به گزارش پارس به نقل از صراط، این تحلیل های اشتباه بیشتر از آنجا ناشی می شود که تقریبا همه اصلاح طلبان در انتخابات اخیر، تمام قد پشت سر روحانی ایستاده بودند و همین مسئله برخی از هوادارن افراطی اصلاح طلب و نیز معاندان نظام را به روی کار آمدن رییس جمهوری با تفکرات افراطی همسو با آنان امیدوار ساخت!

این « امید» در اولین واکنش های رییس جمهور منتخب به کلی به « یاس» تبدیل شد تا جایی که برخی از این شخصیت ها، واکنش های رییس جمهور منتخب مردم به ویژه در نشست رسانه ای اش را « بیش از حد محافظه کارانه» خوانده بودند.

واقعیت این است که دکتر حسن روحانی به عنوان یکی از معتمدان نظام جمهوری اسلامی تا کنون در هیچ یک از سخنرانی ها، اظهارنظرها و مصاحبه های و نوشته های خود از اعلام مواضع اصولگرایانه خودداری نکرده و این موضوع با مرور برخی از مواضع او در گذشته قابل تشخیص است.

ولایت فقیه نظام را در برابر خطرات حفظ کرد

حسن روحانی که یکی از اعضای مجلس خبرگان رهبری نیز به شمار می رود در مردادماه سال ۸۵ در همایش استانی یک روزه خبرگان رهبری در تالار وحدت دانشگاه تبریز تاکید کرده بود « در طول ۲۷ سال گذشته آن قدرتی که توانسته این نظام را در برابر انواع خطرات حفظ کند و توانسته به خوبی از محتوای اسلامیت این نظام حراست کند و نظام جمهوری اسلامی ایران را در برابر انواع تهدیدات حفظ کند، مقام ولایت فقیه بوده است. »

او با بیان اینکه جایگاه مجلس خبرگان « به تعبیر مقام معظم رهبری" مردمسالاری دینی" را به خوبی تبیین می کند» گفته بود « در واقع در مسئله ولایت فقیه هم" اسلامیت" است و هم" جمهوریت" است: اصل ولایت، شرایط رهبری، وظایف رهبری و نصب آن از طرف شارع مقدس انجام می شود که در شرایط فعلی همان نصب عام است. این چهار مورد از جانب خداوند متعال است. »

روحانی با تاکید بر اینکه « ولایة الناس» در عرض « ولایة اللّه» نیست، بلکه « ولایة الناس» درطول « ولایة اللّه» است گفته بود « در واقع آن « ولایة الناس» هم از طرف شارع مقدس امضاء شده است. و اینجاست که مجلس خبرگان تبلور" جمهوریت" و" اسلامیت" نظام است. »

رییس جمهور منتخب مردم ب اشاره به جایگاه ولایت فقیه در حفظ نظام از انواع خطرات تاکید کرده بود « استقلال کشور در فراز و نشیب ها، وحدت ملی در برابر انواع اختلاف نظرها، دفاع از کشور در زمان جنگ تحمیلی و سایر توطئه ها و تبیین نظام اسلامی در برابر نظرات افراطی و تفریطی، آیا بدون وجود امام امکان پذیر بود. چه در زمان امام که با تدبیر ایشان و چه در زمان مقام معظم رهبری، که همان تدبیرها ادامه یافت.

او همچنین به یادآوری این سخنان امام (ره) پرداخته بود که « اگر مردم به خبرگان رأی دادند تا مجتهد عادلی را برای رهبری حکومتشان تعیین کنند وقتی آنها هم فردی را تعیین کردند تا رهبری را به عهده بگیرد قهری او مورد قبول مردم است. در این صورت او ولیّ منتخب مردم می شود و حکمش نافذ است. »

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود در همایش مذکور گفته بود « آنچه که امروز به عنوان تبلیغات سوء در صحنه رسانه ها مطرح می شود که ولایت فقیه به نظر و آراء مردم ارتباطی ندارد و مقام انتصابی است و مقام انتخابی نیست با تبیین اصل ۱۰۷ قانون اساسی روشن می شود که سخنی بی اساس و اتهامی نارواست و رهبری نظام با انتخاب غیر مستقیم، توسط مردم تعیین می شود. »