محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که امروز (جمعه) سفری چند ساعته به استانبول داشت، پس از پایان این سفر در توئیتی درباره ملاقاتش با «مولود چاووش اوغلو» همتای ترکیه‌ای نوشت: سفری پربار به استانبول شگفت انگیز برای گفت‌وگو با برادرم مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه داشتم.

ظریف افزود: همچون گذشته، تعاملی سازنده درباره موضوعات دوجانبه و منطقه‌ای داشتیم. 

وی نوشت: هدف نهایی: به کارگیری تجربه ۴۰۰ ساله صلح بین ایران و ترکیه برای منطقه‌مان. در کنار همدیگر، همه چیز امکانپذیر است.

به گزارش فارس، محمدجواد ظریف امروز در شهر استانبول با «مولود چاووش اوغلو» همتای ترکیه‌ای خود دیدار و به گفت‌وگو نشست. براساس اعلام وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در این دیدار طرفین پیرامون موضوعات مختلف روابط دوجانبه سیاسی، تاریخ و دستور کار کمیسیون مشترک اقتصادی و ‌سایر راهکارهای توسعه مناسبات تجاری گفت‌وگو کردند. 

تبادل نظر درباره مسائل منطقه‌ای، همکاری مشترک برای مبارزه با ترویسم و تحولات سوریه از دیگر موارد مورد گفت‌وگوی وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ترکیه در این دیدار بوده است.

پیش از این وزارت خارجه ترکیه از سفر امروز ظریف به این کشور خبر داده و اعلام کرد: «در جریان این سفر، روابط دوجانبه میان ترکیه و ایران و همچنین مسائل جاری منطقه و بین‌المللی مورد بحث قرار خواهند گرفت.»

ظریف همچنین در پایان این سفر در گفت‌وگویی درباره اهداف این سفر بیان کرد: لازم بود در مورد روابط دوجانبه و همچنین موضوعات منطقه‌ای گفت‌وگوهای مهمی بین ایران و ترکیه صورت بگیرد و از روابط دو کشور حراست شود.

وی با بیان اینکه بحمدالله بحث‌های خیلی خوبی با مقامات ترکیه داشتیم، اظهار داشت: درباره روابط اقتصادی دوجانبه، روابط سیاسی دوجانبه و همچنین مشکلات کنسولی بین دو کشور و همکاری‌های منطقه‌ای دوجانبه بحث کردیم و امیدوارم پایان خوبی برای این بحث‌ها باشد و روابط دو کشور در جهت روابط راهبردی که مورد توجه رهبران دو کشور بوده است، پیش برود. 

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران بهمن ماه سال جاری نیز در سفری به چند کشور منطقه و در مقصد پایانی این سفر به استانبول رفت و با چاووش اوغلو وزیر خارجه و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه دیدار و گفت‌وگو کرد.