی افراد می گویند باید از سطح مطالبات خود از آقای روحانی بکاهیم. سؤال بنده این است که آیا اجازه داریم مطالبه داشته باشیم یا بالکل داشتن مطالبه ممنوع است. ادعا می کنند معاون اولی آقای عارف عامل تضعیف دولت اعتدال است.


مریم یک عضو دیگر حزب مشارکت به رادیو زمانه گفته « وقتی در برابر یک ساختار، اقدام انقلابی می کنیم دیگر نمی توانیم برگردیم داخل ساختار. وضعیت الان ما اینجوری است. نظرات مختلف است. برای فعالیت مشترک در قالب گروه، سازمان و حزب باید بین اعضا حداقل ۷۰ درصد شباهت فکری باشد ولی الان در بین گروه ها اینطوری نیست. به خاطر همین اختلافات جنبش سبز به پیروزی نرسید چون باعث شد زمان از بین برود. درباره کابینه جدید هم نظر مشترک نداریم. نمی شود یک عضو ما داخل زندان باشد و روی حرف خودش بایستد و یک عضو دیگر بگوید اشتباه کردیم. قسمت تلخ کل ماجرا این است که هر اصلاح طلبی باید تصمیم بگیرد از میرحسین موسوی بگذرد یا وفادار بماند! »