به گزارش پارس ، فارس به نقل ازپایگاه خبری دبکا وابسته به محافل جاسوسی صهیونیستی نوشت که رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در تماسی تلفنی با باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا که در روز چهارشنبه ۱۹ ژوئن انجام شده، به صورت غافلگیر کننده ای خواستار بسته شده گذرگاه قاچاق سلاح های آمریکایی و سلاح های ناتو برای شورشیان سوری از مسیر ترکیه شده است.

بر اساس این گزارش با این تماس تلفنی، باراک اوباما در روز جمعه ۲۲ ژوئن به کنگره اعلام کرد که ۷۰۰ نظامی این کشور با تجهیزات کامل خود با وجود پایان مانور شیر در کمین در اردن باقی خواهند ماند و مأموریت این کشور شامل بررسی و مدیریت سامانه های پاتریوت در این کشور و انجام اقدامات لجستیک و برخی دیگر از مأموریت های سری را دنبال خواهند کرد.

بر اساس اعلام این پایگاه خبری، آمریکا بعد از رزمایش شیر در کمین بین ۱۲ تا ۲۴ جنگنده اف ۱۶ خود را در پی درخواست اردن در این کشور نگه داشته است.

این پایگاه خبری نوشت که اردوغان تصمیم گرفته شورشیان سوری را تنها بگذارد و کمک های نظامی به آنها را نیز قطع کرده است. به این ترتیب رساندن کمک به این افراد در حلب حتی در صورت ارسال سلاح ها برای شورشیان از مرزهای اردن نیز مشکل است؛ اما در این صورت شورشیان مناطق درعا و جنوب سوریه می توانند از سلاح های ارسال شده غربی استفاده کنند.

  می افزاید که اردوغان در توجیه این تصمیم خود گفته که از انتقام روسیه نگران است.

این پایگاه خبری همچنین به نقل از برخی منابع نظامی نسبت به قدرت ارتش آزاد در ایستادگی برابر حملات ارتش سوریه حتی در صورت ارسال سلاحهای بیشتر نیز ابراز تردید کرده و نوشت که بویژه بعد از مشارکت عناصر حزب الله لبنان و گروه های شیعه مسلح از عراق در درگیری ها روند ناتوانی ارتش آزاد تشدید شده است.

این گزارش تصریح کرده که ارزیابی اطلاعاتی از اوضاع کنونی نشان می دهد که شورشیان سوری در حلب نیز مانند القصیر به دست ارتش سوریه شکست سختی خواهند خورد.

دبکا می افزاید که غرب و بویژه اروپا و آمریکا و همپیمانان آن در پیمان ناتو سلاح های روسی را می خرند و آنها را به ارتش آزاد سوریه می دهند، چرا که این سلاح ها اولا ارزان هستند و در ثانی می تواند در تقابل با سلاح های روسی ارتش سوریه کارآیی بیشتری داشته باشد؛ این باعث شده مسکو بیش از هر زمان دیگری عصبانی شود و اظهارات مقامات مسکو در متهم کردن غرب به کمک تسلیحاتی تروریست ها نیز در همین راستاست.

این پایگاه خبری البته ناآرامی های سوریه را رو به رشد خواند و نوشت که این ناآرامی ها کم کم به اردن نیز منتقل می شود و بیش از هر زمان دیگری اسرائیل را تحت تاثیر قرار خواهد داد.