رحمان قهرمان پور ، تحلیلگر سیاسی و پژوهشگر انتخابات درتشریح نخستین مناظره انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ و درپاسخ به سوال اینکه کاندیداهای جریان انقلاب برای خنثی کردن اتهامات و تخریب‌ها باید چه رویه‌ای اتخاذ کنند به «پارس‌نیوز» گفت: بهترین راه پاسخ به تخریب‌ها و اتهامات در جریان مناظره و صحنه سیاسی انتخابات، پاسخ بی فوت وقت در همان زمان است.

وی افزود: برپایه تحقیقات انجام شده، پاسخ به انتقادات و تخریبات آن‌هم پس از پایان مناظره، بر مردم اثرگذاری لازم را نخواهد داشت. از منظر یک رأی دهنده بی‌طرف انتظار می‌رود نامزدی که مورد هجمه و انتقادات قرار گرفته است، بلافاصله پاسخ و دفاع محکمی از خود داشته باشد.

*کمپین منفی تخریب‌ها برای کسب آراء بیش‌تر

قهرمان پور تصریح کرد: دفاع راسخ یک نامزد از خود در مقابل سیل تخریب و انتقادات به معنای حقانیت اوست. بنابراین سکوت در مقابل اتهامات هرچند اخلاقی تلقی گردد اما در ذهن یک رأی دهنده بی طرف به عنوان حقانیت حمله کننده تصور می‌شود.

این تحلیلگر سیاسی و پژوهشگر انتخابات درباره چرایی این‌گونه اتهامات همچنین خاطر نشان کرد که سرمنشاء این تخریبات، جذابیت انتقاد نسبت به ارائه برنامه‌های سایر نامزدهاست.

وی در پایان این گفت‌وگو ضمن بیان اینکه رویکرد تهاجمی و اتهام زدن تنها مختص این دوره از انتخابات نیست، اظهارداشت: اگر به تاریخ مناظرات ادوار گذشته مراجعه کنیم، پررنگ‌ترین اتفاق جملات تهاجمی و تدافعی میان کاندیداها‌ست. بنابراین دور از ذهن نیست اگر کمپین منفی تخریب‌ها راه بیفتد. این موضوع در تمام نقاط دنیا رایج و برای کسب آراء و تغییر ذهن مخاطب از مسیر انتخاب یک نامزد دیگر شکل‌ می‌گیرد.