عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور و فرمانده قراگاه عملیاتی مبارزه با بیماری کرونا در برنامه نگاه یک، در مورد ستاد «مکتب حاج قاسم سلیمانی »، گفت: وطیفه ما است یاد خاطره و تلاش های این عزیزان را گرامی بداریم.

چهره شهید سلیمانی ، به عنوان یک چهره نظامی معرفی می شود اما واقعیت این است که ایشان تفرکات بلند، آینده نگرانه، دیپلماتی بلند پایه و دارای اخلاق عارفانه بودند.

وی ادامه داد: گاهاً در شورای عالی امنیت ملی تصمیات مهمی را می گرفتند. این نوع بزرگداشت ها بخاطر این است که این شهدا باید به عنوان درس و سرمشق باشند. مکتب به یک نوع تفکر و سبکی می گویند که در ابعاد مختلف باشد.

وزیر کشور خاطر نشان کرد: ستاد برنامه اش این است که با حداقل حضور و استفاده از فضای مجازی سالگرد شهید سلیمانی برگزار شود.

وی در مورد موضوع واکسن کرونا گفت: موضوع واکسن از ابتدا در برنامه همه کشورها که درگیر کرونا بود. با توجه به گواهی و تایید وزارت بهداشت دو تا سه مورد واکسن ایرانی به مراحل انسانی رسیده است.

وزیر کشور تصریح کرد: همیشه تاکید بر این بوده واکسنی در کشور استفاده شود که کمترین ریسک و بیشترین کارآیی را داشته باشد. این ها مسائلی نیست که مورد توجه قرار نگیرد.

رحمانی فضلی در پاسخ به این پرسش که چه کار باید کرد که حمایت از تولید در تولید واکسن کرونا و دیگر کالاها تبدیل به رانت نشود، گفت: وزارت بهداشت اولویت ها را طبقه بندی کرده است. اولین اولویت برای افراد بالای ۶۰ تا ۶۵ سال است که بیماری زمینه ای دارند. ۵۵ درصد فوتی های ما از همین افراد هم هستند. اولویت بعدی کادر درمان است که دائما با این بیماری درگیر هستند.

وی تصریح کرد: در ابتدای بیماری کرونا ما کیت تشخیص را نداشتیم اما پس از وارد کردن تعدادی از آنها الان در کشور ساخته می شود و دیگر وارداتی انجام نمی شود. الان به دلیل تعداد کمتر مراجعین روزی حدود ۶۰ تا ۶۵ هزار آزمایش بیماری انجام می شود و با توجه به کاهش مراجعین این تعداد به صد هزار نرسیده است.

فرمانده قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا با تاکید بر اینکه الان همه دنیا با کرونا دریگر هستند، بیان داشت: اتفاقا کشورهایی که در زمینه بهداشتی ادعا داشتند الان درگیری و مواجهه بیشتری با این بیماری دارند و تعداد فوتی های آنها بالا است.

وی افزود: ما در پیک سوم روزانه نزدیک به ۵۰۰ فوتی داشتیم. اما با توجه به فعالیت همه دستگاه ها احساس شد که یک هم افزایی و هماهنگی نیاز است که اینهم توصیه حکیمانه رهبری بود. مثلا ما تعارض بین امنیت، سلامت و اقتصاد داشتیم که رهبر انقلاب، گفتند در این موضوع سلامت در اهمیت است. 

رحمانی فضلی ادامه داد: مثلا یک نماینده مجلس یا فرمانداری خودشان می رفتند و جاده را می بستند که رهبر انقلاب فرمودند که تشخیص مصادیق با وزارت بهداشت باشد.