محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی پس از پایان جلسه غیرعلنی امروز (یکشنبه ۲۳ شهریور) مجلس شورای اسلامی و در آغاز جلسه علنی اظهار کرد: سرمایه مردم و پول مردم در بورس باید به درستی صیانت شود و همین موضوع از اولویت‌های مجلس است.

وی افزود: اگر لازم باشد کمک‌هایی که مجلس می‌تواند به دولت برای حمایت از بورس انجام دهیم را عملیاتی خواهیم کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: لایحه دو فوریتی افزایش سرمایه شرکت‌های دولتی در بورس چندی پیش در مجلس یازدهم و کمتر از ۲۳-۲۲ روز نهایی شده و تصویب شد. این در حالی است که همین موضوع می‌تواند موجب عمق بخشی، هدایت و تثبیت نقدینگی بورس و اموال مردم شود.

وی افزود: مجلس در موضوع صیانت از سرمایه‌های مردم در بورس به هیچ وجه کوتاهی نکرده و اولویت ویژه‌ای برای آن قائل است.

قالیباف  تصریح کرد: لازم است در حوزه بورس تصمیمات جدیدی را مورد توجه قرار دهیم و امروز در جلسه غیرعلنی مجلس با حضور وزیر اقتصاد و رئیس سازمان بورس این تصمیمات را اتخاذ کرده و تصمیم گیری کردیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: سرمایه و پول مردم در بورس باید به درستی مورد صیانت قرار گیرد و این امر از اولویت‌های اولیه ماست، هر کمکی که نیاز باشد با همکاری دولت در جهت تثبیت بازار بورس انجام خواهیم داد.

وی افزود: در دوهفته گذشته لایحه افزایش سرمایه یکی از مسائل مهم بوده که برای آن طرح دوفوریتی نیز مورد بررسی قرار گرفت و این طرح در کمتر از ۲۳-۲۲ روز نهایی شده و به تصویب رسید. متخصصان این عرصه می‌دانند که این طرح چقدر می‌تواند به امید بخشی و تثبیت و هدایت نقدینگی بوس و اموال مردم کمک کند.

قالیباف ادامه داد: لازم است در حوزه بورس به تصمیمات جدیدی دست پیدا کنیم که امروز این تصمیمات در مجلس اتخاذ شد و وزیر اقتصاد، رئیس بانک مرکزی و رئیس سازمان بورس که پنجشنبه با آنها جلسه‌ای داشتم مصمم هستند این کار را پیش ببرند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از موضوعات یکه امروز جمع‌بندی شد بحث بازارگردانی در بورس بود که این موضوع یکی از نکات مهم و جدی است که باید از دو روش به این موضوع توجه کنیم؛ باید متغیر‌های در بورس را مورد توجه قرار دهیم مانند حجم مبنا و حداقل سفارش و ضریب اعتباری سهام در کارگزاران و سقف استفاده از اعتبار در بازار سرمایه که مجلس مصمم است در کار‌های کارشناسی و نظارتی خود در بورس به این موضع توجه کند.

وی گفت:‌ در موضوع بازارگردانی موضوع جدی و اساسی که تصمیم‌گیری شد و حتما از همین امروز در بورس باید دنبال شود و ان‌شاءالله اجرایی خواهد شد آن است که بخشی از شرکت‌های موجود در بورس که اکثراً حقوقی و دولتی هستند در زمان اوج بازار درآمد‌هایی را داشتند که بخشی از این درآمد‌ها به هر دلیلی از بازار بورس خارج شد و از ظرفیت بورس کم شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما در مجلس مصمم هستیم که آن شرکت‌هایی که این اتفاق رخ داده و همه آن‌ها شرکت‌هایی هستند که دولتی بوده و مدیریت دولتی دارند مکلف هستند که این وجوه را به بازار بورس بازگردانند و این بازار را تقویت کرده و بازارگردانی در بورس به درستی پیش رود و کسی در بورس خارج از این موضوع لیدری بورس را انجام ندهد که همین موضوع امروز در مجلس جمع‌بندی شد و به صورت جدی آن را پیش خواهیم برد.

وی بیان کرد: استفاده از ابزار‌های پوشش ریسک و بیمه سهام بازار بورس هم مورد توجه جدی است به همین دلیل اختیارات فروش تبعی که در بازار بورس وجود دارد باید مورد بررسی قرار دهیم البته زیان ناموجه را نبایستی به منابع بیت‌المال وارد کنیم، ولی بایستی این کار را برای حفظ بورس انجام دهیم.

قالیباف درباره دیگر موضوع مورد بررسی قرار گرفته در نشست علنی امروز مجلس گفت: در این نشست توافق شد که از ساز و کار‌هایی که ما بتوانیم سهام خزانه و کاهش مزیت‌های سهام خزانه غیرمستقیم را برای تقویت در ساز و کار‌های رسمی خزانه در بورس در دستور کار قرار دهیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: با اطمینان عرض می‌کنم که مجلس و دولت با جمع‌بندی که امروز در صحن مجلس و با حضور وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی و تصمیمی که در روز پنج‌شنبه در شورای عالی بورس گرفته شد با نظارت و پیگیری مجلس و کمیسیون‌های اقتصادی این کار را انجام خواهیم داد و برای مردم اعلام می‌کنم از صبح فردا (دوشنبه) ۹ صبح با حضور من و رؤسای کمیسیون‌های ذی‌ربط و وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی تصمیم‌گیری کرده و ان‌شاءالله در این هفته شاهد تحول در حوزه بورس خواهیم بود.