سردار شکارچی سخنگوی ارشد نیروهای مسلح در برنامه گفتگوی ویژه خبری به تشریح عملکرد قرارگاه امام رضا (ع) و اقدامات نیروهای مسلح در خصوص کرونا پرداخت و گفت: نیروهای مسلح با ورود بیماری ویروس کرونا به کشور همزمان با بخش کشوری، پیش از تشکیل قرارگاه امام رضا(ع) با هماهنگی با وزارت بهداشت ستادی تشکیل دادند و به نیازهای ستاد ملی کرونای پاسخ داد.

وی با اشاره به صدور فرمان تشکیل قرارگاه امام رضا(ع) از سوی فرماندهی کل قوا در تاریخ ۲۲ اسفند ۱۳۹۸ خاطرنشان کرد: تا پیش از تشکیل قرارگاه، بخشی از توان نیروهای مسلح در حوزه مقابله با کرونا بکار گرفته شده بود، اما بعد از تشکیل قرارگاه، نیروهای مسلح مانند دوران دفاع مقدس با تمام توان و ظرفیت به موضوع کرونا ورود و در هماهنگی با ستاد ملی کرونا اقدامات خود را پیگیری کردند.

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح همچنین  گزارشی از آخرین وضعیت بیمارستان‌ها و مراکز درمانی نیروهای مسلح ارائه کرد و گفت: در مجموع نیروهای مسلح ۵۸ بیمارستان ثابت دارند که از این تعداد ۵۴ بیمارستان پذیرش بیماران کرونایی داشته اند؛همچنین از ۶ هزار تخت بیمارستانی نیروهای مسلح، ۴۲۰۰ تخت آمادگی پذیرش بیماران کرونایی را داشتند. علاوه بر این بیمارستان ها ۱۳ بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی سیار در سراسر کشور برپا شد. تعداد ۲۰۲ نقاهت گاه  با ظرفیت ۲۱ هزار و ۷ صد تخت در سراسر کشور برپا شد که بخش کمی از این آن ها مورد استفاده قرار گرفت.

سردار شکارچی افزود: در ابتدای تشکیل قرارگاه امام رضا(ع) وعده آماده سازی ۱۰ هزار تخت نقاهت گاهی دادیم اما این ظرفیت را افزایش دادیم و امروز اعلام میکنیم که نیروهای مسلح در صورت وجود ضرورت ظرفیت افزایش این تخت ها را دارند.

وی با بیان اینکه در نیروهای مسلح در زمینه مقابله با ویروس کرونا ۳۱هزار ۸۵۰ نفر از کادر پزشکی، پرستاری و پیراپزشکی را بکار گرفتیم، اظهار کرد: با توجه به تخصص کادر پزشکی و درمانی نیروهای مسلح، میانگین تعداد بهبود یافتگان در بیمارستان های نیروی‌های مسلح بیشتر از سایر بیمارستان ها است. همچنین حدود ۶ هزار نفر سرباز پزشک، پیراپزشکی و پرستار بکار گرفته شدند که از این تعداد برخی زودتر از موعد فراخوانده شدند و بخشی دیگر نیز کاملا داوطلبانه با وجود پایان دوره خدمتشان، در بیمارستان های نیروهای مسلح ماندند و به ارائه خدمات به بیماران کرونایی پرداختند.

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح با اشاره به تعداد افراد مبتلا به کرونا در نیروهای مسلح گفت:  در نیروهای مسلح در حوزه سرباز تلفاتی نداشتیم و تنها ۵۴ نفر از سرباباز مبتلا شدند که همه بهبود یافتند. تعداد کمی از بازنشستگان که محرومیت‌های شیمیایی و مشکلات ریوی داشتند فوت کردند و تعداد محدودی از کادر نیروهای مسلح درگیر بیماری شدند. ۴ نفر از کادر درمان نیروهای مسلح نیز بدلیل ابتلا به کرونا فوت شدند.

سردار شکارچی تصریح کرد: یکی از ویژگی های کار نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران این است که علاوه بر حفظ آمادگی خود برای مقابله با دشمن، در سایر حوزه ها نیز برای خدمت به مردم وارد میشود؛ در در این راستا باید یادآور شد که کرونا نه تنها کوچکترین خدشه ای در آمادگی نیروهای مسلح وارد نکرده است بلکه موجب ارتقای آمادگی های این نیروها در حوزه های دیگر نیز شده است.

