سفر گروسی به ایران بسیار مهم است. سفر گروسی به ایران، فشارها علیه ایران را کاهش می‌دهد. سفر گروسی به ایران در آستانه نشست شورای حکام مهم است.

«رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شنبه شب وارد تهران شد و با «محمد اسلامی» رئیس جدید سازمان انرژی اتمی در مورد موضوعات فیمابین ایران و آژانس با او رایزنی و گفت‌وگو کرد.

این سفر در حالی انجام شد که مدیرکل آژانس بین‌المللی، طی گزارشی به شورای حکام آژانس، مدعی شده بود که بازرسی‌های این سازمان از مراکز هسته‌ای ایران کاهش یافته است.

همچنین برخی رسانه‌های غربی پیش‌بینی کرده بودند که طرف‌های غربی در نشست آتی شورای حکام با هدف تشدید فشارها بر ایران تلاش خواهند کرد که قطعنامه‌ای علیه کشورمان صادر کنند. 

از سوی دیگر موضع جمهوری اسلامی ایران، پیرامون آینده مذاکرات هسته‌ای در چند ماه گذشته، با اجرایی شدن «قانون راهبردی لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» نیز باعث شد تا ایران با نادیده گرفتن محدودیت‌های برجامی و فراپادمانی درصد و میزان غنی‌سازی اورانیوم خود را افزایش دهد و اقدامی مقابله به مثل انجام دهد.

کاظم غریب‌آبادی سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی اینطور نوشت: «تمامی فعالیت‌های هسته‌ای ایران، از جمله غنی‌سازی در سطوح مختلف و تولید فلز اورانیوم، در چارچوب حقوق هسته‌ای ایران تحت معاهده عدم اشاعه صورت می‌گیرند و کاملاً هم‌راستا با تعهدات پادمانی ایران انجام می‌شوند.» 

غریب‌آبادی همچنین تاکید کرد:« از آنجا که سایر طرف‌ها به تعهدات خود تحت توافق هسته‌ای در حوزه رفع تحریم عمل نکردند و سیاست اعمال تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه آمریکا نیز ادامه دارد، هیچ‌کس نمی‌تواند توقف این فعالیت‌ها را در چارچوب این توافق از ایران طلب کند.» 

از سوی دیگر، رئیس سازمان انرژی اتمی پس از دیدار با رافائل گروسی در تهران گفت: «مذاکرات سازنده‌ای را انجام دادیم و قرار شد مدیرکل آژانس در آینده نزدیک به تهران سفر کند.»

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین از توافق برای تعویض کارت‌های حافظه دوربین‌های نظارتی خبر داد و گفت: «قرار شد تیم فنی مربوطه بعد از توافق به ایران بیایند تا بتوانند اقداماتی را که باید برای دوربین ها به لحاظ فنی انجام بدهند را انجام و کارت های حافظه طبق روالی که طبق پادمان است و در ایران نگهداری و پلمب می‌شود همان جا کارت های قدیمی را پلمب کنند و کارت‌های جدید حافظه را در دوربین‌ها نصب کنند که روال جاری و طبیعی در سیستم نظارتی آژانس است.»

بیانیه مشترک میان ایران و آژانس

براساس بیانیه مشترک روز گذشته ایران وآژانس،‌ به بازرسان آژانس اجازه داده می‌شود تا نسبت به سرویس فنی تجهیزات نظارتی مشخص شده و جایگزینی کارت‌های حافظه آن‌ها که تحت مهر و موم مشترک در ایران نگهداری خواهند شد، اقدام کنند.

در بیانیه مشترک محمد اسلامی معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران و رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که پس از نشست مشترک روز یکشنبه آنان به امضا رسید، آمده است: طرفین روحیه همکاری و اعتماد متقابل و اهمیت تداوم آن و همچنین ضرورت رسیدگی به موضوعات فیمابین در فضایی سازنده و منحصراً فنی را مورد یادآوری و تاکید مجدد قرار داده‌اند.

دراین بیانیه همچنین‌آمده است: در چارچوب تعاملات و همکاری‌های موجود فی‌مابین، طرفین تصمیم گرفتند دیدارهای متقابل را در سطوح مرتبط تداوم دهند.

این بیانیه مشترک آژانس با سازمان انرژی اتمی در پایان سفر یک‌روزه گروسی به تهران و تاکید طرفین مبنی‌بر تداوم گفت‌وگوهای دوجانبه و همچنین تداوم روند نظارت بازرسان آژانس بر سرویس فنی تجهیزات نظارت مستقر در سایت هسته‌ای ایران، بهانه را از طرف‌های غربی در نشست آتی شورای حکام خواهد گرفت و فشارها علیه کشورمان را کاهش خواهد داد.

این در حالی است که قرار شد تا ادامه مذاکرات تهران و آژانس در وین پیگیری شود. در سفر گروسی به تهران، مقرر شد به بازرسان آژانس اجازه داده شود نسبت به سرویس فنی تجهیزات نظارتی مشخص شده و جایگزینی کارت‌های حافظه آن‌ها اقدام کنند.

البته این تجهیزات و متعلقات آنها، در ایران و تحت مهر و موم مشترک تهران و آژانس نگهداری خواهد شد.