«مرتضی رحمانی موحد» روز شنبه در یک نشست صمیمی با جمعی از خبرنگاران ژاپنی در توکیو افزود: ژاپن را به‌صورت یکپارچه می بینیم شیوه انتخاب در دولت ژاپن به روش دموکراتیک است و بنابراین هر سیاستمداری  که انتخاب بشود برای ما مورد احترام است.

او گفت: در دوره «آبه شینزو» به خصوص بعد از برجام، سرعت مناسبات از روند خوبی برخوردار بود و در زمینه‌های مختلف تبادل نظر و مشورت در سطح عالی وجود داشت و  توافقاتی هم حاصل شد که متاسفانه بدلیل اقدامات آمریکا تا کنون عملی نشده است که می توانست در صورت اجرایی شدن آنها رابطه دو کشور را قدرتمندانه تر  و همه جانبه نماید.

سفیر ایران در ژاپن در ادامه در مورد دستاوردهای سفر «آبه «شینزو» نخست وزیر مستعفی ژاپن به ایران گفت: معمولا سفرها در حد نخست وزیر، رئیس جمهوری و رهبران با طرح دستور کارهای مختلفی و در چارچوب روابط دو جانبه  انجام می شود و استدلال ها برای انجام اینگونه سفر باید قوی بوده  تا این سفرها انجام شود.

او گفت: ژاپن متحد آمریکا است اما دوست سنتی و قدیمی ایران هم هست و ایران و ژاپن برای گشایش صلح و امنیت جهانی تلاش می‌کنند.

سفیر ایران در ژاپن اظهار کرد: سفر آبه به تهران و دیدار تاریخی او با رهبر معظم انقلاب اسلامی یک تلاش موفق برای تقویت روابط دو کشور بود.

وی با یاداوری اینکه در دیدار آبه با رهبر انقلاب اسلامی ایران حضور داشته است گفت که حضرت آیت الله خامنه ای در این دیدار سخنان بسیار صمیمی نسبت به آبه و کشور ژاپن بیان کردند و ژاپن را دوست ایران عنوان نمودند.

او گفت: سفر آبه دستاوردهای ارزشمندی برای روابط دو کشور داشت.

سفیر ایران در ژاپن در ادامه در مورد سفر گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران هم گفت: با موافقت ایران با بازدید  از دو مرکز، تهران حسن نیت خود را در رابطه با این سازمان نشان داد و امیدواریم همکاری ها دو طرف به نفع ایران و آژانس جلو برود.

 وی در مورد احتمال خرابکاری در نطنز هم گفت: آمریکایی‌ها به دلایل متعددی  توانایی جنگ با ایران را  ندارند اما بسیار علاقه‌مند هستند که این کار را عوامل نیابتی آنها انجام دهند در حالی که عوامل نیابتی آمریکا نیز با خرید انواع تسلیحات و وسایل نظامی پیشرفته‌ تلاش دارند امنیت خود را تامین نمایند که شدنی نیست.

او ادامه داد: ما کشوری هستیم که 8 سال یک تنه بدون کمک هیچ کشوری از خودمان در مقابل تجاوز صدام دفاع کردیم همه کشورها از جمله برخی شیوخ عربی با تمام امکانات و منابع مالی از صدام حمایت می کردند.

رحمانی موحد ادامه داد: کشورهای غربی نیز همه گونه جنگ افزار نظامی و حتی سلاح شیمیایی به صدام فروختند تا جایی که در حلبچه و سردشت جنایت آفرید اما صدام در نهایت مجبور به عذر خواهی از ایران شد.

رحمانی موحد در پاسخ به سوالی در مورد انتخابات آمریکا هم گفت: در طول 40 سال بعد  از انقلاب اسلامی ایران، ما هم دولت‌های دموکرات و هم دولت های جمهوری خواه را در آمریکا تجربه کرده‌ایم برای ما چندان تفاوتی نمی‌کند که کدام یکی از این دو حزب در راس قرار بگیرد.

وی ادامه داد: فکر می کنم جامعه جهانی علاقه‌ای به انتخاب دوباره ترامپ ندارد حتی بسیاری از دوستان آمریکا دیگر تحمل سیاست های  ترامپ را ندارند او حتی سازمان های بین المللی را هم تحت فشار قرار داده  است آخرین اقدام او برخورد و تحریم دادستان دیوان بین المللی کیفری لاهه بود.

به گزارش ایرنا، رحمانی موحد با اشاره به تحریم خودخوانده و یکجانبه ترامپ علیه ملت ایران افزود: ترامپ حتی تلاش می کند که کشورهای دوستش را هم تحریم کند.

سفیر ایران در ژاپن در مورد توافق جامع ایران و چین نیز در پاسخ سئوال یکی از خبرنگاران ژاپنی گفت: من سال ها در شانگهای چین بودم و شاهد رقابت شرکت های ژاپنی برای کسب جایگاه در این کشور بودم شرکت های ژاپنی برای حضور در بازار چین از جمله در ساختمان سازی، خودرو، صنعت و سایر بخش ها رقابت بسیار جدی داشتند که اکنون نیز دو کشور شرکای بزرگ یکدیگر هستند این شرایط در رابطه با ایران هم پیش آمده است آنچه در رسانه های جهانی تحت عنوان پیمان 25 ساله ایران و چین مطرح شد در واقع یک برنامه است نه عهدنامه یا قرارداد.

او افزود: صحبت از یک برنامه است که در سطح رهبران ایران و چین مطرح  و توافق شده است که چنین نگاهی در روابط دو کشور حاکم شود توسعه روابط ما با چین علیه هیچ کشور دیگری نیست بلکه در جهت حفظ منافع، صلح و ثبات و رفاه مردم دو کشور است.

رحمانی موحد گفت: ما می توانیم چنین رابطه مبتنی بر برنامه دراز مدت را با ژاپن هم داشته باشیم که مسلما در جهت رفاه و پیشرفت دو کشور بوده و دارای تاثیرات بسیار مثبتی هم در صلح و امنیت منطقه غرب آسیا خواهد داشت.