به گزارش پارس نیوز- طی سال‌های اخیر برخی از سیاسیون همراستا با مسئولان دولتی، برای حلِ مسئله تحریم‌ها به انحاءِ مختلف پیشنهاد مذاکره با آمریکا را مطرح می‌کنند. این در حالیست که طبق تجربه مذاکرات ایران با غرب به‌ویژه طی توافقنامه‌های تهران، بروکسل و پاریس (در سال‌های ۸۲ - ۸۴) و به دنبال آن ژنو، لوزان و وین (در سال‌های ۹۲ - ۹۴)، نه‌ تنها برای حل مشکلات کاری انجام نشد، بلکه سناریویی از فریب و عهدشکنی غرب به سردمداری آمریکا به نمایش گذاشته شد. از اینرو دیگر بر کسی پوشیده نیست که تکیه بر غرب و آمریکا برای برخورداری از اقتصادی بهتر، مبتنی بر توافقات بین‌المللی، تنها وعده‌‌های پوچ و بی‌اساسی بوده که به واسطه اهرم فشار حداکثری و تشدید تحریم‌ها، به منظور تحقق اهدافی دیگر اعم از تحمیل مذاکره در راستای تحدید توان دفاعی و نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران طرح ریزی شده. رویکرد موصوف به کرّات از جانب رهبر معظم انقلاب مدظله‌العالی تبیین شده[1] و از جانب دلسوزان انقلاب و نظام نیز بر آن تأکید شده است.

حال در شرایطی که دشمن با عهدشکنی‌های مکرر و بی‌شرمانه از زیر بار تعهدات خود شانه خالی کرده و با عنایت به پیامدهای سوء بدعهدی‌های غرب برای ملت ایران، گمانه‌زنی‌ها درخصوص مذاکره مجدد آنهم با هدف تحمیل خواسته‌های از پیش اعلام شده دشمنان نظام، خطای بزرگی است که به فرموده رهبرفرزانه انقلاب مدظله‌العالی هیچ ایرانی غیرتمند و با شعوری آن را برنمی‌تابد.

 با عنایت به هشدارهای صریح رهبر حکیم و آینده‌نگر انقلاب اسلامی، حجت‌السلام مظفری میانجی؛ نماینده آیات عظام شبیری زنجانی و علوی گرگانی نیز ‌ضمن اشاره به آیات شریفه‌ای از قرآن کریم،  به مواردی از عواقب و پیامدهای نامطلوب مذاکره با آمریکا از منظر کتاب آسمانی قرآن پرداخته و بر ضرورت پایبندی به سیاست عدم مذاکره با آمریکا تأکید نمودند.

ایشان با استناد به آیات شریفه 82 سوره مائده[2]، 9 سوره قلم[3]، 118 آل عمران[4] و نیز 102 سوره نساء[5]، به اهم شاخصه‌های رفتاری کافران و مشرکان، اعم از دشمنی عمیق با مسلمانان، رفتار منافقانه و به ظاهر مسالمت‌آمیز همراه با سوء‌نیت با اهل ایمان، همچنین آرزوی رنج و افزایش سختی و مشقت برای مسلمین و نیز تلاش در جهت غفلت‌افزایی مسلمانان نسبت به امور دفاعی و سرمایه خود استناد کرده و تأکید نمودند، قرآن کریم به مثابه چراغ هدایت، راه را برای تکامل انسان‌ها و ممالک آنها به روشنی بیان کرده است. از منظر حجت‌الاسلام مظفری میانجی، اقدامات اخیر آمریکا مبنی بر اشتیاق دولتمردان این کشور برای انجام مذاکره مجدد با جمهوری اسلامی پس از خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام، مصداق بارز رفتار کفار با اهل ایمان است که در آیات یادشده به آن اشاره شد. بر این اساس عملکرد دولتمردان آمریکا در قِبال برجام،  نه تنها سران آمریکا را در نزد عقلای عالم بی اعتبار ساخت، بلکه نقاب از رفتار مزوّرانه آنها براَفکند؛ لذا تلاش برای بازگرداندن ایران به میز مذاکره با وعده‌های پوچ و واهی، بی معنا و نفرت‌انگیز است.   

 نماینده آیات عظام شبیری زنجانی و علوی گرگانی در ادامه، ضمن اشاره بر تحمیل هزینه‌های سنگینی که مذاکرات سال‌های اخیر برای کشور و ملت شریف ایران به همراه داشته است، به تشریح پیامدهای خروج آمریکا از برجام پرداخته و تأکید کردند: « ملت عزیزمان پس از تجربه مذاکرات –برجام- اصلی مهم را دریافتند و آن این که غربی‌ها و در رأس آنها آمریکا قابل اعتماد نیستند»، بنابراین ماحصل برجام، تفهیم و تفهّم[6] بالایی را در آحاد جامعه موجب گردید، به نحوی که خوشبینی آن عده از هموطنان به سران غرب و آمریکا نیز در حال حاضر مبدل به سوء‌ظن شده است. 

