علیرضا نظری، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره سفر قالیباف به روسیه و احتمال پیوستن ایران به اتحادیه اوراسیا به «پارس نیوز» گفت: در پی سال‌های گذشته رویکرد مقامات اجرایی کشور عمدتاً مبتنی بر گسترش روابط با کشورهای اتحادیه اروپا در بلوک غرب بود و این کشورها هم به‌واسطه همراهی با آمریکا در بحث اعمال و تشدید تحریم‌ها نهایت کم‌لطفی را در بحث روابط دوجانبه با ایران را داشتند.

وی افزود: تمایل جمهوری اسلامی ایران که برآمده از مصلحت نظام است و به‌جای تعامل و گسترش ارتباطات با حوزه کشورهای بلوک غرب به سمت کشورهای منطقه، آسیای میانه و همچنین کشورهای حوزه اوراسیا و کشورهای منطقه شرق اعم از چین و کشورهایی که در این منطقه می‌توانند با کشور ما تعاملاتی را داشته باشند گسترش پیدا کند.

نماینده مردم خمین افزود: به نظر می‌رسد اتفاقاتی که در طی سنوات اخیر رقم خورد و همراهی کامل اروپایی‌ها با آمریکا در بحث تشدید فشار تحریم علیه جمهوری اسلامی ایران باعث شد این رویکرد جدید که گسترش روابط به سمت کشورهای آسیایی است، گرایش پیدا کند. این جزء مصالح کشور است و به نظر می‌آید که سفر اخیر قالیباف هم به روسیه و ارسال پیام در همین راستا قابل ارزیابی باشد و ما با ایجاد راهکارهای جدیدی قادر به مبادلات تجاری و همچنین گردش مالی از طریق سیستم‌های بانکی باشیم.

نظری ادامه داد: با عملی شدن این راهکارها راحت‌تر می‌توانیم با ارزهایی غیر از دلار و همچنین با راه‌هایی غیر از راه های متعارفی که تا امروز می توانستیم، مبادلات تجاری خودمان را انجام دهیم و گردش مالی و پولی را پیگیری کنیم. قطعا در افق 1400 به بعد ما باید این عرصه را در دستور کار قرار دهیم و به نظر می‌آید متناسب با مصالح جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس درواکنش به این که پیوستن ایران به اتحادیه اوراسیا در اواسط سال 98 هم با سفر روحانی به ارمنستان مطرح شده بود؟ فکر می کنید این بار این موضوع جدی تر است و محقق می شود؟ پاسخ داد: من فکر میکنم که دولت اساسا تمایلی به این حوزه نداشته است و حتی اگر در برخی موارد با کشورهای همسایه اعم از عراق یا کشورهای منطقه اوراسیا و حتی روسیه جلسات و نشست ها و مذاکراتی انجام داده است، ظاهری بوده ودر عمل پیگیری جدی در این راستا نداشته است. لذا شاهد این بودیم که بیشتر گرایش به سمت کشورهای غربی در بحث تعاملات تجاری و اقتصادی وجود داشته است.

این نماینده مجلس یازدهم تاکید کرد: اما نفع پیگیری قالیباف و این پیام جدیدی که از مجلس یازدهم به روسیه و کشورهای منطقه اوراسیا منتقل شده یک شرایط جدیدی را رقم زده است و با توجه به اینکه دولت هم در ماه های پایانی کار خود به سر می برد، امید است که ان شاالله دولت آتی با رویکرد همسو و هم جهت با مجلس شورای اسلامی باشد.

نظری تصریح کرد: این اقدام قالیباف در این مرحله متفاوت با تعاملات و ارتباطاتی است که روحانی در سال گذشته و سنوات گذشته داشته متفاوت و فصل جدیدی از روابط ایران خواهد بود.