وزیر انرژی دولت « دونالد ترامپ »، رئیس‌جمهور آمریکا ضمن اشاره به تلاش‌ها برای برقراری ثبات در بازارهای نفت جهانی مدعی شد که «فشار حداکثری» علیه ایران ادامه خواهد یافت.

« دن برویلت »، وزیر انرژی در یک ویدئو کنفرانس به خبرنگاران گفت: « کار‌زار فشار حداکثری ایالات متحده از خیلی‌ وقت پیش- دو تا سه سال پیش آغاز شده- و تداوم خواهد داشت.»

وی اضافه کرد: «ما شاهد فعالیت‌های تروریستی در بسیاری از موارد بوده‌ایم که ایران یا نائبانش در دنیا انجام داده‌اند.»

برویلت تصریح کرد: «تا زمانی که این فعالیت‌ها متوقف شوند و این رفتارها تغییر پیدا کنند شاهد حفظ فشار حداکثری خواهید بود. این برای ما که دنبال برقراری ثبات در بازارهای نفت جهانی هستیم خیلی مهم است.»

دولت آمریکا بعد از خروج از «برنامه جامع اقدام مشترک» یا برجام تحریم‌ها علیه ایران را از سر گرفته و به سیاست‌هایی تحریک‌آمیز علیه ایران، از جمله ترور سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روی آورده است.

ترامپ  وعده داده بود با خروج از برجام و پیگیری سیاست موسوم به «کارزار فشار حداکثری» ایران را به حضور پای میز مذاکره برای رسیدن به «توافقی بهتر» -به زعم او- مجاب خواهد کرد.

در حالی که دوران ۴ ساله ریاست‌جمهوری ترامپ رو به اتمام است او در تحقق این هدف ناکام مانده و ترامپ از سوی گروه‌های مختلف در آمریکا آماج انتقادات قرار گرفته است.

منتقدان ترامپ او را به نداشتن راهبرد در قبال ایران، تشدید بی‌مورد تنش‌ها با این کشور و جدا کردن مسیر آمریکا از متحدانش متهم کرده‌اند.