محمدرضا دشتی اردکانی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «پارس نیوز» در مورد جلسات این قوه برای بررسی لایحه بودجه سال آینده تأکید کرد: جلسات تشکیل‌شده برای بودجه بسیار مفید بود. حتی در کمیسیون تلفیق که در دوسه‌ماهه گذشته اقدامات خوبی شکل گرفت و نظارت بسیار خوبی انجام شد. بعدازاینکه کمیسیون تلفیق کارهای خودش را با لایحه بودجه انجام داد و در صحن مجلس کلیات بودجه دولت رد شد، مجدداً به دولت فرستاده شد و دولت پس از تغییراتی که اعمال کرد دوباره به مجلس فرستاد.

وی افزود: در این مرحله همدلی مجلس و دولت بود که نهایتاً محتوای بودجه به نفع مردم خواهد بود و درنتیجه به تصویب نمایندگان رسید و در مجلس هم دوستان با نظرات کارشناسی توانستند کارهای خوبی را بر بودجه انجام دهند. نظرات مختلفی که داشتند در تبصره‌های مختلف بودجه و همچنین الحاقاتی که به تبصره‌ها بود که نهایتاً روز شنبه ساعت 10:30 شب‌کار رسیدگی به بودجه 1400 تمام شد و متن بودجه نهایی شد و روز یکشنبه هم به شورای محترم نگهبان ارسال شد.

این عضو کمیسیون بودجه مجلس بیان کرد : امیدواریم پس از بررسی‌های لازم اگر اصلاحاتی نیاز داشت به مجلس برگردد و نهایتاً روز یکشنبه 24 اسفندماه جلسات علنی مجلس برای رسیدگی به اصلاحات احتمالی شورای نگهبان تشکیل شود.

دشتی اردکانی گفت: با توجه به همدلی که بنده در طول بررسی بودجه دیدم و عزیزانی که از دولت شرکت کرده بودند چه آقای نوبخت و چه آقای پورمحمدی و همکارانشان از سازمان برنامه‌وبودجه و با نظرات کارشناسی که همکارانمان در دیوان محاسبات و مرکز پژوهش‌های مجلس و مشاوران مختلفی ان شاالله با توانی که هم مجلس جهت نظارت می‌گذارد و همکاری دولت نیز ادامه می‌یابد، بخشی از مشکلات بهبود پیدا کند.

این نماینده مجلس ضمن اشاره به جزئیات تصویب‌شده در بودجه عنوان کرد: یک موضوع مهم تعیین سقف 10 میلیون تومانی برای افزایش 25 درصدی حقوق بود. یعنی سقف 2.5 میلیون تومانی برای افزایش حقوق مدیران، افرادی که از 10 میلیون به بالا هستند. حقوق این افراد فقط همان 2.5 میلیون تومان اضافه می‌شود و در حقوق بالاتر شاید 6 یا 7 درصد باشد تا عدالتی بین افرادی که از حقوق پایین‌تر برخوردار هستند و افرادی که حقوق بالا دریافت می‌کنند برقرار شود.

*میزان مالیات رده‌های مختلف حقوق چقدر است؟

عضو کمیسیون بودجه مجلس افزود: یک موضوع دیگر این بود؛ افرادی که تا چهار میلیون تومان حقوق داشتند از پرداخت مالیات معاف شدند و از چهار میلیون تومان تا هشت میلیون تومان 10 درصد و از 8 میلیون تومان تا دوازده میلیون تومان 15 درصد، از دوازده میلیون تومان تا هجده میلیون تومان 20 درصد، از هجده میلیون تومان تا بیست‌وچهار میلیون تومان 25 درصد و از بیست‌وچهار میلیون تومان تا سی میلیون تومان 30 درصد و از سی میلیون تومان به بالا 35 درصد برای مالیات مشخص‌شده است.