سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امورخارجه افزود: جمهوری اسلامی ایران ضمن ابراز تاسف از نقض آتش بس اعلام شده در درگیری‌های اخیر میان جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان و دعوت از طرفین به خویشتنداری بیشتر، حملات موشکی به زیر ساخت‌های حیاتی و مناطق مسکونی شهرها و کشتار غیر نظامیان را محکوم کرده و با خانواده‌های داغدار ابراز همدردی می‌کند.

او گفت: جمهوری اسلامی ایران مجددا از طرفین می خواهد ضمن پایبندی به آتش بس، گفت‌وگوهای خود را در چارچوب حقوق بین‌الملل و احترام به تمامیت ارضی یکدیگر و تخلیه شهرهای اشغالی از سر گیرند و در این راه آمادگی خود را برای تسهیل این گفت‌وگوها برای رسیدن به صلح و راه حل دائمی و پایدار در منطقه اعلام می‌دارد.

آتش‌بس میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان که با میانجیگری روسیه در مسکو به دست آمده بود، از ظهر شنبه ( 19مهر ماه 1399) به وقت محلی به اجرا درآمده بود تا به دو هفته درگیری بین دو کشور در منطقه قره‌باغ موقتا پایان دهد.

خبرهای منتشر شده حاکی است که از زمان شروع درگیری‌ها، دست کم ۴۰۰ نفر کشته و شمار زیادی بی خانمان شده‌اند.

قره‌باغ علیا از طرف جامعه جهانی بخشی از خاک جمهوری آذربایجان شناخته می‌شود؛ اما تحت تسلط ارمنی‌های ساکن این منطقه است. اگر چه قره‌باغ اعلام استقلال کرده، اما هیچ کشوری در دنیا استقلال آن را به رسمیت نشناخته است.