آلمان، فرانسه و انگلیس طی بیانیه‌ای نسبت به دور جدید مذاکرات هسته‌ای و تازه‌ترین گفت‌وگوها در وین واکنش نشان دادند.
خلاصه بیانیه سه کشور شرور اروپایی که یک ضلع از مذاکرات را در وین تشکیل می دهند به شرح زیر است:
۱- تا این لحظه نتوانستیم به موضوع اصلی مذاکرات بپردازیم.
۲- با توجه به سرعت بالای ایران در پیشبرد برنامه هسته‌ای خود، برجام به توافقی توخالی تبدیل شده است.
۳- ایران تنها در صورت لغو تمام تحریم‌های آمریکا حاضر است برنامه هسته‌ای خود را محدود کند.
۴- توافق ۲۰۱۵ برجام می‌گوید؛ در صورتی تحریم‌ها به طور کامل رفع می شود که نگرانی طرف غربی در مورد برنامه هسته‌ای ایران کاملا رفع شود.
چهار پرسش کلیدی درباره بیانیه سه کشور اروپایی مطرح است:
الف: موضوع اصلی مذاکرات از دیدگاه آلمان، انگلیس و فرانسه چیست؟ که در هفت دور مذاکرات به آن پرداخته نشده است؟
ب: سرعت پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران چرا برجام را به توافقی توخالی تبدیل کرده است؟
ج: آیا رفع تحریم‌های ظالمانه که خواست ملت ایران است موضوع اصلی مذاکرات نیست؟!
د: نگرانی طرف غربی چه زمانی برطرف می شود ؟
به پاسخ کوتاه ومختصر درباره این پرسش‌ها در زیر می پردازیم :
آیا موضوع اصلی مذاکرات رفع تحریم‌هاست یا رفع نگرانی غرب از پیشرفت‌های هسته‌ای ایران ؟
 پاسخ این پرسش مشخص است. ایران به تعهدات خود در برجام در زمان دولت روحانی عمل کرد و ۱۷ بار آژانس درگزارشات خود صحت عمل ما به تعهدات را وفق برجام گزارش داد. چرا غرب تحریم‌ها را برنداشت و به حجم و اندازه آن افزود؟!
 بیانیه سه کشور اروپایی نشان می دهد اصلا موضوع مذاکرات انهدام صنعت هسته‌ای ایران است و اصلا مسئله رفع تحریم‌ها دردستور کار آنها علی‌رغم امضای  پیمان برجام، موضوعیت ندارد.
سه کشور اروپایی در بیانیه می‌گویند؛ سرعت بالای ایران در پیشبرد برنامه هسته‌ای خود ،
 توافق برجام را توخالی کرده است. پاسخ روشن است در همین پیمان برجام به ایران حق داده اگر طرف غربی زیر تعهد و امضای خود زد ایران می‌تواند برگردد به حالت اول! اگر مبنا برجام است پس چه گله‌ای دارند.
اگر مبنا بدعهدی حضرات است پس اصلا پشت میز مذاکره چرا نشسته‌اند؟!
پاسخ سؤال آخر نیز از سه سؤال دیگر روشن‌تر است . نگرانی غربی‌ها کی رفع می‌شود؟ تحریم‌های برجامی را به تحریم‌های حقوق بشری، تحریم‌های حقوق بشری را به تحریم‌های تروریسم و تحریم‌های تروریسم را به تحریم‌های محدود کردن نفوذ ایران در منطقه و قدرت روزافزون نظام ایران مربوط کرده اند.
اگر بخواهیم نگرانی آنها را برطرف کنیم باید تیر خلاص به دانش هسته‌ای دانشمندان ایران در این فناوری حیاتی بزنیم و تا قیامت با آنها مذاکرات کنیم. در طول مذاکرات هم آنها هر روز به تحریم های به قول خودشان فلج کننده اضافه کنند! این نوع برخورد سه کشور اروپایی از دو نگره نشأت می‌گیرد. اول آنکه؛ آنها فوق العاده احمق هستند. دوم آنکه ؛ احمق نیستند طرف مذاکره‌کننده خود را احمق فرض کرده‌اند!محصول این نوع مذاکرات، معامله‌ روی اقتدار و امنیت ملی به قیمت صفر است.
موضوع مذاکرات با دولت جدید کاملا روشن است. ایران یک بار به تعهدات خود عمل کرد آژانس هم راستی‌آزمایی کرد اما آنها تحریم‌ها را برنداشتند. حالا نوبت ایران است که از آنها بخواهد تحریم ها را بردارند ما راستی‌آزمایی کنیم و بعد هم تضمین بگیریم «دبه» نکنید و از پیمان خارج نشوید. آن وقت ما هم که سابقه خوبی درعمل به تعهدات داریم و ثابت کردیم بدعهد نیستیم به تعهد خود عمل می کنیم. پس صورت مسئله مذاکرات روشن است حل آن هم از دیدگاه حقوق بین الملل و وزانت تعهدات طرفین قابل تعریف است. در این صورت است می توان به یک خصومت کور و بی‌معنا و ستیز بی رحمانه علیه ملت ایران پایان داد. ایران اراده خود را برای پایان دادن به این خیمه‌شب‌بازی‌های دیپلماتیک چه در دوره روحانی و چه در دوره دولت جدید نشان داده است . اما سه کشور اروپایی که این‌ روزها در وین از جنایات جنگی آمریکا در جنگ جهانی تحریم علیه ملت ایران دفاع می‌کنند باید به این پرسش‌ها پاسخ دهند تا بتوانند پشت میز بنشینند.
از دیدگاه آمریکا و رژیم صهیونیستی که در طول مذاکرات هسته‌ای سوءنیت خود را در حاشیه‌نشینی مذاکرات نشان دادند اولی به تحریم‌ها به طور نمادین افزود و دومی هم به تهدیدهای توخالی خود ادامه داد. گویی به قول مقام معظم رهبری در دیدار با خانواده شهدای سلامت و پرستاران، مستکبران عالم از رنج ملت ایران به‌ویژه تحریم‌ها لذت می‌برند و خوشحال می‌شوند. پس اراده‌ای برای توافق آن طرف میز وجود ندارد. این وسط چین و روسیه به خوبی می دانند که آمریکا و سه کشور اروپایی مدام در رسیدن به توافق اخلال می کنند. لذا آمریکا در ایجاد اجماع جهانی علیه ایران شکست خورده است و هیچ کشوری در جهان ازجمله چین و روسیه حاضر نیستند آمریکا را در تداوم جنایات جنگی تحریم‌ها علیه ایران همراهی کنند . توپ در زمین آمریکا و سه کشور اروپایی است آنها هیچ راهی جز تسلیم در برابر اراده دولت و ملت ایران ندارند. شوخی بی‌مزه «مقصرنمایی» مشکلی از آنها را حل نمی کند . زمان به زیان آمریکا و سه کشور اروپایی در مذاکرات وین در حرکت است هیچ چیز جز تسلیم آنها در برابر اراده ملت ایران نمی‌تواند جلوی این زیان انباشته را بگیرد.برای رسیدن به توافق مطلوب ؛ شورای عالی امنیت ملی، دولت و تیم مذاکره کننده باید با بازخوانی و بازیابی رهنمودهای مقام معظم رهبری حداقل در طی ۱۰ سال گذشته ، به مذاکرات ورود کنند و راهبرد خود را برای رسیدن به توافق خوب براساس مبانی رهبری در حفظ اقتدار و امنیت ملی استوار نمایند.