رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در سخنانی گفت: حضور بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران برای دستیابی به توافق معتبر ضروری است.

او افزود: تفاهم با تهران فرصت های دیپلماتیک را برای بازگشت به توافق هسته ای فراهم کرد.

گروسی همچنین گفت: به زودی تیمی فنی به ایران اعزام می‌کنیم تا برخی فعالیت‌های هسته ای را بررسی کند. تیمی کارشناسی در ماه آینده تشکیل خواهیم داد تا آثار اورانیوم اعلام نشده در ایران را بررسی کند.

این در حالی است که سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در آخرین نشست خبری امسال خود گفت که موضوع نظارت بر برنامه‌های هسته‌ای ایران موضوعی فنی و تکتیکی است و جمهوری اسلامی ایران در چارچوب پادمان همواره همه دسترسی‌ها را داده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و تهران چندی پیش برای مذاکراتی در ماه آوریل (فروردین ۱۴۰۰) توافق کردند تا در آن درباره سایت‌های هسته‌ای ایران به بحث و بررسی بپردازند.

دوم اسفند ماه سال جاری رافائل گروسی به ایران آمد. پیش از این سفر، ایران اعلام کرده بود اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و بازرسی بازرسان آژانس انرژی اتمی از سایت‌های هسته‌ای را لغو خواهد کرد و به همین دلیل گروسی این سفر شتابزده را انجام داد.

این مقام ارشد بین‌المللی پس از این سفر در پیامی توییتری تاکید کرد: «به توافق فنی موقتی با ایران دست یافتیم. نتایج خوب و معقولی در گفت‌وگو‌ها با ایران محقق شد.»

بر اساس توافق اخیر ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی و در راستای دوام راستی آزمایی و نظارت ضروری، بناست ایران به مدت ۳ ماه اطلاعات برخی فعالیت‌ها و تجهیزات نظارتی را که در پیوست مشخص شده ضبط کرده و نزد خود نگه دارد و در این مدت آژانس به این اطلاعات هیچ دسترسی نخواهد داشت و اطلاعات منحصرا نزد ایران باقی می‌ماند. چنانچه ظرف ۳ ماه تحریم‌ها به طور کامل لغو شود، ایران این اطلاعات را در اختیار آژانس می‌گذارد، در غیر اینصورت اطلاعات برای همیشه پاک خواهد شد.