عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در تشریح نشست با استانداران با بیان اینکه ۴ مسئله امنیت، سلامت، تولید و معیشت و انتخابات در دستور بود، گفت: تاکنون مشکل خاصی در زمینه امنیت انتخابات نداشته‌ایم و انتخابات بزرگترین مسئله سیاسی کنونی ماست؛ اما هنوز فضای اجتماعی و سیاسی جامعه و افکار عمومی نسبت به انتخابات حساسیت و بازتاب خاصی را از خود نشان نداده است.

وزیر کشور گفت: یکی از موضوعات جلسه، بحث امنیت انتخابات بود و قرار شد اطلس امنیت انتخابات تهیه شود.

او ادامه داد: بررسی وزارت کشور نشان می‌دهد فضای کنونی انتخاباتی جامعه در مدت مشابه چهار سال گذشته و در مقایسه با وضعیت کنونی نگران کننده است؛ در دوره ۴ ساله گذشته و بر اساس نظرسنجی‌ها، افرادی که اظهار کرده بودند در انتخابات شرکت می‌کنند و از روند آن آگاهی دارند، تقریباً دو برابر آمار کنونی بوده است.

رحمانی فضلی تصریح کرد: فضای ساکت و سرد در حوزه اجتماعی و سیاسی، اقتضای فعالیت و کار بیشتری را به ویژه از سوی گروه‌های سیاسی به ویژه احزاب و رسانه‌ها می‌طلبد تا به یک انتخابات پرشور برسیم. برای ما مشارکت بالا و پرشکوه لازم است تا موجب اقتدار و کارآمدی کشور و حمایت و پشتیبانی از دولت شود.

وزیر کشور گفت: مقدمات انتخابات از نظر آموزش و ایجاد هیئت‌های اجرایی و مسئولان سر صندوق‌ها را وزارتخانه کشور دنبال می‌کند؛ بیش از نیم میلیون نفر از گروه‌های مردمی و دستگاه‌های اجرایی در انتخابات به وزارت کشور کمک می‌کنند.

او خبر داد: چاپ تعرفه‌ها آغاز و جلسات ستاد انتخابات در استان‌ها برقرار شده است؛ امیدواریم در حوزه سیاسی با انجام انتخابات بتوانیم موثرتر در امور کشور پیش برویم.

رحمانی فضلی با بیان اینکه در این جلسات باید گفته‌های استانداران که به صورت میدانی پیشروی مسائل مختلف هستند، شنیده و بررسی شود، اظهار کرد: علی رغم فشار‌ها و مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم بیماری کووید ۱۹ نقصان بزرگی در حوزه مشاغل و کسب و کار نقصان ایجاد شده است.

وزیر کشور با تاکید بر اینکه فضای امنیتی کشور قابل قبول است، توضیح داد: نظارت و کنترل‌ها و همچنین مدیریت و پاسخگویی به موقع و موثر به نیاز‌ها و خواسته‌های مردم در شرایط مناسبی است.

او بیان کرد: در بحث مرزها به نظارت دقیق تر و حضور فعال تر به ویژه در مرزهای غربی با توجه به شرایط آن مناطق تاکید شد؛ علاوه بر این درباره استفاده از امکانات برای تقویت نقاط مرزی شرق کشور مخصوصاً در حوزه کنترل و چگونگی هزینه های دولت هم بررسی هایی انجام و بر آن نیز تاکید شد.

رحمانی فضلی در تشریح بررسی‌های این نشست در زمینه تولید و رفع موانع آن و همچنین کمک به تولید کنندگان تصریح کرد: استانداران گزارش‌های مفصلی را به همراه ستاد تسهیلات و تنظیم بازار ارائه دادند؛ در زمینه ذخایر و کالا‌های ایام حاضر و عید مشکل خاصی را نداریم و تامین خواهد شد.

وزیر کشور افزود: در زمینه رفع موانع تولید، ستاد تسهیلات فعالیت بسیار خوبی را آغاز کرده است و به همکاری وزارت صنعت و وزارت کشور در همه استان‌ها به صورت ۲۴ ساعته فعالیت می‌کند. نهاد‌های عضو گروه‌های مختلف هم فعالیت خوبی دارند و روند پیشروی آنها، نشان از فعالیت بیشتر واحد‌های تولیدی و رفع موانعشان است.

او اظهار کرد: یکی از مشکلات همکاران حوزه اقتصادی ما بحث مشاغل خدماتی و خرد به خصوص در شهر‌های توریستی و زیارتی مانند خراسان رضوی، اصفهان، قم و مناطق سیاحتی و زیارتی دیگر است که خدمات زیادی را صرف مسافران، توریست‌ها و زائران ارائه می‌کردند اکنون و به دلیل کرونا کسبه، مشاغل و هتل‌ها با شرایط سختی مواجه هستند.