« ایاد علاوی » رئیس ائتلاف «الوطنیه» عراق که تصدی پست نخست‌وزیری را نیز در کارنامه سیاسی خود دارد، در گفت‌‌وگو با یک شبکه عراقی گفت که به آمریکایی‌ها گفته که ترور شهید سپهبد «قاسم سلیمانی» در خاک عراق اشتباه بود زیرا وی به دعوت دولت عراق به این کشور آمده بود.

وی در گفت‌وگو با شبکه «الفرات»، گفت:« با طرف آمریکایی درباره اشتباه بزرگ هدف قرار دادن شهید قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه انقلاب اسلامی ایران در خاک عراق سخن گفتم زیرا او به دعوت دولت عراق به این کشور آمده بود».

علاوی در بخش دیگری از این گفت‌وگو تصریح کرد که با دو سفیر که یکی از آنها نزدیک به ایالات متحده آمریکا بود دیدار کرده و  آنها تاکید کرده‌اند که آمریکا از حضور در عراق خسته شده و برای ادامه حضور در عراق آمادگی ندارد و می‌خواهد شمار نیروهای خود در کل منطقه را کاهش دهد.

 وی تاکید کرد: بقای آمریکایی‌ها در عراق از طریق قواعد نظامی و احترام به حاکمیت ارضی عراق سازماندهی نشده بود.

رئیس ائتلاف الوطنیه عراق افزود:« فضای سیاسی، وجود سلاح بی‌ضابطه، هرج و مرج، خلأ‌های موجود در قانون انتخابات و سرویس‌های بررسی نتایج رای‌گیری و نیز عدم درک ماهیت نظارت بین‌المللی بر این انتخابات، همگیبر تلاش‌ها برای اجرای انتخابات زودهنگام، تاثیر منفی دارند».

وی با اشاره به این‌که، به شخصه دیگر اعتمادی به انتخابات و روند سیاسی کشور ندارد، پیش‌بینی کرد که درصد مشارکت در انتخابات فرارو که قرار است دهم اکتبر آتی برگزار شود، کمتر از ۱۸ درصد باشد.

علاوی ادامه داد که ترجیح می‌دهد، برای شناسایی عاملان کشتار تظاهرات‌کنندگان و فعالان سیاسی  از جمله «هشام الهاشمی» از گزینه تظاهرات و تشدید تنش استفاده کند.

وی افزود:« ما برای کشتار مردم عراق نیامده‌ایم و برای همین با دیکتاتور جنگیدیم. ما با انتخابات هدایت‌شده  و حاکمیت فساد و اموال سیاسی بر آن مخالفیم...ما از نخست‌وزیری مصطفی الکاظمی حمایت کردیم اما کشتار همچنان ادامه دارد».

نخست‌وزیر پیشین عراق با تاکید بر این‌که برای سازمان الحشد الشعبی احترام قائل است گفت که به «مسعود بارزانی» رئیس حزب دموکرات کردستان عراق پیشنهاد تشکیل یک نیروی مسلح مشترک میان الحشد الشعبی و پیشمرگه را داده است. 

وی درباره انصرافش از شرکت در انتخابات گفت: انصرافم از شرکت در انتخابات، به معنای کنار گذاشتن زندگی سیاسی نیست و من شیوه سیاسی خود را از مسالمت آمیز به غیر مسالمت‌آمیز از راه تظاهرات، تشدید تنش و نافرمانی مدنی تغییر می‌دهم.