وی افزود: یکی از کارهای مهمی که انجام دادیم کار آزمایشگاهی بود؛نیروهای مسلح در کنار خدمات درمانی، به دنبال تولید تجهیزات، انجام تحقیقات آزمایشگاهی و تامین نیازهای خود و کمک به رفع نیازهای کشور نیز بودند؛ مثلا در وزارت دفاع طرف کمتر از ۱۰ روز تحقیقات و تولید کیت آزمایشگاهی انجام شد و در حال حاضر هفته ای ۱۰ هزار کیت تولید میشود؛ این کیت ها در ابتدا در اختیار بیمارستانهای نیروهای مسلح قرار گرفت و مازاد تولید نیز در اختیار سایر بیمارستان‌ها قرار میگیرد.

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح با اشاره به اقدامات انجام شده توسط نیروهای مسلح در زمینه رفع آلودگی های محیطی اظهار کرد: در مجموع ۳۷ هزار کیلومتر مربع توسط نیروهای مسلح رفع آلودگی و ضدعفونی محیطی انجام شد که کاری بی نظیر است؛ در این زمینه از توانمندی ارتش، سپاه، نیروی انتظامی(ناجا) و بسیج بهره گرفته شد. یکی از کارهایی که از شیوع کرونا پیشگیری کرد همین کار ضدعفونی کردن محیط‌های عمومی بود که با هماهنگی ستاد ملی کرونا انجام شد.

سردار شکارچی درباره برخی حواشی ایجاد شده در زمینه وارد شدن خسارات به دستگاه‌های عابر بانک حین ضد عفونی معابر عمومی توسط نیروهای مسلح گفت: دشمنان ما معمولا مانند مگس روی زخم‌ها مینشینند؛ طبیعی است که در انجام ۳۷ هزار کیلومتر مربع ضدعفونی محیطی ممکن است تعداد کمی از دستگاه‌های عابر بانک آسیب ببیند اما کاری که انجام شده، بسیار عظیم است.

وی درباره ظرفیت تولید ماسک و مواد ضد عفونی کننده در نیروهای مسلح اظهار کرد: ۴ هزار و ۷۲۰ کارگاه و واحد تولیدی محصولات بهداشتی در نیروهای مسلح فعال شدند و روزانه ۵۰ هزار ماسک N95 توسط سپاه تولید میشود و ماسک یونی که برای اولین بار در کشور تحقیق و تولید شد نیز روزانه ۲۰ هزار تولید داریم که توان تولید روزانه صد هزار قطعه از این ماسک در کشور وجود دارد. همچنین روزانه ۵۰ هزار ماسک سه لایه تولید می‌شود. در مجموع  ظرف دو ماه گذشته قریب به ۴۴ میلیون ماسک و ۲۱ میلیون لیتر مواد ضد عفونی کننده و ۲۰۷ میلیون جفت دستکش، ۲۰۰ دستگاه تنفس مصنوعی و ۲۲ هزار لباس محافظ در مجموعه نیروهای مسلح تولید شده است.

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح خاطر نشان کرد: رفع نیازمندی های نیروهای مسلح و بخشی از نیازمندی های کشور از دستاوردهای نیروهای مسلح در ایام درگیری کشور با ویروس کرونا است.

سردار شکارچی درباره میزان کشفیات انجام شده توسط نیروهای مسلح در موضوع کرونا گفت: تا کنون ۱۸ میلیون و ۳۰۰ هزار قطعه ماسک، ۳۵۳میلیون جفت دستکش، ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار  لیتر مواد ضدعفونی کننده و ۸۲ هزار قطعه ملزومات پزشکی اعم از لباس محافظ توسط سپاه، ناجا و بسیج در سطح کشور کشف و ضبط شده است.

وی با اشاره به آمار تخلفات ثبت شده توسط پلیس فتا در موضوع کرونا در فضای مجازی نیز اظهار کرد: در موضوع کرونا پلیس فتا صددرصد در فضای مجازی فعال است و در این زمینه تاکنون ۳ هزار ۶۰۰ نفر توسط ناجا و بسیج دستگیر شده آمد و ۱۱۳۶ پرونده قضایی نیز تشکیل شده است.

