به گزارش پارس، به نقل از فارس، « سیما شاین» مسئول میز ایران در وزارت امور راهبردی رژیم صهیونیستی در مصاحبه ای که روز یکشنبه در پایگاه خبری تایمز اسرائیل انتشار یافت، مدعی شد ایران یک سال و نیم دیگر می تواند بمب اتم بسازد.

وی که در حاشیه کنفرانس ریاست جمهوری اسرائیل صحبت می کرد، گفت ایران برای تولید مواد اولیه کافی جهت ساخت یک بمب تنها چند ماه زمان می خواهد و یک سال و نیم دیگر هم قادر است که خود بمب را تولید کند.

شاین در این مورد می گوید: اگر رهبر ایرانی ها همین امروز بخواهد که یک بمب بسازد، که البته احتمالا بیش از چند بمب می خواهد… تنها چند ماه زمان لازم دارد تا اورانیوم را تا سطح نظامی غنی سازی کند. پس از آن هم مدت کوتاهی طول می کشد تا خود بمب ساخته شود. اینطور به نظر می رسد که این روند در صورتی که مشکلی پیش نیاید، حدود یک سال و نیم طول بکشد.

این در حالی است که مقامات اسرائیلی از جمله « عاموس یادلین» رئیس سابق دستگاه اطلاعات نظامی، پایان تابستان را موعد عبور ایران از خط قرمز یعنی تولید ۲۴۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰درصد اعلام کرده بودند.

شاین در مورد انتخاب « حسن روحانی» به عنوان رئیس جمهور ایران هم گفت که روسیه و چین ممکن است بخواهند از چهره میانه روی روحانی برای کاهش تحریم ها علیه ایران استفاده کنند.

وی افزود: ما از ۱+۵ انتظار داریم که در موضع اساسی خود که می گوید « هیچ تحریمی کاهش نیم یابد مگر اینکه آنچه می خواهیم انجام دهید» ، پایبند باشند.

رئیس سابق دپارتمان تحقیقات موساد در پاسخ به سوالی در مورد سوریه هم گفت که اسرائیل باید در نظر بگیرد که رفتن « بشار اسد» اثرات مخربی بر ایران دارد.

وی گفت نظر شخصی اش این است که رفتن اسد برای اسرائیل بهتر از ماندن او است، اما این هنوز موضع رسمی اسرائیل نیست.

رژیم صهیونیستی هرچند که در چند مورد با حمله به سوریه به مخالفان مسلح کمک کرده، اما به دلیل حضور گروه های تروریستی در سوریه، همواره موضعی محتاطانه در قبال درگیری ها اتخاذ کرده است. « بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی به اعضای کابینه خود نیز دستور داده که در مورد سوریه سکوت اختیار کنند.

شاین در مورد چرایی مخالفتش با دولت « بشار اسد» هم گفت: ایران تهدید راهبردی اصلی برای اسرائیل است. بنابراین، از منظر راهبردی، اسرائیل باید موضوعات را از دریچه آسیب هایی که می تواند به ایران بزند ببیند و بر این اساس با آن روبرو شود. اگر اسد در قدرت بماند، ایران به یک دستاورد بزرگ رسیده است. یک اسد تضعیف شده کاملا وابسته به ایران خواهد بود. از دید من این بدترین چیزی است که می تواند برای اسرائیل رخ دهد.

با این حال وی در مورد سرنوشت درگیری های سوریه ابراز بی اطلاعی کرد و گفت هیچ کس نمی داند که نهایتا در سوریه چه اتفاقی می افتد. این در حالی است که مقامات اسرائیلی پیش از این قاطعانه از سقوط قریب الوقوع دولت سوریه سخن می گفتند.

شاین در این مصاحبه اذعان کرد که در صورت سقوط دولت سوریه، گروه های افراطی به این کشور سرازیر می شوند و این گزینه مناسبی برای اسرائیل نیست، با این حال باز هم از حضور اسد در سوریه و در کنار ایران، بهتر است.