محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیروز (سه شنبه) تلفنی با  «موته گی» همتای ژاپنی گفت و گو کرد.

در  این تماس تلفنی، در مورد تحولات بین المللی، منطقه و روابط دوجانبه تبادل نظر شد.

وزیر امور خارجه کشورمان انتخاب «سوگا» به سمت نخست وزیر و همچنین انتصاب مجدد «موته گی» به سمت وزیر امور خارجه را تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد که سیاست پیشین این کشور در تلاش برای ایفای نقش ژاپن در کمک به ثبات منطقه در دولت سوگا نیز ادامه یابد. 

ظریف با اشاره به لزوم استفاده جمهوری اسلامی ایران از منابع ارزی خود در ژاپن، اعمال محدودیت‌های غیرقانونی توسط رژیم آمریکا در این مسیر را محکوم کرد و جلوگیری از خرید دارو و غذا برای مردم ایران را جنایت علیه بشریت خواند. 

وزیر امور خارجه تاکید کرد: از دولت ژاپن توقع داریم در چارچوب تعهد عام کشورها به اجرای قطعنامه های شورای امنیت از جمله قطعنامه ۲۲۳۱، مانع از این اقدام غیرقانونی آمریکا شود.

وی همچنین از حمایت های ژاپن از ایران در مبارزه با کرونا تشکر و ابراز امیدواری کرد همکاری های دو کشور در روابط دوجانبه گسترش یابد.

در خصوص برجام ظریف تاکید کرد بسیار مهم است که تمام تلاش خود را به کار گیریم تا طرف های دیگر هم تعهدات خود ذیل این توافق را انجام دهند.

وزیر امور خارجه کشورمان بر نقش فعال و سازنده جمهور اسلامی ایران در ایجاد صلح و ثبات در منطقه تاکید کرد و افزود: حضور نیروهای بیگانه نه تنها کمکی نمی کند، بلکه موجب پیچیدگی و تشدید مشکلات در منطقه می شود.

موته گی از ارسال پیام تبریک ظریف تشکر و بر تقویت همکاری ها در مبارزه با کرونا و ارسال تجهیزات پزشکی با استفاده از منابع مالی ایران تاکید کرد و گفت: موضع ژاپن در تلاش برای ثبات سازی در خاورمیانه تغییر نکرده است. 

موتگی عنوان کرد: ژاپن همواره از برجام  حمایت کرده و می کند.

وزیر امور خارجه ایران همچنین پیش از این در پیامی توئیتری تحریم‌های جدید آمریکا علیه بانک‌های ایرانی را محکوم کرد و آن را تلاش برای انهدام کانال‌های باقی مانده پرداخت بهای غذا و دارو در بحبوحه شیوع کرونا توصیف کرد.