« هنری کیسینجر » وزیر امور خارجه پیشین آمریکا به « جو بایدن » رئیس جمهور این کشور درخصوص بازگشت به برجام هشدار داد.

به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه «فاکس نیوز»، کیسینجر در جلسه بنیاد نیکسون ضمن تمجید از سیاست‌های «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا در غرب آسیا گفت: «فکر می‌کنم یکی از بزرگترین موفقیت‌های دولت قبلی این بود که آن‌ها به دو چیز در خاورمیانه دست یافتند. اول، جدا کردن مسئله فلسطین از تمام مسائل دیگر بود تا دیگر به وتویی برای چیزهای دیگر تبدیل نشود. دوم، صف‌آرایی کشورهای سنی در ائتلاف حقیقی یا بالقوه علیه کشورهای شیعه از جمله ایران».

وی در ادامه از توافقات سازش میان رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی را به برقراری روابط میان چین و آمریکا در سال ۱۹۷۲ تشبیه کرده و آن را عامل تقویت مواضع کشورهای حاشیه خلیج فارس و رژیم صهیونیستی علیه ایران دانست.

کیسینجر تأکید کرد، پیشرفت‌های حاصل شده در زمینه عادی‌سازی روابط کشورهای عربی و رژیم صهیونیستی نباید تحت‌الشعاع مذاکرات ناپخته و عجولانه با ایران قرار گیرد. وی با هشدار ضمنی به بایدن در این زمینه گفت، آمریکا نباید به تهران امتیاز دهد.

وزیر امور خارجه پیشین آمریکا خطاب به دولت بایدن گفت: «تا زمانی که ندانیم ایران به کدام جهت پیش می‌رود، نباید فشارهایی که بر روی این کشور وجود دارد برداشته شوند. اگه مسئله ایران را از مسئله کل خاورمیانه جدا کنیم، با خطر از دست دادن دو دستاورد جدا کردن مسئله فلسطین و همکاری سنی‌ها و اسرائیل مواجه خواهیم بود. به یاد داشته باشید که باید با دیپلماسی آمریکایی صلح ایجاد کنید. در آن زمان این خط مشی ما بود».

  وی بیان داشت در دوره ریاست جمهوری «ریچارد نیکسون» در دهه ۱۹۷۰ میلادی، این اصل پایه‌گذاری شد که آمریکا هرگز نباید به متحدانش خیانت کند.

علاوه بر کیسینجر، «مایک پامپئو» وزیر امور خارج سابق آمریکا، «رابرت اوبراین» مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید و دیگر مقامات دولت ترامپ نیز حضور داشتند.

پامپئو در این اجلاس به دفاع از سیاست خارجی دولت ترامپ پرداخت و گفت: «او رئیس جمهوری بود که در خصوص مسائل سیاست خارجی مسیر منحصر به فردی را اتخاذ کرد».

دولت آمریکا اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ با نقض تعهداتش از این توافق مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل متحد خارج شد و اعلام کرد به دنبال توافق جامع‌تر با ایران است. ایران تا یک سال بعد از خروج آمریکا به طور کامل تعهداتش در توافق هسته‌ای را اجرا کرد و به کشورهای اروپایی که وعده جبران آثار این خروج را می‌دادند برای عمل به تعهداتشان فرصت داد. یک‌سال بعد که دولت‌های اروپایی نتوانستند به وعده‌هایشان عمل کنند تهران اعلام کرد طبق مفاد مندرج در توافق هسته‌ای طی چند گام تعهداتش در توافق هسته‌ای را کاهش خواهد داد.

اکنون مقام‌های دولت بایدن اعلام کرده‌اند که  قصد دارند آمریکا را به توافق هسته‌ای برجام بازگردانند. با وجود این، دولت جدید آمریکا هنوز ساز و کار خود برای بازگشت به توافق هسته‌ای را مشخص نکرده است. اعضای تیم بایدن در اظهاراتی مبهم می‌گویند قصد دارند از بازگشت به برجام به عنوان مبنایی برای «قوی‌تر و طولانی‌تر کردن» توافق هسته‌ای استفاده کنند.

همچنین دولت بایدن می‌گوید زمانی به برجام بازگشته و تحریم‌ها علیه ایران را برمی‌دارد که تهران به تعهدات خود ذیل این توافق بازگردد. در مقابل ایران تصریح کرده که با توجه به آن‌که واشنگتن طرفی بوده که توافق را نقض کرده و کاهش تعهدات تهران در واکنش به اقدام غیرقانونی آمریکا انجام شده هر گامی از سوی تهران بعد از رفع تحریم‌ها صورت خواهد گرفت.