حجت‌الاسلام میانجی در تأیید رویکرد موصوف، ضمن استناد به آیه شریف 15 سوره مبارکه طارق[7] تصریح نمودند که «مخالفان هر گونه توطئه‌ای را بر ضد اهل ایمان به کار می‌بندند»، از اینرو ترامپ نیز با توجه به این که در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا قرار دارد، در صدد است تا با تحمیل مذاکره به جمهوری اسلامی، برای خود اعتبار و آبروی مجدد کسب کرده و در راستای منافع خود، ضمن مانور انتخاباتی، به جهانیان اینگونه القاء کند که سیاست‌های وی مبنی بر فشار حداکثری و تشدید تحریم‌ها علیه ایران، جمهوری اسلامی را وادار به مذاکره نموده است.

مبتنی بر آنچه ذکر شد، حجت‌الاسلام مظفری میانجی، گمانه‌زنی‌ها درخصوص برگشت مسئولان ایران به میز مذاکره با آمریکا را اقدامی سفیهانه تعبیر کرده و تأکید نمودند که «حاشا و کلا که مسئولین نظام اسلامی به چنین ذلتی تن دهند».

خاطرنشان می‌شود، نماینده آیات عظام شبیری زنجانی و علوی گرگانی در ادامه اظهاراتشان به آثار و تبعات منفی اعتماد به سران آمریکا و غرب، اعم از تحمیل هزینه‌های هنگفت بر کشور و ملت ایران اشاره داشته و به صراحت بیان داشتند که متأسفانه اعتماد به سران کشورهای اروپایی نیز پیامدهای نامطلوبی را متوجه مردم و نظام خواهد کرد؛ چرا که سران اروپا عمدتاً از ثبات رأی و استقلال فکری برخوردار نبوده و کاملاً دنباله‌روی سیاست‌های آمریکا هستند.

از منظر حجت‌الاسلام مظفری میانجی، نفع اروپاییان اقتضا می‌کند که با بهانه‌های واهی و وعده‌های پوشالیِ فاقد ضمانت‌های اجرایی،  بتوانند ایران را در برجام نگه دارند.

حجت‌الاسلام میانجی، در بخش دیگری از اظهاراتشان با اشاره به مَثل معروف «مارگزیده از ریسمان سیاه و سپید می‌ترسد»، بر این امر تأکید داشتند که حوادث و وقایع در مجموع، می‌بایست سبب محتاط شدن انسان گردد؛ لذا ایشان با عنایت به برهه حساس کنونی ضمن خیانت دانستن تمایل برخی از مسئولان به انجام مذاکره مجدد یا ملاقات با سران آمریکا  به تشریح سطح توقعات مردم ایران از دولتمردان و به ویژه از رئیس جمهور پرداخته و بیان داشتند: «رئیس جمهور محترم بدانند که ملت شریف ایران متوقع هستند که مجدد اقدامی انجام نشود که هزینه‌های دیگری بر کشور و ملت تحمیل شود؛ چرا که مذاکرات سال‌های گذشته غیر از هزینه‌های گزاف دستاوردی در بر نداشته، به نحوی که مردم نه تنها آثار مثبت –برجام- را به صورت ملموس احساس نکردند، بلکه -خروج یک جانبه آمریکا از توافق 5+1- را دهن کجی به ملت شریف ایران تعبیر کردند».

گفتنی است، نماینده آیات عظام شبیری زنجانی و علوی گرگانی، از رفتار دوگانه سران کشورهای فرانسه، انگلیس و آلمان در اتهام‌زنی به ایران مبنی بر حمله به تأسیسات نفتی آرامکو بدون هیچ سند معتبر انتقاد کرده و اعلام داشتند: «-این که سران سه کشور اروپایی- از یک طرف، با اعلام بیانیه مشترک بدون در نظر گرفتن شواهد کافی، -همراستا با آمریکا نوک پیکان اتهامات خود را به سمت ایران نشانه رفته- و ما را مسئول حمله به تأسیسات نفتی عربستان معرفی می‌کنند و از طرف دیگر خواهان مذاکره با مسئولان و رئیس جمهور ایران هستند، اقدامی وقیحانه و توهین به ملت ایران است».

ایشان در تأیید اظهاراتشان به آیه شریف 111 از سوره مبارکه بقره[8] اشاره کرده و مذاکره بدون ادّله لازم با سران اروپایی که فاقد ثبات فکر و استقلال رأی هستند را حاکی از غفلت دولتمردان کشور مبتنی بر تقدم منافع اروپاییان بر منفعت ملت تعبیرکردند.     

