بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت در جلسه علنی امروز (چهارشنبه، ۹ مهرماه) مجلس شورای اسلامی   در پاسخ به سوال ابراهیم رضایی نماینده مردم دشتستان درباره علت عدم بهره‌برداری از فاز ۱۴ پارس جنوبی گفت: ما در فاز ۱۴ با مشکلات زیادی مواجه بودیم و درباره چنین پروژه‌ای نمی‌توان به سادگی تصمیم‌گیری کرد.

وی تأکید کرد: تأخیر در توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی هیچ ضرر و زیانی برای ما تاکنون نداشته است، اما بخشی از مشکلات در این زمینه به علت آن است که ما به تحریم‌ها خوردیم و نتوانستیم برخی از قطعات مورد نیاز را تهیه کنیم.

وزیر نفت تصریح کرد: ارزیابی پیشرفت پروژه‌ها معیار‌های خاص خودش را دارد و گاهی اوقات یک پروژه تا ۹۹ درصد پیشرفت می‌کند، اما اگر یک قطعه وجود نداشته باشد، راه نمی‌افتد.

زنگنه گفت: با تلاش سربازان گمنام، هزاران میلیارد دلار از طریق پارس جنوبی عاید کشور شده در حالی‌که برخی می‌گویند کاری انجام نشده و کاملاً نمایشی بوده است.

وی ادامه داد: ما امروز از همسایگان خود بیشتر تولید می‌کنیم، یک ابر پروژه ایجاد کردیم که افتخار آن متعلق به جمهوری اسلامی ایران است و این تحقق اقتصاد مقاومتی است.

وزیر نفت افزود: پارس جنوبی را جمهوری اسلامی خلق کرده و افتخار آن متعلق به جمهوری اسلامی است و کسی نمی‌تواند آن را به نام خودش بزند.

زنگنه گفت: چندین پروژه و چاه در پارس جنوبی افتتاح شده و تمدن جدیدی از این طریق آفریده نشده و کسی نباید آن را کتمان کند.