علی اصغر خانی در گفت و گو با پارس نیوز در خصوص طرح مالیات بر خانه های خالی ، اظهار کرد: این طرح روند خروج سوداگران از بازار مسکن را فراهم و تسریع خواهد کرد و سبب می شود تا سرمایه‌گذاران واقعی به عرصه ساخت و ساز خانه‌ ورود کرده و متناسب با نیاز مردم اقدام کنند. به عبارت بهتر، سوداگری و دلّالی مسکن و در نهایت احتکار و عدم کنترل این بازار را می توان با ابزار‌های مالیاتی متوقف کرد و اجرای این طرح افزون بر افزایش سرعت ساز و کارها، هزینه ساخت مسکن را نیز تا حدود زیادی کاهش می‌دهد و سبب اجاره دادن خانه ها و همچنین کاهش اجاره‌بهای مسکن خواهد شد که یک کار مثبت به شمار می رود.

عضو کمیسیون عمران مجلس ، عدم ساخت مسکن طی سال‌های اخیر، نبود حمایت دولت در این بخش و همچنین عدم واگذاری زمین توسط دولت را ازجمله دلایل آشفتگی بازار مسکن عنوان کرد و گفت: مجلس باید با ابزارهای نظارتی که در اختیار دارد، دولت را مکلف کند تا در مدت زمان باقی مانده از خاتمه فعالیتش به‌صورت جدی در این زمینه ورود کند. در عین حال طرح مالیات برخانه های خالی از جمله طرحهای موثری است که می تواند قیمت‌ها را متعادل کند و در واقع طرح مذکور، نوع تقاضا را تغییر می‌دهد و سوداگری و دلال بازی های کوتاه مدت را به یک تقاضای مصرفیِ بلند مدت تبدیل کرده و مشکل رکود به خاطر نبود تقاضا وجود نخواهد داشت. از طرفی با اجرای درست و دقیق این مسئله، حدود دو میلیون و 500 هزار واحد مسکونی خالی از سکنه به بازار عرضه می شود که می تواند بخش گسترده ای از نیاز کنونی بازار را رفع کند.

گفتنی است: براساس طرح اصلاح ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم اگر خانه‌ای بیش از شش ماه خالی باشد، مشمول دریافت مالیات بوده و برای واحد‌های نوساز این مهلت یکسال است. در این طرح هدف گیری اصلی شهرهاست، در دو سال اول شهر‌های زیر ۱۰۰ هزار نفر معاف هستند که در قانون قبلی هم این معافیت وجود داشت. مطابق طرح جدید واحد‌های مسکونی روستایی هم، ملزم به اعلام کدپستی هستند، اما هدف مالیات ستانی نیستند. صرفا برای عدم سوء استفاده احتمالی مالکان شهری ثبت می‌کنند. اگر خانه‌ای بیش از شش ماه خالی باشد، مشمول این قانون می‌شود. برای واحد‌های نوساز این مهلت یکسال است، که از بعد پایان عملیات ساخت (مندرج در پروانه ساختمانی) مهلت آغاز می‌شود. پروژه‌های انبوه سازی ۱۸ ماه مهلت دارند. نرخ‌های مالیات، نسبت به وضع کنونی، ۱۰ برابر افزایش پیدا کرده است. مالیات بر درآمد اجاره ماخذ است. سال اول پنج برابر، سال دوم ده برابر، سال سوم ۱۵ برابر.