سیدغنی نظری خانقاه ، عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با «پارس نیوز» ضمن اشاره به نکاتی که باید در دولت سیزدهم رعابت شود، بیان کرد: افراط و تفریط در تمام زمینه ها به ضرر کشور است. مشکلات ما نیز بخشی خارجی و بخشی داخلی است. بنابراین باید بدانیم توان داخلی کشورمان ظرفیت فوق العاده ای دارد و منابع طبیعی ایران نیز زبان زد تمام دنیاست. کشور ما 1 درصد جمعیت کل دنیا را دارد و حدود 7 درصد منابع زیر زمینی را نیز داریم. این یعنی نباید منتظر کشورهای دیگر بمانیم.

او با اشاره به صحبت های آیت الله رئیسی در نشست خبری گفت: رویکرد رئیسی در نشست خبری اینطور بود که تعامل با دنیا را نفی نکرد. بلکه گفت ما با دنیا ارتباط داریم اما این ما نبودیم که از برجام خارج نشدیم، بلکه امریکا بود که از این توافق خارج شد و خودش نیز باید برگردد. این نشان می دهد که او علاوه بر اینکه در مباحث داخلی نگاهش اقتصاد مقاومتی مدنظر رهبری است، به وضعیت تحریم ها نیز توجه دارد. 

*درعین حال که باید به رفع تحریم توجه داشته باشیم، اقتصاد داخلی باید تقویت شود

نظری افزود: همانطور که مبرهن است باید در رفع تحریم ها بکوشیم زیرا این تحریم ها پشتیبانی حقوقی جدی ندارند و ما برای گناهی مجازات می شویم که اصلا مرتکب نشده ایم. یک اتفاقی افتاده و بدون دادگاه ما را مجرم شناخته اند لذا باید به توان داخلی توجه داشته باشیم و حواسمان به رفع تحریم ها باشد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجس ابراز کرد که دراین میان باید به صادرات به کشورهای همسایه توجه کنیم. این کشورها ظرفیت بالای صادراتی دارند و می توانند بخش مهمی از اقتصاد ما را تامین کنند. البته امروز دردنیا هیچ کشوری نمی تواند درهایش را به روی جهان ببندد. این تعامل نیز باید با حساب و کتاب باشد و ارتباط طوری باشد که منافع اقتصادی و بین المللی نصیبمان شود. 

نظری عنوان کرد: ایده دولت روحانی این بود که بنشینیم و ببینیم کشورهای غربی برای ما چه می کنند درحالی که این کشورها همگی به دنبال منافع خودشان هستند و ضرب المثلی هست که می گوید گربه به خاطر خدا موش نمی گیرد.

نماینده مردم خلخال درانتها بیان کرد: بنابراین اگر کشورهای دیگر نیز می خواهند با ما ارتباط داشته باشند قطعا برای منافع خودشان پیشقدم می شوند و ما نیز باید به منافع ملی و مردممان بیاندیشیم. باید در داخل قوی شویم تا قدرت چانه زنی مقامات در خارج از کشور زیاد باشد.