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح خاطرنشان کرد: در فضای مجازی دشمنان با استفاده از عوامل خود که در داخل تعداد کمی هستند، در تلاش هستند دستاوردهای جمهوری اسلامی را که عملکرد خوبی در مقایسه با سایر کشورها از جمله فرانسه انگلیس و آمریکا داشته‌اند، مورد هجمه قرار دهند؛ طبیعتاً دشمنی دشمن از بستر های مختلف بویژه فضای مجازی طبیعی است. بنا براین کسانی که سردمدار این فضاسازی ها هستند نیز هم شناسایی می‌شوند و هم قاطعانه با آنها برخورد میشود.

سردار شکارچی در ادامه تصریح کرد: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بر خلاف نیروهای مسلح کشورهای جهان که کار برخورد با مردم را انجام میدهند، در حوزه مقابله با کرونا در خدمت مردم بودند؛ امروز طلاب بسیجی علاوه بر کارهای فرهنگی و تخصصی خود، کار غسل و دفن بیماران کرونایی را داوطلبانه بر عهده کرفتند؛ این درحالیست که در دنیا اینگونه نیست. ما حتی به جان‌باخته کرونایی در کشور مان احترام می‌گذاریم.

وی ادامه داد: نیروهای مسلح ایران تمام قد و محاهدانه وارد موضوع مقابله با کرونا شدند، می‌توان گفت که اصلا آسیب ندیدند؛ ارتشی مثل آمریکا که اصلا به موضوع کرونا ورود نکرده است، هم اکنون با ده ها تلفات در این زمینه مواجه هستند  و با مشکلاتی مواجه شده اند و عملا برخی از کادرهای تخصصی‌شان از رده خارج شده اند، اما جمهوری اسلامی ایران بویژه نیروهای مسلح علاوه بر مراقبت از خود و حفظ آمادگی دفاعی و رزمی، تمام قد در میدان مقابله با ویروس کرونا رفتند و کمترین آسیبی هم نمی‌بینند.

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح درباره اقدامات انجام شده توسط این نیروها در مناطق حاشیه ای کشور گفت: در حال حاضر حدود ۵۴ هزار پایگاه بسیج در سراسر کشور داریم که بسیجیان این پایگاه ها در هر محلی که نیاز بوده، حضور یافتند و اقدامات لازم را انجام دادند.

سردار شکارچی با تاکید بر اینکه طرح های غربالگری  یکی از عوامل موثر در جلوگیری از گسترش شیوع کرونا بوده است، اظهار کرد:  یکی از حوزه های که نیروهای مسلح حضور موثری داشتند، طرح غربالگری بود؛ غربالگری باعث شد جلوی شیوع گسترده کرونا گرفته شود. غربالگری باعث شد که تخت‌های بیمارستانی هوشمندانه پر شوند. همچنین علاوه بر حضور بسیج، ایستگاههای سیار زیادی توسط نیروهای مسلح در این زمینه فعالیت کردند. تولید و نصب دوربین‌های حرارتی توسط نیروهای مسلح در برخی اماکن حساس و ورودی برخی شهرها از دیگر اقدامات انجام شده در زمینه غربالگری بود.

وی همچنین با تاکید بر اینکه سرعت عمل نیروهای مسلح در برپایی بیمارستان های سیار و نقاهت‌کاه اهمیت بسیاری دارد، خاطر نشان کرد: نقاهت کاه ۲هزار تخت خوابی ارتش در تهران و بیمارستان فوق تخصصی سپاه در تهران در کمترین زمان ممکن و ظرف ۴۸ ساعت برپا شدند.

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح درباره ظرفیت هایی که قرار است در آینده توسط نیروهای مسلح در حوزه مقابله با کرونا بکار گرفته شود، خاطر نشان کرد: این موضوع بستگی به تصمیم ستاد ملی و نیاز وزارت بهداشت دارد. نیروهای مسلح کمک کننده به دولت هستیم و مسئولیت مستقیم با ستاد کرونا و وزارت بهداشت است؛ قرارگاه امام رضا(ع) و قرارگاه های نیروهای ۴ گانه ارتش سپاه، وزارت دفاع و ناحا بنا به نیاز ستاد ملی کرونا وارد عرصه میشوند اما برای تامین نیاز های نیروهای مسلح تجربیات خوبی کسب کرده‌ایم و آمادگی خود را برای وضعیت های بدتر از وضع موجود ارتقا میدهیم.

