جعفر راستی در گفت و گو با پارس نیوز اظهار کرد: اهمیت گندم در تامین مواد غذایی و میزان واردات این محصول در کشور باعث شده تا تامین این کالای استراتژیک به یکی از مهمترین اهداف تحقق اقتصاد مقاومتی تبدیل شود. برای تحقق چنین مهمی لازم است که راهبرد دولت ها در زمینه خودکفایی گندم از خودکفایی مقطعی به سمت راهبردهای بلند مدت سوق پیدا کند.

این نماینده مجلس تاکید کرد: به طورکلی باید نگاه ویژه از سوی حاکمیت و قوا به بخش کشاورزی وجود داشته باشد.90 درصد کشاورزان کل کشور در تولید گندم مشارکت دارند چرا که گندم جزو محصولات استراتژیک  و قوت غالب مردم است و باید توجه ویژه به این بخش صورت گیرد. برهمین اساس مصوبه تورمی مرکز آمار تعیین کننده نرخ خرید تضمینی گندم است. در سالیان قبل نرخ خرید تضمینی باتوجه به نرخ تورمی که توسط بانک مرکزی تعیین می شد، افزایش می‌یافت.

گفتنی است، پیش تر سیدجواد ساداتی نژاد رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی تاکید کرده بود، در تمام کشورهای دنیا از خرید تضمینی محصولات کشاورزی به عنوان ابزاری برای حمایت از کشاورزان استفاده می‌شود. در برخی از مقاطع زمانی قیمت ضایعات گندم از محصول اصلی بالاتر می‌رود، دولت باید قیمت خرید تضمینی گندم را با دقت بالایی تعیین کند تا کشاورزان با رغبت محصول خود را به بخش دولتی تحویل دهند. ضمن اینکه در سال‌هایی که دولت تمهیدات لازم در زمینه خرید تضمینی گندم نداشته مجبور به واردات این محصول با قیمت بسیار بالاتری شده است، با توجه به میزان تولید گندم در کشور دولت می‌تواند با صرف هزینه کمتری نیاز سالانه را از کشاورزان داخلی با صرف هزینه کمتری خریداری کند.