حجت‌الاسلام مظفری میانجی، در بخش انتهایی اظهاراتشان، ضمن تبیین ابعاد دیگری از اهداف سران غربی در طرح مجدد مذاکره با ایران بر این امر تأکید کردند که مبنای سیاست غرب این است که دولتمردان ایران «کارگران فکری» سران غرب باشند؛ فلذا منطبق بر نظر ایشان، انتظار می‌رود که مسئولان نظام با استعانت از آیه شریفه نهم سوره مبارکه بقره[9] و نیز آیه شریفه دوم سوره مبارکه ممتحنه[10] در مواجه با آمریکا و حاکمان غرب که مصداق بارز آنهایی هستند که نه ایمان داشته و نه اَیمان[11] و  ایمنی از آنان حاصل می‌شود، هشیار بوده تا از خدعه و مکر آنان در امان بمانند؛ چرا که نتایج سوءِغفلت از این مهم پیامدهای نامطلوبی را متوجه نظام اسلامی خواهد کرد و ملت را به زحمت و مشقت خواهد افکند، کما این که آثار و نتایج مذاکرات پیشین نیز مشکلات و مسائلی را در پی داشت.

بر اساس آنچه ذکر شد، ابراز امیدواری می‌شود که دولتمردان ما با تکیه بر تدبر و تعقل، همانطور که رهبر دلسوز کشور متذکر شدند بر سیاست عدم مذاکره با آمریکا پایبند بوده و به منظور حفظ مصالح ملی و منافع عمومی در مواجه با کشورهای اروپایی نیز جانب احتیاط را رعایت نمایند.  

 


[1]. تعبیر رهبر فرزانه انقلاب مدظله‌العالی در تبیین رویکرد یادشده، افزون بر سال جاری، به صراحت در بیانات معظم‌له طی سال‌های گذشته نیز نمود دارد. از جمله این که ایشان در تاریخ 1 فروردین 1392 در حرم رضوی بیان فرمودند: «تجربه‌های گذشته ما نشان می‌دهد که گفتگو در منطق حضرات آمریکایی به این معنی نیست که بنشینیم تا به یک راه‌حل منطقی دست پیدا کنیم، منظورشان از گفتگو این است که بنشینیم حرف بزنیم تا شما نظر ما را قبول کنید! هدف، از اول اعلام‌شده است؛ باید نظر طرف مقابل قبول شود. لذا ما همیشه اعلام کردیم و گفتیم که این، گفتگو نیست؛ این، تحمیل است».

[2] . لَتَجِدَنَّ أَشَدَّ النَّاسِ عَدَاوَةً لِلَّذِینَ آمَنُوا الْیَهُودَ وَالَّذِینَ أَشْرَکُوا [...]/ هر آینه دشمن‌ترین مردم نسبت به مسلمانان، یهود و مشرکان را خواهی یافت.

[3] . وَدُّوا لَوْ تُدْهِنُ فَیُدْهِنُونَ/ کافران بسیار مایلند که تو با آنها مداهنه و مداراکنی- نرمش نشان دهی- (و متعرض بتهاشان نشوی) تا آنها هم (به نفاق) با تو مداهنه و مدارا – سازش- کنند.

[4] . [...] وَدُّوا مَا عَنِتُّمْ قَدْ بَدَتِ الْبَغْضَاءُ مِنْ أَفْوَاهِهِمْ وَمَا تُخْفِی صُدُورُهُمْ أَکْبَر[...]/ [...)- ای اهل ایمان دشمنان شما- مایلند شما همیشه در رنج باشید، دشمنی شما را بر زبان هم آشکار سازند و محققا آنچه در دل دارند بیش از آن است.[...]

[5] . [...] وَدَّ الَّذِینَ کَفَرُوا لَوْ تَغْفُلُونَ عَنْ أَسْلِحَتِکُمْ وَأَمْتِعَتِکُمْ فَیَمِیلُونَ عَلَیْکُمْ مَیْلَةً وَاحِدَةً [...]/ [...] کافران آرزو و انتظار دارند که شما از اسلحه و اسباب خود غفلت کنید تا ناگهان یکباره بر شما حمله ور شوند. [...]

[6] . فهم موضوع، سخن یا امری به تدریج و با گذر زمان.

[7] . إِنَّهُمْ یَکِیدُونَ کَیْدًا/ دشمنان اسلام هر چه بتوانند کید و مکر (بر محو اسلام) می‌کنند.

[8] . [...] قُلْ هَاتُوا بُرْهَانَکُمْ إِنْ کُنْتُمْ صَادِقِینَ/ [...] بگو: بر این دعوی برهان آورید اگر راست می‌گویید.

[9] . یُخَادِعُونَ اللَّهَ وَالَّذِینَ آمَنُوا وَمَا یَخْدَعُونَ إِلَّا أَنْفُسَهُمْ وَمَا یَشْعُرُونَ/ می‌خواهند خدا و اهل ایمان را فریب دهند و حال آنکه فریب ندهند مگر خود را، و این را نمی‌دانند.

[10] . إِنْ یَثْقَفُوکُمْ یَکُونُوا لَکُمْ أَعْدَاءً وَیَبْسُطُوا إِلَیْکُمْ أَیْدِیَهُمْ وَأَلْسِنَتَهُمْ بِالسُّوءِ وَوَدُّوا لَوْ تَکْفُرُونَ/ هر گاه آنها بر شما تسلط یابند باز همان دشمن دیرینند و هر چه بتوانند به دست و زبان بر عداوت شما می‌کوشند و چقدر دوست می‌دارند که شما کافر شوید.

[11] . خیر، نیرو و برکت.