به گزارش پارس نیوز- انقلاب اسلامی دارای مجموعه ای از آرمان ها و ارزش ها است که نظام جمهوری اسلامی مبتنی بر آن شکل گرفته و قانون اساسی نظام نیز تبلوری از نهادمندی کردن این ارزش هاست. انقلاب سال 57 انقلاب پابرهنه ها و کوخ نشین­ها بود و امام خمینی (ره) بارها از اصطلاح کوخ نشینان به عنوان صاحبان اصلی انقلاب اسلامی یاد می کردند. رهبر کبیر انقلاب همواره می فرمودند:«یک موی سر این کوخ ‌نشینان و شهیددادگان به همه کاخ و کاخ نشینان جهان شرف و برتری دارد.» سیره ای که بعد از ارتحال امام (ره) از سوی رهبر معظم انقلاب ادامه یافت اما برخی از کارگزاران راه را کج کردند.برخی ها را اشرافیت گرفت و پابرهنه ها و کوخ نشینان و به عبارتی بهتر صاحبان اصلی انقلاب «نامحرم» شدند.

در جای دیگر می­فرمایند: ««ما باید برای پیش برد اهداف و منافع ملت محروم ایران برنامه ریزی کنیم. ما باید در ارتباط با مردم جهان و رسیدگی به مشکلات و مسائل مسلمانان و حمایت از مبارزان و گرسنگان و محرومان، با تمام وجود تلاش کنیم... من گمان نمی کنم عبادتی بالاتر از خدمت به محرومین وجود داشته باشد... چیزی که روحانیون هرگز نباید از آن عدول کنند و نباید با تبلیغات دیگران، از میدان به در روند، حمایت از محرومین و پابرهنه هاست؛ چرا که هر کسی از آن عدول کند، از عدالت اجتماعی عدول کرده است. ما باید تحت هر شرایطی، خود را عهده دار این مسئولیت بزرگ بدانیم ودر تحقق آن، اگر کوتاهی بنماییم، خیانت به اسلام و مسلمین کرده ایم.»

 آیا آنها توانسته اند رسالتی را که رهبران انقلاب بر عهده آنها گذاشته­اند به سر منزل مقصود برسانند؟ سوالات متعددی در این زمینه مطرح است که فعالان توییتری با هشگ #کجا_بودی سعی کردند پاسخی به آن بدهند یا پاسخ را مطالبه کنند.

مطالبه گری از مسئولین و مقامات و به طور کلی از کسانی که در طول چهار دهه گذشته در مناسب سیاسی کشور فعالیت داشته­اند در حوزه­های مختلفی دنبال می­شود. مطالبه عملکرد آنها از جمله اقدامات رسانه­ای است اما پرسش از اموال، دارایی­ها، زندگی فرزندان و نزدیکان و فعالیت اقتصادی آنها، موضوعات حساس و بحث برانگیزی هستند که سعی می­شود به هر طریقی دور زده شود. امری که به هییچ وجه با روح انقلاب اسلامی و پاسخ گویی به پابرهنگان و صاحبان واقعی آن همخوانی ندارد.

 

5248fec5-a690-4c92-9228-516e11d318a9

 

برخی از مقامات در ابتدای انقلاب از دارایی و اموال معمولی برخوردار بودند ولی پس از چند دهه و به ویژه بعد از جنگ، اپیدمی زندگی اشرافی و سکونت در مناطق مفرح نشین در میان مسئولان رونق گرفت. هرچند سعی شده تا اموال مسئولان اعلام شود و قوه قضاییه و مجلس به دنبال آن بوده­اند اما هرباره این تلاش ها به ثمر ننشسته یا ابتر باقی مانده است. برای نمونه طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان در مجلس در چند سال اخیر مطرح شده ولی تنها از یک کمیسیون مجلس به آن کمیسیون حواله می شود و نتیجه ای خاصی را شاهد نبودیم. عدم شفاف سازی راه فراری را به متخلفان داده تا به ادامه غارت و دست درازی به بیت المال بپردازند.

حالا گروه­های توییتری با هشتگ #کجا بوی که به هشتگ دوم ترند توییتر فارسی در 24 ساعته گذشته تبدیل شد، خواهان پاسخگویی مسئولان شدند. باید دید آیا مسئولان به صاحبان اصلی انقلابی جوابی خواهند داد یا به مانند طرح­های دیگر راه فراری برای آن پیدا خواهند کرد.

کاربری به نام کحف الحسین نوشت است:«در انتخابات مجلس به دنبال وعده ها و برنامه های نامزدها نباشید! فقط یک سوال بپرسید که قبلا #کجا_بودی و حالا کجا زندگی میکنی؟!!!قول میدهم تعداد زیادی از خائنین به ملت به همین راحتی از گردونه انتخابات خارج میشوند....» 

محمد عبداللهی؛ از فعالان سیاسی در توییتی عنوان کرده است: «انقلابیون پشیمان سرعت گیر انقلابند . راز این پشیمانی را باید در گرفتار شدن به چرب و شیرین دنیاجست. پشیمان ها عموما کوخ نشینان دیروز و کاخ نشینان امروزند که از فرط خوردن گوشت انقلاب نقرس گرفته اند. #کجا_بودی؟»

کاربر دیگری به نام بنفشه نوشته: «اقای مسئولی که الان جزو مرفه نشینها هستی یادت هست که #کجا_بودی و به کجا رسیدی!»

کاربری به نام پیکان جوانان نوشته است: «آقای روحانی در خاطرات خود می نویسد: مزیت خانه آقای اکرمی در این بود که افزون بر دو اتاق، آشپزخانه و سرویس نیز داشت یعنی خانه قبلی استیجاری وی سرویس هم نداشته!!! اما حالاچگونه است که درتهران دارای برج و باروی به این عریض وطویلی درگرانترین  نقطه شهرهستید؟!  #کجا_بودی»

حاج حیدر گفته است: «شما که قبل انقلاب توی زیرزمین مستاجر بودی، چه جوری الان خونه ۵۵ میلیاردی تو خیابون کامبیز منطقه ولنجک داری؟! اگر از اول انقلاب سالی یک میلیارد پس انداز کرده باشی تا الان میشه ۴۰ میلیارد، بقیه شو از کجا آوردی؟! چرا گفتی اگر به برادرم دست بزنید اعلام جنگ می کنم؟! #کجا_بودی»

حسین زبرجد از فعالان توییتری نوشته: «#کجا_بودی روایت آن دسته از مسئولین لیبرال مسلک هست که به قولی از کشته پشته ساختند به عرش رسیدند و هیچ خدایی را بندگی نمی کنند حالاکه به جایگاهی رسیده اند با خودرو اسکورت دار  تردد میکنند تابا مردم برخوردی نداشته باشند!! چرا مسولین دربین مردم نیستنداما آیا آرمان انقلاب این بود؟!»