«کریس مورفی» سناتور کنگره آمریکا در سفر به اردن در مصاحبه به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که رفع تحریم ها علیه ایران در تحقق صلح در یمن مهم است.

«کریس مورفی» بدون اشاره به خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ با ایران ( برجام ) همراه با نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت در سال ۲۰۱۸ توسط ترامپ در ادامه این مصاحبه اضافه کرد: تا زمانی که ما هنوز اقتصاد ایران را تحریم می کنیم، فشار آوردن بر انصارالله یمن برای پذیرش آتش‌بس سخت خواهد بود.

این سناتور آمریکایی در امان پایتخت اردن در این باره ادعا کرد که گام‌های هایی مانند ابتکار عمل عربستان برای آتش بس در یمن و گفتگوهای محرمانه میان ایران و عربستان از جمله موارد تاثیر دولت بایدن در منطقه برای کاهش تنش ها هستند!

گفتنی است که جو بایدن رییس جمهور آمریکا از زمان کارزار انتخاباتی خود پیش از سوم نوامبر سال ۲۰۲۰ ادعا کرده بود که می خواهد به توافق هسته ای با ایران بازگردد.

 ایران روز پنجم اسفند سال گذشته اعلام کرد که مطابق مصوبه مجلس شورای اسلامی، در اعتراض به تداوم تحریم‌های آمریکا و اجرا نشدن مفاد برجام از سوی طرف اروپایی، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف می‌کند و دیگر اجازه نظارت‌های فراپادمانی را به بازرسان نخواهد داد.

از سوی دیگر، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا از لحظه ورود به کاخ سفید در ۲۰ ژانویه (اول بهمن)، عملاً هیچ گام محسوسی در راستای بازگشت به برجام برنداشته و به انجام چند اقدام عوام فریبانه کفایت کرده است؛ حال آنکه او موظف به جبران اشتباه دولت قبلی واشنگتن در خصوص برجام است.

توافقنامه هسته‌ای ایران با نام رسمی «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) در سال ۲۰۱۵ به امضای ایران و گروه ۱+۵ (ایالات متحده، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) و اتحادیه اروپا رسید.

طبق این توافقنامه، ایران مجاز به غنی سازی اورانیوم تا غنای ۳.۶۷ درصد است و در ازای آن، سایر طرف‌های امضاکننده این توافق ملزم به لغو تحریم‌های اقتصادی علیه ایران شدند.

به رغم رضایت تمام طرف‌ها از مفاد این توافقنامه، دولت ایالات متحده در دوران ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» در ۸ ماه می ۲۰۱۸ (۱۸ اردیبهشت ماه سال ۹۷) به طور یکجانبه از این توافق خارج شد و تحریم‌ها علیه ایران را دوباره وضع کرد که این اقدام واشنگتن در کنار انفعال طرف‌های اروپایی و عدم اقدام مستقلانه آنها در جهت جبران پیامدهای این خروج، مقامات تهران را واداشت تا طبق مادتین ۲۶ و ۳۶ برجام در روندی گام به گام تعهدات برجامی خود را کاهش دهند.

دولت جدید آمریکا در تلاش است تا وانمود کند به دنبال بازگشت به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران موسوم به برجام است؛ اما در عمل به بهانه‌های مختلف از انجام این کار سرباز می‌زند.

گفتنی است که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان اعلام کرده بود که تصمیم جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تعلیق اجرای پروتکل الحاقی کاملاً مطابق با متن برجام بوده و این تصمیم در راستای ادامه نقض توافق هسته‌ای از سوی آمریکا و انفعال سه کشور اروپاییِ متعهد در برجام در عمل به تعهداتشان صورت گرفته است.

در هفته های اخیر نیز نمایندگانی از کشورهای ۱+۴ با ایران در سطح معاونان وزیر خارجه با برگزاری نشست هایی در شهر وین در تلاشند تا در راستای احیای این توافق بین المللی به ویژه رفع تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران گام هایی را بردارند.