آمریکا با خروج از افغانستان در داخل با مشکل مواجه شده است.نحوه خروج آمریکا از افغانستان شکست بزرگی برای بایدن بود.

فواد ایزدی در گفت‌وگو با خبرنگار «پارس نیوز» با بیان اینکه آمریکا سال‌هاست که در افغانستان شکست خورده است، اظهار داشت: نحوه خروج آمریکا از افغانستان افتضاحی بود که دولت بایدن به بار آورد و به همین دلیل بسیاری از نمایندگان مجلس نمایندگان آمریکا به آقای بلینکن گفته بودند که بهتر است استعفا دهد؛ چون بر این باورند که او باعث سرافکندگی آمریکا شده و دیگر از این به بعد کشوری به آمریکا اعتماد نخواهد کرد.

*ضایعه بزرگ برای سیاست خارجی آمریکا

وی گفت: فاجعه‌ای که در افغانستان به وجود آمده در دولت بایدن و بلینکن اتفاق افتاده است. از این جهت چنین شکستی واقعی است و ضایعه بزرگی برای سیاست خارجی آمریکا محسوب می‌شود. منتهی آمریکایی‌ها خصوصیتی را دارند که بارها آن را تکرار می‌کنند. به عبارت دیگر آمریکایی‌ها وقتی متحمل شکستی می‌شوند تلاش می‌کنند که آن شکست را در یک بازه زمانی دیگر تبدیل به پپروزی کنند. 

کارشناس مسائل آمریکا خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیتی که افغانستان دارد، آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند که حداقل منافعی را برای خود تأمین کنند و حتی امکان دارد این منافع را با به رسمیت شناختن طالبان تأمین کنند. 

*افغانستان و عراق؛ محور جنگ حزبی در آمریکا

ایزدی معتقد است که مسئله افغانستان و عراق به یک جنگ حزبی در آمریکا تبدیل شده است و بیان داشت: سبک فرار آمریکا از افغانستان به فرصتی برای جمهوری‌خواهان برای نقد حزب رقیب تبدیل شده و حتی موضوعاتی مانند استیضاح بایدن را هم مطرح کردند؛ لذا بعد از خروج آمریکا از افغاسنان اختلافات داخلی میان دو حزب سیاسی آمریکا تشدید شد.

وی به ناکارآمدی دولت آمریکا در زمان ترامپ اشاره کرد و گفت: منتهی در آن زمان همه نسبت به خلقیات و روحیات ترامپ آشنایی داشتند و می‌دانستند که او بیشتر فردی تاجرمسلک است تا سیاستمدار، اما در زمان بایدن چنین نارکارآمدی کاملاً بعید به نظر می‌رسد؛ زیرا او فردی کاملاً سیاستمدار بوده که سال‌ها در ساختار قدرت آمریکا فعالیت داشته و عصاره سیاسیون آمریکاست.

*عدم اعتماد شهروندان آمریکا به دولت

این استاد دانشگاه تأکید کرد: بی‌کفایتی دولت آمریکا به حدی است که دیگر خود شهروندان آمریکا هم انتظاری از کارآمدی دولتشان ندارند. نوع رفتار دولت آمریکا با کارمندان خود در افغانستان انتقاد تمام آمریکایی‌ها را در پی داشته است. دولت آمریکا کارمندانی را که برایشان ترجمه و جاسوسی می‌‎کرده‌اند را به حال خود رها ساختند و در افغانستان جا ماندند و آن تعدادی را هم که خارج کردند به دیگر کشورها منتقلشان کرده است و به خود آمریکا انتقال نداده‌اند.

ایزدی تصریح کرد: امروز دیگر کسی به ویزا و تضمین آمریکا اعتمادی ندارند. از این جهت فرار آمریکا از افغانستان اتفاق مهمی است که رخ داده و احتمالاً انتظار تشدید بحران‌های داخلی و خارجی را در آمریکا به خصوص بعد از خروج از افغانسان باید داشته باشیم. همچنین دیگر کسی در آمریکا به خود اجازه نمی‌دهد ادعا کند که می‌تواند در کشورهای دیگر دولت‌-ملت‌سازی داشته باشند.