« مجید تخت روانچی » سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نیویورک چهارشنبه ۲۹ بهمن ماه در اظهاراتی در نشست عالی‌رتبه شورای امنیت عنوان کرد: لازمه پیروزی بر کرونا کمک به کشور‌های در حال توسعه، تولید کافی و توزیع عادلانه واکسن بین همه ملت‌ها و شهروندان و نیز رفع تحریم‌هاست.

وی کرونا را دشمن مشترک بشریت خواند و افزود: کرونا بشریت را فارغ از نژاد، مذهب و ملیت هدف قرار می‌دهد و برای مبارزه با آن، همکاری و همبستگی عملی همه ملت‌ها، ضروری است.

* تلاش‌های جهانی بر تولید انبوه و توزیع عادلانه واکسن کرونا متمرکز شود

نماینده دائم ایران با اشاره به امید‌های ایجاد شده برای مقابله با ویروس کرونا به وسیله تزریق واکسن تأکید کرد: باید تلاش‌های جهانی بر تولید انبوه و توزیع عادلانه واکسن کرونا متمرکز شود.

وی همچنین از اینکه تاکنون میلیون‌ها نفر از شهروندان کشور‌های در حال توسعه واکسن زده‌اند در حالی که خیلی از کشور‌های در حال توسعه درگیر کرونا حتی به اندازه انگشتان دست نیز واکسن دریافت نکرده‌اند، انتقاد کرد و افزود: تا موقعی که همه در مقابل این ویروس ایمن نشوند، هیچ کسی در هیچ جای جهان ایمن نیست، به خصوص اینکه سرعت گسترش گونه‌های جدید کرونا بسیار بالاست.

تخت روانچی یادآور شد: به موازات واکسیناسیون باید اقدامات دیگری برای کمک به کشور‌های در حال توسعه انجام شود که در صدر آن رفع فوری تحریم‌های یکجانبه و نیز محاصره‌های غیرانسانی در مناطقی نظیر یمن و غزه است.

به گزارش فارس، چندی پیش نیز وزیر بهداشت تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد که رژیم صهیونیستی از انتقال واکسن به نوار غزه جلوگیری کرده است.

* چاره‌ای جز موفقیت در مهار ویروس وجود ندارد

وی با بیان اینکه دولت ایران به علت توقیف منابع مالی‌اش در خارج و تحریم‌های غیرقانونی آمریکا نتوانسته به گونه مناسبی برای جبران خسارات وارده به شرکت‌ها و بخش خصوصی در نتیجه گسترش کرونا کمک کند، اظهار داشت: برای جلوگیری از عواقب شدیدتر کرونا، از جمله از بین رفتن پیشرفت‌های حاصله در زمینه مبارزه با فقر و تشدید نابرابری در داخل و بین کشورها، چاره‌ای جز موفقیت در مهار ویروس وجود ندارد و لازمه آن نیز افزایش همکاری‌های بین‌المللی، توزیع عادلانه واکسن در دنیا و لغو تحریم‌ها و محاصره‌های غیرانسانی است.

گفتنی است «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد نیز روز گذشته و در برهه حساس همه گیری ویروس کرونا از انحصاری بودن واکسن کرونا برای تعدادی از کشورهای برخوردار جهان انتقاد کرد و گفت:  :«۷۵ درصد از کل  واکسن‌های کرونا تنها در اختیار ۱۰ کشور در جهان است و بیش از ۱۳۰ کشور حتی یک دوز هم دریافت نکرده‌اند.»