ابوالفضل عمویی در گفت و گو با پارس نیوز اظهار کرد: ترامپ در مدت زمان کوتاهی که تا برگزاری انتخابات مانده، تلاش می کند مسئله تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران را از طریق فعال کردن مکانیسم ماشه و بازگشت قطعنامه های شش گانه به یک برگ برنده سیاسی انتخاباتی تبدیل کند، چراکه نظرسنجی ها و آمارهای مختلف حکایت از شکست دونالد ترامپ در برابر جو بایدن دارد، بنابراین ترامپ از هر مسیری و از هر پرونده‌ای به دنبال ایجاد یک برگ برنده برای انتخابات است.

این نماینده مجلس با اشاره به قرائت حقوقی که آمریکا از قطعنامه 2231 دارد، عنوان کرد: آمریکا مدعی است که جمهوری اسلامی توافق هسته‌ای را در برخی از بندهای قطعنامه مذکور نقض کرده و به همین علت باید قطعنامه‌های تحریمی شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران فعال شود. حال آنکه این ادعا، مورد تایید هیچ یک از کشورهای عضو شورای امنیت نیست اما متاسفانه آمریکا همواره خلاف قوانین صریح بین المللی رفتار کرده و نسبت به مخالفت دیگر کشورهای عضو شورای امنیت توجهی نداشته است. از سوی دیگر شورای امنیت پیش تر، به شیوههای متعدد، مخالفت صریح خود را با کوشش های آمریکا به منظور تمدید تحریم تسلیحاتی ایران از طریق فعال کردن مکانیسم ماشه نشان داده بود، از جمله عدم تصویب پیش‌نویس چهاربندی قطعنامه مدنظر آمریکا و مخالفت ۱۳ عضو شورای امنیت با درخواست آمریکا برای اینکه مکانیسم ماشه فعال شود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه، با بیان اینکه به دنبال اقدام بازدارنده علیه ایالات متحده آمریکا هستیم، بیان کرد: چنانچه آمریکایی‌ها دست به اقدامی بزنند و بخواهند تحریف و تفسیر خود را در زمینه برجام داشته باشند، ماهم بیکار نخواهیم بود و اقدام بازدارنده را علیه آنان اعمال می کنیم.

گفتنی است: تحریم‌ها متعاقب فرایند اسنپ‌بک ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل ، بازگشته‌اند. در تاریخ بیستم آگوست، ایالات متحده درباره عدم اهتمام ایران به تعهدات برجامی‌اش، به رئیس شورای امنیت اطلاع داد. در متن قطعنامه ۲۲۳۱ آمده است که هر کشور «شرکت‌کننده» در توافق هسته‌ای می‌تواند در صورتی که کشور دیگر را ناقض تعهد تشخیص داد، این مکانیسم را فعال کند. با این حال آمریکا و اروپا بر سر کشور «شرکت‌کننده» اختلاف نظر دارند. اروپا استدلال می‌کند که آمریکا در سال ۲۰۱۸ از توافق خارج شده و به لحاظ قانونی دیگر «شرکت‌کننده» محسوب نمی‌شود. در نتیجه نمی‌تواند «ماشه» را فعال کند. در سوی مقابل آمریکا می‌گوید که از برجام خارج شده است و نه از قطعنامه شورای امنیت. مقامات ایالات متحده و آمریکایی‌ها استدلال می‌کنند که در تصویب قطعنامه شورای امنیت به عنوان «شرکت‌کننده» حاضر بوده‌اند و از آن‌جا که این قطعنامه همچنان اجرایی تلقی می‌شود، می‌توانند مکانیسم ماشه را فعال کنند.