آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه در دیدار با رهبر معظم انقلاب با بیان این‌که عموم همکاران قضائی وظیفه دارند در رسیدگی به پرونده‌ها با شناخت موضوع، حکم متناسب بدهند، متذکر شد که مدیران هم باید برای پیشگیری از وقوع جرم و جلوگیری از افزایش پرونده‌های قضائی تدبیر کنند.

رئیسی افزود: نقش حکم در بازدارندگی از وقوع جرم مهم است اما مدیران باید با همکاری و هماهنگی سایر بخش‌ها برای پیشگیری از وقوع جرم و کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی و اقتصادی و افزایش هنجارها در جامعه اقدام نمایند.

وی به مدیران قضائی توصیه کرد که با برنامه ریزی در جهت استفاده از ظرفیت‌های قانونی برای احیای حقوق عامه، پیشگیری از جرم و کاهش ناهنجاری‌ها، کاهش ورود پرونده به عدلیه و رسیدگی به موقع به پرونده‌ها گام جدی در اجرای وظایف عدلیه بردارند که در قانون اساسی تبیین شده است.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به روایتی از پیامبر بزرگ اسلام که فرمودند "هر کس حقی را از ظالم بستاند و به مظلوم بدهد همراه و مصاحب من در بهشت خواهد بود"، رسیدن به این جایگاه را بزرگ‌ترین و ارزشمندترین مدال برای کسانی دانست که در کسوت قضا به دنبال اجرای عدل و حق هستند.

رئیسی با تقدیر از همه همکاران قضائی در سراسر کشور که برای اجرای عدالت و احقاق حق تلاش می‌کنند، اظهار داشت: آمارها نشانگر فعالیت جدی همکاران ما در استان‌ها و پشتیبانی مدیران در مرکز است.

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش ضمن ارج نهادن به کارهای صورت گرفته در دستگاه قضا در سال‌های گذشته، خاطر نشان کرد: در دوره تحول قضائی نیازمند آن بودیم که گام‌هایی اساسی برای تعالی نظام قضائی برداریم.

رئیسی از رسیدگی به پرونده‌های معوقه و کثیرالشاکی و به‌روزرسانی این پرونده‌ها، کاهش قرارهای بازداشت و معرفی به زندان و همچنین رسیدگی به موقع به پرونده‌های جاری به‌عنوان اقدامات قابل تقدیر همکاران دستگاه قضا در دوره تحول یاد کرد.

وی تصریح کرد: در معاونت قضائی ۱۴ هزار پرونده مشمول ماده ۴۷۷ رسیدگی و به روز شد و در ثبت اسناد هم چهار برابر گذشته فعالیت صورت گرفت و با تلاش شبانه روزی همکاران دیوان عالی کشور برای به‌روزرسانی پرونده‌ها، بسیاری از دغدغه‌های مردم برطرف شده است.

رئیس قوه قضائیه نیروی انسانی مجرب و مطلع و مدیران با کفایت را بزرگ‌ترین سرمایه دستگاه قضا دانست و از این‌که همه مدیران و کارکنان و رؤسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌ها افرادی حساس نسبت به مسائل اجتماعی و اجرای عدالت هستند، ابراز خرسندی کرد.

رئیسی گفت: امروز بیش از ۷۰ درصد بدنه دستگاه قضا را جوانان فعال و با انگیزه تشکیل می‌دهند که نیروی اصلی برای ادامه حرکت تحولی در قوه قضائیه هستند.

رئیس قوه قضائیه با بیان این‌که نشاندن تبسم بر لب مردم کاری ارزشمند است و سعادت دنیا و آخرت را در پی دارد، تأکید کرد: قوه قضائیه با همکاری مدیران و نیروهای کارآمد، تحول‌خواه و عدالت‌طلب و با مدیریت خوبی که بر این قوه حاکم خواهد شد، با قدرت در مسیر اجرای عدالت حرکت می‌کند تا مردم طعم شیرین عدالت را بیش از پیش احساس کنند.

رئیسی این نکته را هم متذکر شد که در دولت مردمی نیز مأموریت تحولی را پیگیری و قوه قضائیه را در برطرف کردن برخی کاستی‌هایی که در این قوه وجود دارد یاری می‌دهد تا کار اجرای عدالت تسهیل شود.