حجت‌الاسلام حسن روحانی ، مقام عالی دولت و رئیس قوه مجریه، ظهر امروز در آئین افتتاح واحدهای صنعتی، منطقه ویژه اقتصادی پیام که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، با بیان اینکه طرح‌های مهمی در مناطق آزاد و مناطق ویژه اقتصادی کشور در دستور کار قرار گرفت، گفت: این مناطق از لحاظ خدماتی، گردشگری، تجارت و صنایع برای ما اهمیت ویژه ای دارد.

مقام عالی دولت با بیان اینکه شاهد یک مرکز نوآوری در کیش بوده ایم، ادامه داد: مناطق آزاد کشو رو مناطق ویژه چهره ای جدیدی به خود گرفته است، پیش از این مناطق آزاد ما وارد کننده بودند در حالیکه امروز به مناطقی برای صادرات و جذب گردشگر تبدیل شده است.

رئیس قوه مجریه با اشاره به اینکه این مناطق در حوزه اقتصادی می‌توانند اقدامات دیگری از جمله انبار داری و تولید ایمن داشته باشند، اظهار کرد: در منطقه قشم یک منطقه مهم صادرات فرآورده نفتی افتتاح شد که در حوزه سوخت گیری کشتی‌ها بسیار مفید خواهد بود.

راه اندازی منطقه صادرات نفتی در قشم که سوخت گیری کشتی‌ها را نیز تسهیل خواهد کرد.

این مقام مسؤول یادآور شد: امروز یک گلخانه 80 هکتاری در منطقه آزاد  به بهره برداری رسید که یکی از بزرگترین طرح‌های گلخانه ای در منطقه خاورمیانه است. این گلخانه اغلب تولیدات خود را برای صادرات در نظر گرفته است.

وی با اشاره به اینکه مناطق آزاد ما تحرک جدیدی به خود گرفته است، یادآور شد: در گذشته مناطق آزاد گردشگر محور و تجارت محور بود، در این میان در یکی از مناطق آزاد اعلام شده 320 مرکز صنعتی افتتاح شده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه مراکز تولید کننده می‌توانند تولیدات خود را به خارج و یا داخل کشور صادر کنند، تصریح کرد: طبق اعلام این آمار از سال 92 تا 98 (6 سال گذشته) 134 میلیارد دلار صادرات انجام شده است که حدود 30 میلیارد آن صادرات در داخل کشور بوده است.

مقام عالی دولت با اشاره به خدمات ویژه و تسهیلاتی که در اختیار صاحبان صنایع قرار خواهد گرفت، ادامه داد: تأکید می‌کنم تمام افرادی که می‌توانند سرمایه گذاری کنند در این مناطق آزاد و ویژه سرمایه گذاری کنند، همچنین مدیران تمام مناطق آزاد در نظر داشته باشند تسهیلات لازم را برای سرمایه گذاری به صاحبان صنایع، سرمایه ارائه کنند.

وی با تأکید بر اینکه باید همه موارد لازم را در اختیار سرمایه گذار بگذاریم، یادآور شد: مقام معظم رهبری در هفته دولت تأکید کردند که هر سه سران قوه در راستای رفع موانع تولید اقدام کنند.

روحانی بیان کرد: در شرایط تحریم راهی جزء فعال شدن سرمایه‌های اقتصادی کشور نداریم، از طرفی با توجه به منابع اصلی  و بزرگ در کشور می‌توان مشکلات اقتصادی را کنترل و برطرف کنیم.

وی با اشاره به اینکه جذب سرمایه داخلی در اولویت کاری دولت است، اظهار کرد: سرمایه را باید جذب و تبدیل به خدمات کنیم. ما امروز در یک شرایط خاص و ویژه قرار گرفتیم.

روحانی با بیان اینکه صهیونیستها در منطقه و سایر نقاط دنیا سعی دارند برای جمهوری اسلامی مشکلاتی ایجاد می‌کنند، اضافه کرد: باید از ایران، منافع، اسلام و ارزش‌های خود به خوبی دفاع کنیم. صهیونیست‌ها و اذناب آنان در دنیا دارند مسیر توهین و اهانت به اسلام و به پیامبر را مجدداً در بعضی از موارد و مجلات از نو باز آفرینی می‌کنند.

باید نسبت به توطئه‌های دشمنان و صهیونیست‌ها آگاه و حساس باشیم تا در شرایط مناسب پاسخ لازم و کافی به آن‌ها بدهیم.

وی ضمن تأکید بر اینکه باید نسبت به توطئه‌ها حساس باشیم، یادآور شد: ما نسبت به ارزش‌های اسلامی حساس هستیم و در مقابل قلدر صفت‌ها اقدام کنیم.

مقام عالی دولت با اشاره به گزارش استاندار هرمزگان مبنی بر برگزاری مراسم عزارداری محرم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، اظهار کرد: مدارس بازگشایی شدند، مراسم عزاداری برگزار شد، فعالیت اقتصادی به قوت باقی است و روند شیوع کرونا در کشور نیز رو به کاهش است، تمامی این‌ها به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

فعالیت‌های اقتصادی، اجتماعی، آموزشی و دینی در حال انجام است اما روند کرونا رو به کاهش است چرا که رعایت پروتکل‌های بهداشتی در دستور کار قرار داشته است.

رئیس جمهور با باین اینکه برخی تصور داشتند با برگزاری این اقدامات روند شیوع کرونا از کنترل خارج شود، اضافه کرد: می‌بینید که فعالیت‌های اقتصادی، دینی و آموزشی انجام می شود و چون پروتکل‌ها رعایت می‌شود و بیماری رو به کاهش خواهد بود.

روحانی یادآور شد: همه ما موظف هستیم تا پایان مشکل کرونا اصول حفاظتی و بهداشتی را رعایت کنیم، حتی زمانی که واکسن هم برسد، نمی‌دانیم این واکسن تا چه مقدار تأثیرگذار خواهد بود و بدن را تا چه مدت زمانی ایمن نگه می‌دارد.

وی اشاره کرد: امروز در 23 هفته شاهد افتتاح 15 هزار میلیارد تومان طرح تولیدی و صنعتی در کشور بوده ایم و این معنای زنده بودن چرخه اقتصادی کشور و شکست آمریکا است.