سردار شکارچی با تاکید بر اینکه نیروهای مسلح نمی‌گذارند در هیچ شرایطی تجهیزات‌شان در گوشه انبارها خاک بخورد، خاطر نشان کرد: نیروهای مسلح همیشه آمادگی بالایی دارند؛ در این ایام تجربه بسیار ارزشمندی برای زمانی با جنگی نوینی به عنوان جنگ بیولوژیک مواجه شدیم؛ تجهیزات به‌روزرسانی شد و آمادگی ها برای مواجهه با شرایط سخت‌تر ارتقا یافت. همچنین در کنار خدماتی که ارائه شد، نیروهای مسلح رزمایشی برگزار کردند و در همه حوزه ها خود را محک زدند.

وی تصریح کرد: نیروهای مسلح خود را برای یک دفاع همه جانبه آماده میکنند نه فقط دفاع نظامی؛ سیل و زلزله کشور را تهدید میکند، مقابله با این بلایا در دستور مار قرار می‌گیرد؛ روزی فلق اطفال بود، نیروهای مسلح برای مقابله با این بیماری وارد کار شدند. نیروهای مسلح ما نیروهایی خاص هستند که در تمام صحنه ها می‌توانند خودنمایی کنند و پیروزی بیافرینند؛ چراکه اساس نیروهای مسلح جمهوری اسلامی این است که اعتقادی و بر اساس تکلیف وارد عرصه میشوند. مشابه این نیروهای مسلح امروز در جبهه مقاومت عراق، سوریه لنبان و فلسطین وجود دارد.

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به آخرین مواجهه نیروهای مسلح با نیروهای آمریکایی در آبهای جنوبی کشور اظهار کرد:ما یک انتقاد دائمی به دشمنان مان در راس آنها آمریکا سیدها داریم و سوال ما این است که در آبهای خلیج فارس از جان کشورهای این منطقه چه میخواهید؟ همه کشورهای منطقه سهمی از این منطقه خلیج فارس دارند و توانمندی تامین ۱۰۰ درصدی امنیت آن را نیز دارند، اما سوال ما این است که آمریکایی ها در این منطقه به دنبال چه هستند و ناو و هواپیما و یگانه‌ای رزمی آنها در این منطقه چه ما۳ر میکنند؟ آمریکایی ها نه تنها هیچ پاسخی به این سوال ما ندارند بلکه مزاحمت هم ایجاد میکنند و قوانین بین‌المللی را هم زیر پا میگذارند.

سردار شکارچی تاکید کرد: بر اساس قواعد بین‌المللی عبور بی ضرر کشتیهای مختلف از این منطقه آزاد است، اما آنها مزاحمت برای ماهی گیران ایجاد میکنند، به مسائل زیست محیطی توجه نمی‌کنند و حتی به مراکز نظامی کشورهای این منطقه نزدیک میشوند و از آن طرف نیز آقای ترامپ پیام میدهد که ارتش شان با نیروهای مزاحم آنها مقابله کنند.

وی خطاب به سران ایالات متحده آمریکا با بیان اینکه  شما در حال ایجاد مزاحمت هستید، دستور دادید که چه بشود؟ گفت: شما دستور دادید و اقدامی هم شد؛ بازتاب این اقدامات چه خواهد بود؟ آمریکایی‌ها حتما تجربه کرده اند که اگر کوچکترین اقدام و تعرضی علیه آبهای سرزمین جمهوری اسلامی و منافع مردم ما داشته باشند، سیلی ای محکم تر از قبل خواهند خورد؛ چراکه ما در بحث دفاع از کشورمان با کسی شوخی نداریم.

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح درباره تهدید اخیر ترامپ مبنی بر اینکه در صورت نزدیکی قایق‌های ایران به ناوهای آمریکا در منطقه خلیج فارس، به ناوهای این کشور دستور شلیک داده است، اظهار کرد: آقای ترامپ در چارچوب جنگ روانی و وارد کردن خدشه بر افکار عمومی و کسب امتیاز در انتخابات پیش رویدخود و همچنین برای فرار از مسائل داخلی، گاهی اوقات حرفهایی از این دست علیه ما میزنند، اما ما باید افکار عمومی خود بگوییم که آمریکایی ها به هر حال در حال پا گذاشتن روی قوانین بین‌المللی و ایجاد مشکل هستند و از آن طرف هم جو سازی می‌کنند که حق با ماست؛ در این شرایط اگر احتمالا دست به خطایی زدند و سیلی ای خوردند، توجیه پذیر باشد که آن سیلی حقشان بوده است.