سعید خطیب‌زاده صبح روز دوشنبه در نشست خبری خود با رسانه های داخلی و خارجی که به صورت آنلاین برگزار شد، در پاسخ به سوالی در ارتباط با موضع‌گیری های برخی از افراد در داخل کشور در ارتباط با انتخابات آمریکا و برخی از پیش‌بینی‌ها و تحلیل‌هایی که در این زمینه مطرح شده است، گفت: مواضع جمهوری اسلامی ایران از سوی سیاست خارجی توسط رئیس‌جمهور، وزیر امور خارجه و سخنگوی وزارت خارجه اعلام می شود. البته ما در کشور در یک فضایی قرار داریم که فضای رایزنی و گفت‌وگوست و فضای تک گفت‌وگویی نیست و افراد نظرات خود را مطرح می‌کنند.

وی با بیان اینکه من به دوستان در داخل کشور نیز عرض می کنم باید اجازه دهیم که مسیر حرفه ای کار جلو برود البته نه فقط در این حوزه بلکه در دیگر حوزه های سیاست خارجی نیز همین‌طور است.

خطیب‌زاده ادامه داد: ما در مورد آمریکا واقع نگر هستیم، به اقدامات آمریکا توجه می کنیم؛ در چارچوب آنچه که وجود دارد که منظورمان قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و برجام است. ما باید ببینیم که آمریکایی ها در عمل چه می کنند و در این زمینه به حرف، تحلیل و پیام توجهی نداریم بلکه اقدامات را ملاک قرار می دهیم. اگر فضای جدیدی وجود داشته باشد در چارچوب آنچه که وجود دارد تصمیم‌گیری می کنیم.

وی با بیان اینکه دولت آمریکا طی سال‌ها با اقدامات خود به اعتماد جامعه جهانی به خود ضربه زده است، گفت: از دیگر سو باید توجه داشت که بسیاری از ورشکستگان که در طول این سال ها پروژه فشار حداکثری علیه ایران را دنبال می کردند به دنبال این هستند که پوست اندازی کنند و تلاش دارند که این موضوع را در مسیر جدید پیگیری کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد رایزنی های ایران با برخی از کشورها برای خرید واکسن کرونا از جمله چین و اینکه آیا در این زمینه خبرهای خوبی وزارت خارجه دارد یا نه گفت: مهمترین خبر خوش را باید شرکت های واکسن سازی در زمینه تولید واکسن کرونا بدهند که متاسفانه تا کنون این موضوع نهایی و محقق نشده است. البته برخی از شرکت ها از جمله شرکت های چینی در این زمینه موفقیت های بالایی داشتند و آزمایش های خوبی را انجام داده اند.

وی با بیان اینکه سیستم بهداشتی و درمانی ایران سیستم بهداشتی قوی و پر نخبه‌ای است که با حساب و کتاب فعالیت‌های خود را به پیش می برد و با سیستم درمان برخی دیگر از کشورها متفاوت است، افزود: کشورهایی که زیر نظر سازمان بهداشت جهانی در راستای تولید واکسن اقدام کرده‌اند از جمله شرکت‌های چینی و دیگر شرکت هایی که زیر نظر این سازمان در دیگر نقاط جهان قرار دارند مخاطب همکاری ما هستند و وقتی که آنها به نتایج قابل قبولی برسند و سازمان بهداشت جهانی نتایج آنها را تایید کند و سیستم بهداشتی خود ما نیز آن را تایید کند وارد کار جدی تر در این زمینه می شویم.

خطیب زاده افزود: ایران عضو کنسرسیومی است که سازمان بهداشت جهانی برای توزیع واکسن کرونا ایجاد کرده است. البته ما مشکلاتی برای پرداخت پول آن داشتیم که قسمتی از آن حل شده و امیدواریم طی روزهای آینده قسمت های دیگر نیز حل شود. با دیگر کشورها نیز در تعامل و رایزنی در این زمینه هستیم و امیدواریم هر چه زودتر شرکت هایی که در این زمینه مشغول تحقیق و بررسی هستند خبرهای خوشی را اعلام کنند.

وی همچنین با اشاره به اینکه مناسب است اهالی رسانه در ارتباط با مبارزه با شیوع ویروس کرونا و کنترل این موضوع در کشور کمپین مسئولیت اجتماعی ایجاد کنند و وزارت خارجه از این موضوع حمایت می کند گفت: ما هر کدام در این زمینه دارای مسئولیت عمیق اجتماعی هستیم و امیدوارم هر چه زودتر شاهد این باشیم که موج کرونا از کشور و عرصه جهانی رخت ببندد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد همکاری های ایران و عراق در ارتباط با پیگیری پرونده ترور سردار سلیمانی و همچنین اینکه با توجه به نتایج انتخابات آمریکا مسببان این ترور تا چند وقت دیگر از مصونیت سیاسی برخوردار نخواهند بود، اظهار کرد: ما اساسا مصونیت ریاست جمهوری برای مسببان و آمران این ترور مضبوحانه قائل نیستیم و مسببان و آمرین این ترور همواره در لیست تعقیب ما به صورت همه جانبه قرار داشته و دارند و قوه قضائیه در حال تکمیل پرونده های این موضوع است و امیدواریم هر چه زودتر این پرونده ها منتشر شود. مسببان این ترور باید در پیشگاه عدالت جواب دهند و پاسخگوی اقدامات خود باشند.

وی ادامه داد: همکاری‌های بسیار نزدیکی بین ایران و عراق در این زمینه وجود داشته است. ترور در عراق انجام شده است و دولت عراق در این زمینه مسئولیت دارد. از طرف دیگر یکی از فرماندهان بزرگ عراق نیز در این ترور به همراه سردار سلیمانی به شهادت رسیدند. پرونده این ترور مفتوح است و ابعاد مختلف آن از سوی ایران پیگیری می‌شود و در صدر لیست پیگیری های ما تا رسیدن به نتیجه قرار دارد.

سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان با اشاره سفر اخیر ظریف به منطقه آمریکای لاتین گفت : وزیرخارجه کشورمان در این سفر به سه کشور کوبا و بولیوی و ونزوئلا سفر کردند و با مقامات این کشورها دیدار و رایزنی کردند.
وی با بیان این که اکنون ظریف در حال بازگشت به تهران هستند، گفت: فردا ظریف برای سفری دو روزه به پاکستان می‌رود .

خطیب‌زاده گفت: ظریف در راس هیئت اقتصادی و سیاسی به پاکستان سفر خواهد کرد و با مقامات این کشور از جمله همتای خود ، نخست وزیر پاکستان و فرمانده ارتش پاکستان دیدار و رایزنی می‌کند.

وی در بخش دیگری از این نشست در پاسخ به این سوال که آیا تیم بایدن پس یا پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با ایران تماسی داشته است و تماسی بین ایران و تیم بایدن وجود داشته است یا نه، گفت: جواب شما خیر است، ما اساسا با کسی خارج از مسائل کاملا مرتبط با برجام، در ارتباط نیستیم. به ویژه اینکه هنوز دولتی در آمریکا سرکار نیامده است، و بعد از اینکه سرکار آمد ، بر اساس شرایط جدید تصمیم می‌گیریم و در چارچوب آن چه که وجود دارد باید ببینیم اقدامات آمریکا به چه سمتی می‌رود چرا که اقدامات برای ما مهم هستند نه پیام‌ها و یا گمانه‌زنی‌ها و تحلیل‌های رسانه‌ای.