محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در صحن علنی امروز مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤال علی بابایی کارنامی سخنگوی کمیسیون اجتماعی مبنی بر «علت عدم برنامه ریزی مناسب در خصوص ساماندهی نیروی انسانی و بی‌توجهی به نیروهای قراردادی در مجموعه وزارت راه و شهرسازی» گفت: به دلیل ادغام وزارتخانه راه و ترابری و به خصوص ریزش نیروهای با تجربه و متخصص در آن وزارتخانه پس از بازنشستگی، رویش منظمی بر اساس تخصص صورت نگرفته است و برای رفع مشکلات این وضعیت، به کمک مجلس نیاز داریم تا شغل حاکمیتی راهداری از عنوان شغلی تصدی‌گری خارج شود، به علاوه شرایطی باشد تا قرارداد مستقیمی صورت گیرد که سازمان راهداری به عنوان مشاغل متخصص طبقه بندی شود و کارکنان آن از مزایای این طبقه بندی بهره مند شوند.

او ادامه داد: نیروی انسانی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور حدود ۲۰ هزار نفر است که ۱۱ هزار و ۵۰۰ نفر از آنها نیروهایی مانند شرکتی و قراردادی هستند. این عزیزان با حضور شبانه‌روزی در راه‌های کشور و به ویژه در این شرایط تغییرات اقلیمی، با بارش‌های سنگین و نقطه‌ای برف و باران مواجه هستند و در سه سال گذشته دوران و روزگار بسیار سخت و طاقت فرسایی را پشت سر گذاشتند، مسئول نگهداری و بهره برداری از ۲۱۷ هزار کیلومتر راه در کشور هستند که ۳۵ هزار کیلومتر آن راه‌های شریانی است.

اسلامی بیان کرد: به صورت هفتگی در این راه‌ها حدود ۱۰ میلیون تن بار جابجا می‌شود و ۱۱ میلیون تردد خودروی بر اساس ثبت تردد شمارها در جاده‌های کشور رکورد و ضبط می‌شود. این عزیزان راهداری در مسیر بهره برداری حدود ۳۰۰ هزار پل بزرگ و کوچک، حدود ۳۸۰۰ دستگاه تونل با ۲۰۰ کیلومتر طول، بیش از ۲۲ هزار کیلومتر حفاظ جاده‌ها، بیش از ۵ هزار کیلومتر روشنایی جاده‌ها را بررسی و رسیدگی می‌کنند و یک امر حاکمیتی مستمر را انجام می‌دهند. به موجب قوانین و مقررات و به ویژه پس از ادغام راهداری دچار مشکلات سنگینی شده ایم که این مشاغل از جنس تصدی‌گری قلمداد شده است.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: به کارگیری نیروی انسانی و حدود ۹ هزار دستگاه ماشین آلات برای راهداری و نگهداری راه‌ها بخشی از ظرفیت این شغل است.

او اظهار کرد: در یک دوره زمانیکارهای راهداری به پیمانکار سپرده شد و ما وارث تجربه ناموفق آن هستیم. این کار قابل اندازه گیری نیست و نقطه صفر مشخصی ندارد که دست آخر با اقدام یاد شده، فساد و مشکلاتی به وجود آمد و ویرانه‌ای را برای ما ایجاد کرد که در دو سه سال گذشته با احیای این وضعیت، وضعیت را به سمت آرامش بردیم.