بعد از ترور ناجوانمردانه و البته بزدلانه شهید دکتر فخری‌زاده به‌عنوان یک دانشمند هسته‌ای و محقق در امور دفاعی و همچنین به‌عنوان یک مقام رسمی (معاونت وزارت دفاع) و عدم قبول مسئولیت این ترور توسط سرویس‌های منطقه‌ای، تنها تصوری که در مورد آن می‌شود، این است که به جهت نوع طراحی و تاکتیک اجرای این عملیات به‌طور قطع این ترور توسط سرویس امنیت و  اطلاعات رژیم صهیونیستی یعنی موساد، برنامه‌ریزی و به دست پیاده‌نظام و مزدوران داخلی آن اجرا شده است. در این نوشتار تلاش داریم برای اثبات بیشتر ادعای فوق  با بیان اهداف این ترور به بررسی نظر رسانه‌ها در تأیید این مطلب بپردازیم.ابتدا باید گفته شود که ترور شهید فخری‌زاده بخشی از قسمت‌های یک پازل کلانتری بوده که با همکاری ایالات‌متحده در روزهای اخیر برنامه‌ریزی شده است.هدف اصلی رژیم صهیونیستی از ترور شهید فخری‌زاده این بود که در بٌعد داخلی با ایجاد هراس در افراد و پژوهشگران فعال مانع از پیگیری مسیر ایشان در زمینه‌های دفاعی شده و از توسعه برنامه‌های پیشرفته هسته‌ای و دفاعی جلوگیری شود. در بٌعد بین‌المللی، این رژیم نه‌تنها به دنبال تخریب برجام و مسدودسازی مسیر مذاکره باشد بلکه در پی آن است تا با برجسته‌سازی «موضوع آرشیو ادعایی برنامه هسته‌ای، ارتباط صنایع دفاعی و هسته‌ای ایران» دولت بایدن و کشورهای اروپایی را متقاعد سازند تا در بازگشت به برجام سختگیری بیشتری نشان بدهند. 
به‌عبارت‌دیگر، این اقدام رژیم صهیونیستی نهایتا در تعارض با رویکرد دولت بایدن محسوب نمی‌شود، بلکه اقدامی در جهت ایجاد اهرم فشار علیه ایران و تقویت موضع آمریکا در موضوع بازگشت به برجام است. 
ازاین‌رو، تلاش اروپا و چهره‌های نزدیک به دولت بایدن ازجمله جان برنان، رئیس اسبق سیا برای حفظ ایران در برجام و عدم واکنش در برابر ترور را می‌توان نوعی تقسیم‌کار میان رژیم و دولت بعدی آمریکا دانست.
براساس برآوردهای انجام شده «نیازمندی ایران به مذاکره و عدم پاسخ به تهدیدها» آمریکا و رژیم صهیونیستی را در یک برنامه هماهنگ در آستانه پایان دولت ترامپ برای تشدید فشار بر ایران و به دو اقدام اساسی «عملیات مخفیانه و تحریم» روی آورده است. ترور شهید فخری‌زاده توسط رژیم صهیونیستی مکمل تحریم‌های اخیر آمریکاست که به‌صورت هفتگی علیه ایران وضع می‌شود. رژیم صهیونیستی، اقدامات ضدایرانی خود را در قالب کمپینی به نام «مقابله با ایران در منطقه خاکستری» انجام می‌دهد. این رژیم با تمرکز راهبردی در برنامه هسته‌ای و موشکی ایران تلاش دارد تا در فضایی میان جنگ و صلح از تمام ظرفیت‌های اطلاعاتی، نظامی، دیپلماتیکی و رسانه‌ای خود برای ضربه به ایران استفاده کند. به‌عبارت‌دیگر، رژیم صهیونیستی به دلیل ضعف و آسیب‌پذیری دفاعی در برابر ایران از وقوع یک جنگ تمام‌عیار پرهیز دارد. در این راستا صحبت‌های المرت نخست‌وزیر سابق اسرائیل، در یک برنامه تلویزیونی و نتانیاهو نخست‌وزیر فعلی، در سال ۲۰۱۸ نیز مؤید این موضوع است که این رژیم سال‌هاست به دنبال حذف فیزیکی این دانشمند برجسته کشور بوده است. 
