علی اصغر خاجی دستیار ارشد وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در امور ویژه سیاسی که در راس هیاتی به منظور رایزنی با مقامات سوریه و همچنین مشارکت در «کنفرانس بین المللی درباره بازگشت آوارگان» در دمشق،  به سر می برد، با بشار الاسد رئیس جمهور این کشور دیدار و گفت و گو کرد.

در این دیدار، طرفین ضمن تاکید بر اهمیت برگزاری کنفرانس بازگشت آوارگان و پناهندگان در دمشق، برخورد دوگانه کشورهای غربی درباره مسائل انسانی سوریه و مانع تراشی آنها در زمینه برگزاری این کنفرانس را مورد انتقاد قرار دادند.

بشار الاسد در این دیدار با اشاره به حمایت های ایران از مردم و دولت سوریه، تاکید کرد: این کنفرانس می تواند مبنای خوبی برای تدوام تلاش های انساندوستانه و شروع بازسازی و بازگشت امنیت و رفاه برای مردم کشورش باشد.

دستیار ارشد وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز این کنفرانس را شروع مناسبی برای کاهش آلام آوارگان سوری، اعتمادسازی و بر قراری صلح و امنیت در سوریه خواند و با اشاره به اهمیت حل و فصل بحران سوریه از طریق سیاسی، بر ادامه فعالیت های کمیته قانون اساسی سوریه تاکید و تصریح کرد که این امر می تواند نقش  مثبتی در برقراری صلح و ثبات در این کشور، ایفا کند.

خاجی دیروز (دوشنبه) نیز با فیصل المقداد قائم مقام وزیر خارجه سوریه دیدار و گفت و گو کرده بود. دستیار ارشد وزیر امور خارجه ایران و قائم مقام وزیر خارجه سوریه ضمن تأکید بر بازگشت آوارگان سوری به کشورشان، از ادامه فعالیت‌های کمیته قانون اساسی و تحکیم صلح و ثبات در این کشور حمایت کردند.