« سعید خطیب‌زاده » سخنگوی دستگاه دیپلماسی، درباره خبرهای منتشر شده مبنی بر آرایش‌های جنگی در منطقه و واکنش‌هایی که ایران در این مدت داشت و در پاسخ به این سؤال که آیا با توجه به این شرایط، شما احتمال وقوع درگیری و خبطی را در روزهای پایانی حضور ترامپ در کاخ سفید از سوی آمریکا یا رژیم صهیونیستی می‌دهید؟ عنوان کرد: برخی از این‌ها گزارش سازی و خبرسازی بود، ولی برخی از آن به صورت واقعی است. آنچه به رژیم اشغالگر قدس مرتبط است این است که این رژیم خوب  می‌داند که اگر کسی به خطوط قرمز ایران نزدیک شود، جواب ایران کوبنده خواهد بود. ما در مورد امنیت ملی، امنیت و منافع ملت ایران نه مسامحه می‌کنیم و نه با کسی مصالحه.

وی خاطرنشان کرد: اما در مورد تحرکات آمریکا، برخی شیطنت‌ها و نشانه‌هایی را دیده و می‌بینیم که تحرکات شطینت‌آمیزی هستند. به طور مستقیم و بدون هیچگونه پرده پوشی گفتیم که مسؤولیت عواقب هرگونه ماجراجویی با آمریکاست. ما قطعا به دنبال تنش نیستیم، اما در عین حال در دفاع از منافع خود کاملا جدی هستیم.

این دیپلمات ارشد ایرانی عنوان کرد: این موضوع را از طریق مجاری خود به اطلاع واشنگتن رساندیم و به منطقه هم گفته‌ایم که باید مراقبت کنند در دام توطئه‌ها و شیطنت‌‌ها نیفتند.

وی بیان کرد: اینکه واقعا رژیم فعلی در کاخ سفید چه اقدام و نیتی را ممکن است در سر داشته باشد آنقدر اهمیت ندارد که ما در خصوص پاسخ خود مطمئن هستیم. ما برای هر سناریویی آماده‌ایم و در همه ابعاد سناریوهای مختلف بررسی شده است. ما آغاز کننده هیچ چیزی نخواهیم بود. اما پاسخ ما قطعی، یقینی و محکم خواهد بود. امیدواریم بیش از این به میراث شومی که از خود باقی گذاشته‌اند، چیزهای شوم دیگری اضافه نکنند. شمارش معکوسی که برای اخراجشان از کاخ سفید آغاز شده را به نوعی آبرومندانه تر تمام کنند. همین میراث شومی که به جا گذاشتند برای کل تاریخ ایالات متحده کفایت می‌کند.

خطیب‌زاده تصریح کرد: برای ما تفاوتی نمی‌کند چه کسی در کاخ سفید است و چه روزی از دولت آن است، برای ما، هر اقدامی برای همان روز سنجیده و همان روز پاسخ داده می‌شود.

 نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل نیز روز پنجشنبه ۱۱ دی ماه در نامه‌ای به دبیرکل و رئیس شورای امنیت نسبت به هرگونه ماجراجویی نظامی آمریکا در خلیج فارس هشدار داد.

* آنچه سحرگاه ۱۳ دی ماه در فرودگاه بغداد رخ داد را فراموش نمی‌کنیم

این دیپلمات ارشد ایرانی در بخش دیگری از این گفت‌وگو درباره ترور ناجوانمردانه شهید سپهبد قاسم سلیمانی، ضمن عرض تسلیت شهادت سردار بزرگ ایران و اسلام که جایشان در بین ما خالی است، یادآور شد: هر چند ایشان به عنوان فرزند مقاومت فرزندان زیادی را برای مقاومت تربیت کرده که هر کدام منشأ برکات و خیر برای ملت ایران و جهان اسلام هستند و بیش از بیش خواهند بود. 

وی عنوان کرد: آنچه در فرودگاه بغداد در آن سحرگاه اتفاق افتاد، چیزی نیست که فراموش کنیم.

خطیب‌زاده بیان کرد: امروز کسی در دنیا نیست که نداند در آن سحرگاه چه عملیات تروریستی علیه نظامی بلندپایه ایران که مهمان دولت عراق و حامل یک پیام دولتی بود، رخ است. دادگاه را قوه قضاییه ما پیگیری می‌کند، فکر می‌کنم هر چه زودتر حکم عاملان، آمران و معاونان این جنایت صادر شود، برای وزارت خارجه پیگیری آن در محاکم و مراجع بین‌المللی راحت‌تر باشد. مطمئن هستم قوه قضاییه این کار را با جدیت پیگیری می‌کند.

وی همچنین تأکید کرد که عراق به عنوان دولتی که این اتفاق در آن کشور رخ داه و میزبان ایشان بوده و آقای عادل عبدالمهدی نیز به صراحت اشاره کرده است، مسؤولیت کاملا روشنی در این خصوص دارد.

رویکرد کانادا در قبال ایران به خصوص بعد از سقوط هواپیمای اوکراینی، وضعیت اسدالله اسدی دیپلمات بازداشت شده ایرانی در بلژیک، مناسبات تهران و ریاض نیز از دیگر مواردی بود که خطیب‌زاده در این گفت‌وگو به آنها پرداخت.