حال با بررسی رویکرد چند رسانه به اهمیت این موضوع و نقش رژیم صهیونیستی در این اقدام پی می‌بریم:
رویترز: سال‌هاست که سرویس‌های اطلاعاتی غرب و رژیم صهیونیستی از فخری‌زاده به‌عنوان رهبر اسرارآمیز یک برنامه مخفی بمب اتمی متوقف‌شده در سال ۲۰۰۳ یاد می‌کنند، اسرائیل و آمریکا، تهران را به تلاش برای بازگرداندن آن متهم می‌کنند. ایران مدت‌هاست که تلاش برای سلاح‌سازی انرژی هسته‌ای را انکار کرده است. 
بنیامین نتانیاهو در سال ۲۰۱۸ که ایران را به ماجراجویی برای دستیابی به سلاح اتمی متهم می‌کرد، در آن زمان گفت: «این اسم را به خاطر بسپار ، فخری زاده». 
اسپوتینگ: اوایل سال ۱۳۹۷، منابع اسرائیلی اعلام کرده بودند که موساد تلاش کرده یک دانشمند هسته‌ای ایران را ترور کند اما عملیات او موفق نبوده است.
وبگاه «واللا نیوز» گزارش داده بود عوامل موساد پیش‌تر تلاش کرده‌اند، یک دانشمند هسته‌ای ایرانی به نام «محسن فخری‌زاده مهابادی» که مسئول راکتور اتمی تهران است را ترور کنند. مقامات اطلاعاتی خارجی موساد به «واللا» گفته بودند که فخری‌زاده در لیست ترور موساد قرار داشت.
اسپوتینگ: نتانیاهو در سال ۲۰۱۸ ادعا کرد: فخری زاده قرار است به تشکیل سازمان‌های جدید برای ادامه فعالیت‌های مخفیانه هسته‌ای خود بپردازد. این اسم را به یاد داشته باشید؛ فخری زاده.
اسرائیل تایمز: اسرائیل و ایالات‌متحده در حال برنامه‌ریزی برای افزایش فشار بر ایران با «عملیات پنهان» و تحریم‌های اقتصادی در هفته‌های آخر ریاست جمهوری دونالد ترامپ رئیس‌جمهور ایالات‌متحده هستند.
نیویورک‌تایمز به نقل از مقام ارشد اسرائیلی گفت: سال‌ها اسرائیل برای ترور فخری‌زاده جاسوسی می‌کرده است‌ و اسرائیل در صورت لزوم به اقدامات ضد هسته‌ای ایران این را ادامه خواهد داد. 
بنا به گزارش شنبه تلویزیون اسرائیل، قتل سیاسی محسن فخری زاده ، که گفته می‌شود مغز متفکر برنامه تسلیحاتی رژیم ایران است، اوج استراتژی درازمدت اسرائیل به‌منظور اختلال در برنامه هسته‌ای تهران بود، و جمهوری اسلامی را از یک چشمه دانش غیرقابل جایگزینی محروم کرد.
دویچه وله: گزارشگر آلمانی(رونن برگمان)، خبرنگار اسرائیلی سال‌هاست که درزمینهٔ عملیات کشتن افراد توسط سرویس مخفی برون‌مرزی اسرائیل«موساد» تحقیق می‌کند. موساد اسرائیل به توانمندی‌های بی‌نظیری دست‌یافته که به درون ایران رخنه و اطلاعات جمع‌آوری کند و عملیات انجام دهد.
نتیجه‌گیری
به‌طور کلی باید گفت، این قبیل اقدامات هدفمند بلافاصله بعد از ورود ویروس استاکس نت به شبکه  هسته‌ای کلیدخورده که با ترور سایر دانشمندان هسته‌ای همچون شهیدان علیمحمدی، شهریاری، رضایی‌نژاد ، احمدی‌روشن شروع و تا شهید فخری‌زاده همچنان ادامه دارد، عملیاتی که رژیم صهیونیستی بارها و بارها به نقش خود در این خرابکاری اذعان کرده است.