جلال رشیدی کوچی نماینده مجلس یازدهم در گفت و گو با پارس نیوز گفت: انتخابات الکترونیکی در برخی مناطق به صورت پایلوت برگزار شده و به نظر می رسد اگر هرچه سریع تر این کار انجام بگیرد، از هر جنبه ای مثبت خواهد بود و هرچه به این سمت و سو پیش برویم که دخل و تصرف کاربر انسانی را در انتخابات کمتر کنیم، میزان خطای انتخاباتی کاهش می یابد و آن شبهاتی که مطرح است، کمتر خواهد شد.

وی افزود: البته برگزاری انتخابات الکترونیکی قبلا قانون شده و از فیلتر مجلس عبور کرده و به نظر می رسد که باید دولت به عنوان مجری انتخابات و وزارت کشور به دنبال اجرایی شدن این مسئله باشند. گرچه در برخی مناطق زیرساخت های لازم فراهم نشده و شاید بحث کرونا و آموزش مجازی بهترین آزمونی باشد برای اینکه ما ببینیم، دسترسی به اینترنت یا اینترانت در سطح ملی تا چه اندازه است و آن نقاط ضعف احصاء شده و وزارت ارتباطات هم بتواند با فعالیت بهتری، نقاطی که مناطق کور اینترنتی به شمار می رود را پوشش بدهد و با مشکلات کمتری برای اجرایی شدن این موضوع روبه رو باشیم.

رشیدی با بیان اینکه خودم موافق برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی هستم، عنوان می کند: هم اکنون باتوجه به شیوع کرونا به نظر می رسد که باید هرچه سریع تر تمهیدات لازم را بیندیشیم و با فرض بر اینکه تا سال 1400 هم کرونا ادامه داشته باشد، می تواند در این قضیه به ما کمک بهتری بکند. حتی اگر در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، نتوانیم به صورت الکترونیکی عمل کنیم، می توانیم در انتخابات شوراها این اقدام را انجام بدهیم، کما اینکه در حوزه انتخابیه بنده  هم در دوره قبل، انتخابات شوراها به صورت الکترونیکی برگزار شد و هم آرا به سرعت شمارش شد و هم اینکه باتوجه به تعدد کاندیدا، افراد لیست و فرد مورد نظر خود را دیدند و خطای تشابهات اسمی به حداقل رسید و حتی خطای انسانی هم کاهش یافت.

این نماینده مجلس یازدهم در ادامه سخنانش با اشاره به شفافیت در قوای مقننه، مجریه و قضائیه به عنوان اولویت های مجلس یازدهم تاکید می کند: ما به دنبال شفافیت در تمامی شمول هستیم و جامعیتی برای این امر در نظر گرفته ایم، اما در حال حاضر شرایط جامعه به گونه ای است که وقتی از شفافیت سخن می گوییم، توجه شان به سمت آرای نمایندگان جلب می شود و آنچه برای آنها دغدغه شده، همین مسئله است. اما فراکسیون شفافیت یا فراکسیون شهید «دیالمه» این اقدام را به عنوان گام اول انجام داد و این موضوع در کمیسیون آیین نامه داخلی مصوب شده و با قید فوریت برای رای وارد صحن می شود.

وی ابراز امیدواری می کند که مجلس یازدهم به عنوان مجلس انقلابی این گام را محکم بردارد تا بتوانیم در گام های بعدی شفافیت با اقتدار بالاتری عمل کنیم و این مسئله را در تمامی شمول و جنبه ها به منصه ظهور برسانیم.

این نماینده مجلس با اشاره به مهمترین طرح ها و اقدامات کمیسیون امور داخلی و شوراها طی هفته های اخیر توضیح می دهد: باتوجه به نزدیکی انتخابات، اولویت بندی کرده ایم و اولویت اصلی ما اصلاح قانون انتخابات شوراها و ریاست جمهوری است و اقدامات و طرحها و ایدههای خوبی در دستور کار ماست و تلاش می کنیم با تمام توان در کمیسیون و کارگروه ویژه بررسی اصلاح قانون انتخابات را به صحن برسانیم و با تصویب نمایندگان برای این دوره از انتخابات شوراها به صورت عملیاتی تبدیل به قانون شود. ضمن اینکه هدفمان این است که به گونه ای قانون را اصلاح کنیم تا ورودی شورای شهر یک ورودی تخصصی باشد نه براساس قوم گرایی، طایفه گرایی و نگرش سیاسی.