الله وردی دهقانی ، نماینده مردم ورزقان در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با پارس نیوز ضمن اشاره به صحبت های شنیده شده درمورد مذاکرات بین ایران و عربستان بیان کرد: کشورهای عربی به ویژه عربستان که ادعای شورای خلیج فارس را دارد، سیاست هایش منبعث از سیاست های آمریکاست و آن ها دست آمریکا در منطقه هستند و زمانی که احساس می کنند اربابانشان با ایران زاویه شدید دارند، قدرت نفوذ و هیمنه ایران را درمنطقه می بینند.

وی افزود: این نگاه تاثیرش را در معادلات منطقه ای می گذارد و نمی خواهند ایران جایگاه برتری داشته باشد و به همین واسطه احساس می کنند موضع خودشان تضعیف شده است. لذا باطنشان را نشان دادند و شمشیرشان را از رو بستبند و جتی بعضی مواقع یاوه گویی هایی را علیه ایران انجام دادند.

الله وردی دهقانی ادامه داد: حال اما عربستان دیده است که اربابانش درمقابل جمهوری اسلامی ایران کم آورده و باوجود سروصدای ترامپ نیز نتوانستند کاری از پیش ببرند، مواضع خود را تعدیل کرده اند. حتی مواضع جمهوری اسلامی ایران نیز باعث شد که اتفاقات برعکس شود و مردم آمریکا درانتخاب ترامپ که یک دولت ناسیونالیست به وجود اورده بود، تجدید نظر کنند.

*شکست عربستان مقابل جبهه مقاومت و شکست ترامپ درآمریکا، سعودی ها را ترسانده است

این نماینده مجلس یازدهم اظهار داشت: ترامپ درتلاش بود که تمام جهان درجهت منافع آمریکا حرکت کنند و عربستان را به گاو شیرده تشبیه کرد. اما امروز با شکست ترامپ عربستان جایگاه خودش در منطقه را متزلزل دیده و به همین واسطه به نظر می رسد که مشتاق برقراری برخی مناسبات با ایران است.

وی تصریح کرد: عربستان این روزها حتی درمقابل انتفاضه های مقاومت و جبهه انصارالله یمن کم آورده و جایگاهش تضعیف شده است. به واسطه خودکفایی و حملات اخیر ارتش یمن به مواضع عربستان این احساس تشدید شده و موفقیت های جبهه مقاومت دربرابر نیروهای مزدور امریکا و اسرائیل نیز برای آن ها خطرناک است.

نماینده مردم ورزقان افزود: یمنی ها درعمق خاک عربستان نفوذ کردند و به آرامکو حمله کردند. نقطه ای از عربستان که هیچکس فکرش را نمی کرد و این اقدامات نشان از عمق نفوذ استراتژیک جمهوری اسلامی درمنطقه است. این مسائل باعث شده عربستان خودش را ببازد. متقابلا همچنین اتفاقی در آمریکا رخ داد و به واسطه مقاومت و فشار جمهوری اسلامی ایران آمریکایی ها خواستار انجام مذاکرات شدند و اکنون به هرطریقی درخواست توقف گام های کاهش تعهدات برجامی ایران را دارند.

الله وردی دهقانی درانتها یادآورشد: این کشورها و نظام سلطه باید حواسش باشد که جمهوری اسلامی ایران در این مدت خود را در ابعاد مختلف تقویت و راه دور زدن تحریم ها و شکست آن ها را در رابطه با کشورهای دوست و همسابه پیداکرده است. بنابراین فشار به ایران جز ضرر برایشان عایده ای نخواهد داشت.