• لینک کوتاه
 • کد خبر: 60864

  در حالی که تنش‌ها میان ترکیه و اتحادیه اروپا به دنبال اعتراضات پارک «گزی» در استانبول افزایش پیدا کرد، اتحادیه اروپا قرار است امروز (دوشنبه) در یک نشستی در خصوص گشودن فصل جدید مذاکرات با ترکیه تصمیم‌گیری کند.

  به گزارش پارس به نقل از ایسنا، به نوشته روزنامه حریت، اکنون در ترکیه همه چشم ها به سوی شهر لوکزامبورگ است؛ جایی که وزرای اتحادیه اروپا قرار است به بحث در خصوص گشودن فصل جدید مذاکرات با ترکیه تصمیم بگیرند.

  یک مقام بلند پایه جنبش ترکیه عنوان کرد که آنکارا ممکن است با غالب شدن عقل سلیم از مشکل تر شدن وضعیت جلوگیری شود.

  قرار است امروز دوشنبه شورای امور خارجه اتحادیه اروپا در سطح وزرای امور خارجه نشستی را برگزار کند و ریاست این نشست را کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا برعهده دارد.

  به رغم موافقت ۲۶ کشور عضو اتحادیه اروپا، آلمان تنها کشور عضو است که به دلیل مناقشه میان برلین و آنکارا بر سر اعتراضات پارک گزی مخالف گشودن این فصل است.

  در صورت گشوده شدن این فصل این برای نخستین بار در سه سال گذشته است که چنین فصلی در سیاست های منطقه ای گشوده می شود و این اقدام می تواند تاثیری مثبت بر احیای فرآیند مذاکرات داشته باشد.

  یک دیپلمات ترکیه به روزنامه حریت گفت: ما نمی توانیم در خصوص اینکه آیا آلمان وتوی خود علیه این فصل را کنار خوهد گذاشت صحبت کنیم.

  این صحبت ها یک روز پس از آن مطرح می شود که احمد داوود اوغلو و گوئیدو وستروله، وزرای امور خارجه ترکیه و آلمان در شهر دوحه نشست کوتاهی با یکدیگر داشتند.

  این دیپلمات ترکیه تاکید کرد: ما بسیار امیدوار هستیم که عقل سلیم غلبه پیدا کرده و این فصل گشوده شود.

  به گفته وی وزرای امور خارجه دو کشور تعهد خود در زمینه اهمیت روابط دوجانبه در آستانه تصمیم سرنوشت ساز مرکل را ابراز داشتند.

  این در حالی است که فعالیت های دیپلماتیک شدیدی در کشورهای اتحادیه اروپا در حال انجام است تا روابط آنکارا و بروکسل حفظ شود.

  سه کشور ایتالیا، انگلیس و سوئد فعالانه تلاش کردند تا برلین را متقاعد کنند تا با بازگشایی این فصل موافقت کند و در این میان پیشنهادهایی نظیر تعویق بازگشایی این فصل تا پایان دوران ریاست لیتوانی را ارائه دادند.

  یک دیپلمات اروپایی به روزنامه دیلی نیوز گفت: ترکیه مخالف چنین تاخیری است.

  آلمان اتحادیه اروپا امور خارجه انگلیس ایتالیا ترکیه سوئد وستروله فصل مذاکرات
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها