نمایندگی روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی با انتشار تصویری پایبندی ایران به تعهدات خود ذیل برجام را پیش از خروج آمریکا از این توافق به تصویر کشید.

نمایندگی روسیه در وین ساعاتی پس از بیانیه جدید آژانس با درج این تصویر در حساب رسمی توئیتر خود نوشت: در آستانه نشست شورای حکام آژانس انرژی اتمی، نمودار مربوط به ذخیره اورانیوم غنی شده در ایران را به روز رسانی کردیم. ارقام به خوبی نشان می‌دهد که رشد (ذخایر اورانیوم ایران) پس از خروج آمریکا از برجام آغاز شد و اکنون به دلیل اقدامات غیر منطقی واشنگتن از مرز‌های تعیین شده در توافق هسته‌ای فراتر رفته است.

روسیه: اقدامات غیر منطقی واشنگتن موجب کاهش تعهدات برجامی ایران شد

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز (چهارشنبه) مدعی شد که ایران تزریق «هگزافلورید اورانیوم» را به سانتریفوژ‌های جدید پیشرفته IR-۲ m که در نیروگاه هسته‌ای نطنز نصب شده، آغاز کرده است.

خبرگزاری «رویترز» نوشت آژانس اتمی در گزارشی که روز سه‌شنبه به کشور‌های عضو ارائه داده و امروز به دست رویترز رسیده، نوشته است: «در تاریخ چهاردهم نوامبر ۲۰۲۰، آژانس تایید کرد که ایران تزریق UF ۶ به آبشار ۱۷۴ سانتریفیوژ IR-۲ m که اخیراََ در تاسیسات غنی‌سازی نطنز نصب شده را آغاز کرده است».

هفته گذشته نیز آژانس در سندی محرمانه که به کشور‌های عضو فرستاده ادعا کرده میزان ذخائر اورانیوم غنی‌شده ایران به ۲۴۴۳ کیلوگرم افزایش یافته است. به ادعای آژانس، ایران غنی‌سازی اورانیوم را با خلوص ۴.۵ درصد انجام می‌دهد که بالاتر از ۳.۶۷ درصد میزان مجاز تعیین شده است.